امروز : شنبه ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت : ۱۰:۲۲ AM
به بهانه لغو سفر رییس هیات پارلمانی ایران به اسپانیا؛

یوسف‌نژاد؛ ساری را به سواحل مدیترانه ترجیح داد / بودن یا نبودن؛ مسئله این است

یوسف نژاد در سیل
    -     کد خبر: 39121
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱/۶|۱۲:۵۰
سرویس : سیاست >> مجلس

عبارت - عالین نجاتی: هیات پارلمانی ایران بدون سرپرست راهی سرزمین ماتادورها شد تا با اعضاي پارلمان اسپانیا دیدار کند.
درحالیکه اعضای این هیأت در فرودگاه آتاتورک در صف ترانزیت ایستاده بودند، علی‌اصغر یوسف نژاد نماینده ساری که ریاست این هیات را به عهده داشت در روستاهای سیل‌زده میاندرود پای در رکاب مردم غمگینی داشت که تمام دار و ندارشان را به قهر طبیعت باخته بودند و حالا زانوی غم در بغل گرفته، در گل و لای چمباتمه زده‌اند.

اینروزها بحث غیبت و حضور مسئولان بیش از هر زمان دیگری داغ است. هرچند تمرکز اصلی بر قوه مجریه است اما در واقع اصلی‌ترین بار عاطفی در چنین بحران‌هایی به دوش نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی است.
 
 در چنین وقایعی است که برتری انتخاب بر انتصاب معین می‌شود و درصورتی که نمایندگان مجلس، مردم حوزه انتخابیه، مردم استان و در نگاهی کلی‌تر مردم کشورشان را تنها نگذارند ترجمان حقیقی این جمله از بنیانگذار جمهوری اسلامی هستند که گفت: "مجلس در راس امور است."

هرچند نباید توقع داشت در بحران‌های طبیعی همه ارکان کشور کارشان را تعطیل کنند و مشغول بحران شوند، اما از برخی گروه‌ها توقع بیشتری می‌رود.
به همین دلیل بهتر بود آقای پیوندی رئیس جمعیت هلال‌احمر آنشب در رستوران پای آن میز کذایی نمی‌رفتند.
به همین دلیل ضروری بود مناف هاشمی استاندار گلستان به هرشکل ممکن سفرش را لغو می‌کرد و میان مردم بحران زده حاضر می‌شد.
به همین دلیل از رئیس‌جمهور انتظار می‌رفت سفر قشم را نیمه‌کاره رها کرده و حداقل فوری به تهران بازگردد تا شخصاً فرماندهی ستاد بحران را به عهده بگیرد.

متأسفانه عملکرد مسئولان هر سه قوه در بحران‌های مختلف آنقدر نامناسب بوده که مردم مدام به دنبال سرنخی برای شماتت مسئولان هستند.
در همین سیل اخیر تعداد اخبار بد نسبت به اخبار خوب آنقدر بیشتر بود که اصلا اقدامات صورت گرفته به چشم نمی‌آمد. زیرا فرض مردم این است که مسئولان در کنار آنها نیستند و این حوادث طبیعی یا نتیجه دستکاری دولت‌ها در محیط زیست است یا نشانه بی‌کفایتی و بی‌توجهی آنها.

در میان چنین بی‌اعتمادی عمیقی که افرادی مانند مناف هاشمی آن را تشدید می‌کنند، حرکتهایی نظیر لغو سفر خارجی توسط یوسف نژاد می‌تواند اندکی آب رفته را به جوی بازگرداند.

تصمیم یوسف نژاد البته اتفاق تازه‌ای نیست. او پیشتر هم در مواردی مشابه نشان داده وظیفه نمایندگی را بر همه‌چیز حتی مسائل خانوادگی ارجح می‌داند و از این نظر باید به او نمره قبولی داد.
فراموش نکنیم یوسف نژاد چندین سال است در زمره منظم ترین نمایندگان مجلس است که کمترین غیبت ممکن را داشته و بعضاً از مرخصی‌های معهود و قانونی هم استفاده نکرده است.

نماینده اول مردم ساری و میاندورود؛ هم عضو هیأت رئیسه است و هم عضو کمیسون تلفیق. دو جایگاهی که دستیابی به آنها تنها از طریق پارتی بازی ممکن نیست.
نتيجه تلاش‌های شبانه‌روزی یوسف نژاد در بهارستان و البته شناخت دقیق و عجیب او از کتاب قوانین مجلس باعث شده که فایده تلاش‌های او عموما به کل مازندران برسد و محدود به حوزه انتخابیه اش نباشد.

تصمیم اخیر او برای لغو سفر از پیش تعیین شده اش به اسپانیا هرچند رگه‌هایی از پوپولیسم دارد اما در واقع ادامه رفتارهای صحیح و قابل تقدیر یوسف‌نژاد است. رفتارهایی که دراین شرایط دشوار حداقل مایه دلگرمی بیشتر آسیب‌دیدگان است.

هرچه کمیت و کیفیت چنین رفتارهایی در میان نمایندگان مجلس بیشتر شود شأن و جایگاه قوه مقننه فزونی می‌یابد و حداقل کمی از غلظت بی‌اعتمادی عمومی به نهادهای حکومتی می‌کاهد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال