امروز : شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت : ۹:۴۹ AM
عالین نجاتی
مروری بر وضعیت اسفبار ملی و بین‌المللی ایران در روزهای اخیر‌؛

حکایت شیر بی یال و دُم و اشکمی به نام ایران / از شوک سیل سراسری تا شوک پیمان عمان و آمریکا

شیر
    -     کد خبر: 39119
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱/۶|۱۰:۴۷
سرویس : سیاست >> دولت
در بحران های خارجی هم خبری از واکنش شایسته و اثر گذار نیست. اینکه چه باید کرد را در یادداشتی دیگر بیان خواهم کرد اما فعلاً مسئله مهم این است که دولت بپذیرد همه تقصیرها گردن ترامپ و دلواپسان نیست، بلکه دولت از درون در حال اضمحلال است.

عبارت- عالین نجاتی: فعلا سیلاب سراسری در ایران حواس ملت را از گرانی پرت کرده است. درحالیکه از آغاز نوروز تابحال به روال سال‌های گذشته قیمت‌ها به صورت ذاتی افزایش داشته‌اند، کمبود میوه به دلیل سیل و البته تجمع تمرکزها بر این موضوع بحرانی باعث شده که نرخ انواع میوه و سبزیجات به شکل عجیبی افزایش پیدا کند.از پیاز ۱۲ هزار تومانی تا سیب ۱۵ هزار تومانی.

همزمان اگر قصد خرید لوازم خانگی را داشته باشید به جز کمبود، با قیمت‌های لحظه ای مواجه هستید و اگر خرید امروز را به فردا موکول کنید باید حداقل بین ۵ تا ۱۰ درصد اجناس را گران‌تر بخرید.
برای اینکه فهم دقیقتری از فاجعه داشته باشید کافی است بدانید محصولات بوش آلمان حدود ۶ سال است در این کشور و کشور ترکیه که مونتاژ کننده اصلی بوش است ثابت مانده، اما همین برند در یکسال گذشته به طور متوسط بین ۳تا ۶ میلیون تومان در ایران گران شده است.
وضعیت در مورد برندهای مشهور دیگر نظیر ال. جی و سامسونگ هم کمابیش مشابه بوش است.

به جز خوراکی‌ها و لوازم خانگی، پوشاک نیز در نوروز امسال رشد فزاینده قیمت‌ها را تجربه کرده است. لباس زیر مردانه از پاییز سال گذشته تا امروز ۴۰ تا ۵۰ درصد گران شده و برندهای مشهور کفش (اعم از داخلی و خارجی) هم بیش از ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند.

این ها جدا از خوراکی‌های اساسی نظیر گوشت و مرغ است که از ۵۰ هزارتومان و ۷۵۰۰تومان در پاییز سال گذشته به ۱۲۰ و ۱۷ هزار تومان رسیده است. هرچند نرخ های دولتی به مراتب کمتر است اما اگر گوشت و مرغ دولتی میخواهید باید از خیر سفارش دادن و خرید با منزلت بگذرید و به هرچه و با هر روشی که دستتان دادند راضی باشید.

اینگونه که از پیش بینی‌ها بر می‌آید سیلاب و حواشی و پس لرزه هایش تا آخر بهار گریبانگیر ایران است و این بهترین فرصت برای دلالانی است که استاد ماهی گرفتن از آب‌های گل‌آلود هستند.
نظارت‌ها نیز دیگر برای مردم بدل به شوخی شده، چراکه در زمان آرامش و ثبات، نتیجه بخش نبودند چه برسد به امروز که کشور از شش جهت در فشار است.

در حوزه بین‌المللی نیز دولت در وضعیت بسیار پیچیده ای قرار دارد. از یک طرف فرانسوی‌ها هواپیمایی ماهان را تحریم کرده‌اند و از طرفی دیگر و در اتفاقی بسیار غیرمنتظره عمان موافقت خود برای راه‌اندازی دو پایگاه نظامی ایالات متحده در دو بندر مهم این کشور را اعلام کرد که عملا تهدید بستن تنگه هرمز برای آمریکایی‌ها را بی‌اثر می‌کند.
به این دو اتفاق بحران فروش نفت ایران و به‌رسمیت شناختن الحاق بلندیهای جولان به خاک اسرائیل توسط آمریکا را هم اضافه کنید تا متوجه شوید وزارت خارجه - که پس از استعفای نصفه و نیمه ظریف دیگر به اقتدار گذشته بازنگشت در چه شرایط بغرنجی به سر می‌برد.

در تمام این وقایع آنچه بیش از همه به چشم می‌آمد کُندی دولت است. کندی در واکنش، کندی در اطلاع رسانی، کندی در شفاف سازی، کندی در پاسخگویی و...
در ماجرای سیل شمال دولت آنقدر دست دست کرد که نهایتاً فرمان رهبری باعث شد روحانی معاون اولش را به شمال بفرستد، هرچند منصفانه و عادلانه این بود که خودش قشم را رها کرده و از آب‌های جنوبی به آب‌های شمالی بیاید تا با یک تیر دو نشان بزند. هم سرعت و چابکی دولت را نشان دهد و هم به دلیل سنی مذهب بودن مردمان شرق گلستان به وعده انتخاباتی‌اش که وحدت شیعه و سنی بود جامعه عمل بپوشاند.

در قضيه‌ی مقابله با گران‌فروشی و کنترل قیمت‌ها هم حرکت لاک پشتی دولت اعتماد عمومی را از قوه مجریه سلب کرده و مردم از کنار آمارهای مسئولان دولتی با بی اعتمادی تمام رد می‌شوند.

در بحران های خارجی هم خبری از واکنش شایسته و اثر گذار نیست. اینکه چه باید کرد را در یادداشتی دیگر بیان خواهم کرد اما فعلاً مسئله مهم این است که دولت بپذیرد همه تقصیرها گردن ترامپ و دلواپسان نیست، بلکه دولت از درون در حال اضمحلال است.
دولت دوم حسن روحانی بیش از هرزمان دیگری نیازمند خودشناسی فوری است چون ایران آرام آرام دارد به شیر بی یال و دم و اشکم بدل می‌شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال