امروز : جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت : ۱:۰۰ PM
اختصاصی عبارت
انتصاب نماینده ولی‌فقیه در خوزستان و امام‌جمعه اهواز با حکم رهبری؛

خداحافظی امام جمعه جنجالی/آ‌یت‌الله جزایری؛ از جنجال در لندن تا دستبوسی در فرودگاه

رهبری و موسوی جزایری+عبارت
    -     کد خبر: 39334
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۲/۱۰|۱۲:۵۳
در احکام جداگانه رهبری حجت‌الاسلام موسوی‌فرد به نمایندگی ولی‌فقیه در استان خوزستان و امامت جمعه اهواز و حضرت حجت‌الاسلام موسوی‌جزائری به ریاست حوزه علمیه اهواز منصوب شد.

عبارت: حضرت آیت الله خامنه‌ای در احکام جداگانه‌ای حجت‌الاسلام سید عبدالنبی موسوی‌فرد را به نمایندگی ولی‌فقیه در استان خوزستان و امامت جمعه اهواز و حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی‌جزائری را به ریاست حوزه علمیه اهواز منصوب کردند.

به گزارش عبارت، متن احکام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب حجة‌الاسلام آقای سید عبدالنبی موسوی‌فرد دامت افاضاته

اکنون که جناب حجة‌الاسلام والمسلمین آقای جزائری پس از سالها خدمت با ارزش در سنگر امامت جمعه‌ی اهواز از این مسئولیت انصراف داده‌اند جنابعالی را که بحمدالله متّصف به علم و عمل و خصوصیات شایسته و روحیه خدمت و گرایش مردمی میباشید و آزمون نیکوئی را در عرصه‌ی امامت جمعه و جماعات گذرانیده‌اید به نمایندگی خود در خوزستان و امامت جمعه‌ی اهواز منصوب میکنم. شهر مقاوم اهواز و مردم وفادار و فداکار آن استان با شرافت و عزّت در همه‌ی حوادث مهم پس از انقلاب اسلامی، آزمونی درخشان را گذرانیده و عناصر فداکار و شجاعی از آن سر برآورده‌اند. این منطقه‌ی حساس در مقابله‌ی نظامی با متجاوزان، و در ایستادگی بر هویت ملی، و در مواجهه با بلایای طبیعی، بطور یکسان، صلابت و قدرت نشان داده و از حوادث، سربلند بیرون آمده است.
نمازجمعه که مظهر تجمع متحد مؤمنان است همواره باید این خصوصیات برجسته را نمایندگی کند و آنها را زنده بدارد. ارتباط صمیمانه با جوانان و همفکری با علمای حوزه و دانشگاه و همکاری با مسئولان دولتی و فعالان و اثرگذاران اجتماعی توصیه‌های دیگر اینجانب است.
توفیقات شما را از خداوند متعال مسألت مینمایم.

سیّدعلی خامنه‌ای

 

بسم الله الرحمن الرحیم

حضرت مستطاب حجة‌الاسلام والمسلمین فقیه بزرگوار جناب آقای موسوی جزائری دامت‌برکاته

اکنون که جنابعالی پس از سالها حضور پر برکت و خدمات همه‌جانبه در سنگر امامت جمعه‌ی اهواز از ادامه‌ی این مسئولیت اعلام انصراف نموده‌اید، لازم دانسته می‌شود که برکات حضور آن‌جناب در آن شهر پر افتخار و در میان مردم عزیز و وفادار آن ادامه یابد و همانطور که جهات گوناگون علمی و اجتماعی و سیاسی در آن شهر و استان مقاوم و حسّاس در طول سالیان متمادی از هدایت و درایت جنابعالی بهره‌مند شده‌اند، از این پس هم همگان مشمول این نعمت خداوندی باشند. مستحضرید که اهواز و تعدادی دیگر از شهرهای آن استان در گذشته‌های دور و نزدیک اقامتگاه فقهاء برجسته بوده‌اند و مرحومان آیات‌الله حضرت آقای سیدعلی بهبهانی و حضرت آقای سید محمدجعفر جزائری مروّج و حضرات آقایان کرمی و برخی بزرگان دیگر نمونه‌هائی در دهه‌های اخیر می‌باشند، و هم‌اکنون نیز آن خطه بحمدالله برخوردار از محضر علمای اعلام است، از این‌رو حوزه‌ی علمیه‌ی اهواز را باید به دیده‌ی اهمیت نگریست. لذا مقتضی می‌دانم که آن‌جناب همچنان سکونت در اهواز را ادامه داده و ضمن کمک به امام جمعه‌ی محترم و دیگر مسئولان و امور اجتماعی آن مردم غیور و وفادار، ریاست حوزه‌ی علمیه را عهده‌دار گردید و رونق مضاعف به تربیت طلاب و فضلا داده و از ظرفیت علمی علمای محترم برای اعتلای آن حوزه استفاده نمایید.
توفیقات روزافزون جناب‌عالی را از خداوند متعال مسألت مینمایم.

والسلام علیکم و رحمة‌الله
سیّدعلی خامنه‌ای

 

خطبه خداحافظی

به گزارش عبارت آیت‌الله محمد علی موسوی جزایری نماینده، ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه شهر اهواز در آخرین نماز جمعه سال ۱۳۹۷  اهواز از خداحافظی با منصب نمایندگی، ولی فقیه و امام جمعه سخن گفته بود.

وی در این خطبه ها با اشاره به سفرش به انگلستان و حواشی پیرامون آن به ویژه ماجرای بستری شدنش گفت: «تن‌ها یک پزشک نظرات پزشکان در خصوص ضعف و بی حسی که در پای من ایجاد شده بود را مورد بررسی قرار داد؛ وی نیز مانند دکتر‌های ایرانی اعلام کردند که این بیماری علاجی ندارد.»

او در ادامه گفت: «اگر نتوانیم به عنوان امام جمعه از عهده بربیاییم به عنوان تکلیف شرعی محل شبهه است؛ بنابراین با این بی حسی توان این کار را نداریم، هرچند تا آنجایی که بتوانیم می‌کوشیم برای ادای تکلیف شرعی که در حال خواندن نماز نباید حرکت کرد و من خیلی خودم را کنترل می‌کنم که وقت نماز، پاهایم تکان نخورد و زمین نخورم.»

نماینده، ولی فقیه در خوزستان در پایان تأکید کرد: «مسئولیت نمایندگی، ولی فقیه در استان خوزستان مسئولیت سختی هست و استان خوزستان هم استان پهناوری است که اگر جوانی کنار ما این کار را انجام دهد، خیلی هم خوشحال می‌شویم؛ چه بهتر اینکه از اهالی خوزستان هم باشد.»

اما آیت الله جزایری تا پیش از ترک مناصبش در معرض جنجال های فراوانی قرار گرفته بود.

 

حاشیه‌های یک سفر
آیت الله جزایری چندی پیش در سفری به انگلستان مدتی را در شهر منچستر و بیرمنگام حضور داشت. ابتدا گفته شد که موسوی جزایری برای درمان به انگلستان سفر کرده است. این در حالی بود که در همان روز‌ها شایعه درگذشت آیت الله جزایری در رسانه‌ها منتشر شده بود. پس از آن دفتر او خبر داد که او برای تبلیغ انقلاب به انگلستان رفته است.


حجت الاسلام کمیل عساکره، مسؤول امور رسانه‌ای دفتر امام جمعه اهواز و نماینده، ولی فقیه در خوزستان گفته بود: "آیت الله موسوی جزایری در صحت و سلامت کامل است و هم اینک در کشور انگلیس حضور دارد و این سفر به منظور تبیین آرمان‌های انقلاب برای خارج نشینان انجام شده است و خبر سفر درمانی وی کذب است."

در این بین عده‌ای معتقد بودند اعلام دفتر آیت الله جزایری برای پیشگری از به وجود آمدن حواشی تازه بود. این ادعا به این خاطر مطرح شد که حدود دو سال پیش آیت الله هاشمی شاهرودی برای سفری درمانی عازم آلمان شد که جنجالی و حاشیه ساز شد. حالا عده‌ای معتقد بودند دفتر آیت الله جزایری برای پیشگیری از حاشیه‌های بعدی می‌گوید سفر او به انگلستان درمانی نبوده است.

در همین راستا پوستر تبلیغ سخنرانی او در منچستر نیز منتشر گردید. با این وجود درشبکه‌های اجتماعی موج بزرگی در این باره راه افتاد و توضیحات دفتر جزایری نیز کارساز نبود.

تا اینکه حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در این باره توضیحاتی ارائه کرد. بعیدی‌نژاد در حساب توییترش نوشت: "آیت‌الله جزایری (امام جمعه اهواز) مصادف با ایام فاطمیه و سالگرد انقلاب در سفر به انگلیس با علما و مردم در لندن، منچستر و بیرمنگام ملاقات داشتند."

او افزود: «هماهنگی سفر از مرحله درخواست ویزا تا اقامت توسط مؤسسات فرهنگی غیردولتی انجام گرفت. به دلیل درد پا، در سفر توسط پزشک معاینه شدند، اما بستری یا درمانی صورت نگرفت.»

در این بین عده‌ای انتقاد می‌کردند که حتی اگر سفر تبلیغی بوده است، به خاطر وضعیت اقتصادی و ارزی کشور نباید انجام می‌شد.

در این رابطه نیز محمد توحیدی از نزدیکان موسوی جزایری درباره سفر او به انگلیس توضیح داد: «بخش کوچکی از هزینه‌ها را دعوت کنندگان و بخش اعظم هزینه سفر و اقامت ایشان از سوی بستگان و اقوام ایشان که برخی ساکن ایران و برخی ساکن اروپا هستند (که ما هم بعضی از ایشان را می‌شناسیم و افراد متدین و ثروتمندی هم هستند) تأمین شد.»

توحیدی همچنین درباره شایعه سفر درمانی موسوی جزایری نوشت: «ایشان سال‌های اخیر دچار نوعی بیماری ناشناخته و لاعلاج شده‌اند و پیش از سفر و در تمام این مدت، ما و شاگردان و نزدیکان ایشان در جریان بیماری ایشان بودیم. اما در تمام این مدت، سفر‌های ایشان به خارج از کشور ارتباطی با قصد ایشان برای معالجه نداشت.»
 
اما حاشیه‌های سفر آیت الله جزایری به همین جا ختم نشد و یک هفته بعد از بازگشت وی به ایران  هنوز حاشیه‌های سفر او پایان نیافته بود که انتشار ویدئویی از دستبوسی او توسط چند طلبه که ظاهرا در فرودگاه اتفاق افتاد، بازتاب گسترده‌ای داشت. بسیاری در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به ماجرا دامن زده و از این رفتار انتقاد کردند.
 
 
به گزارش عبارت؛ محمدعلی موسوی جزایری متولد سال ۱۳۲۲ در شوشتر است که هم‌اکنون بعنوان نماینده، ولی فقیه در استان خوزستان و امام جمعه اهواز  فعالیت می‌کند. او چهار دوره است که نماینده مردم اهواز در مجلس خبرگان رهبری است. ابتدای انقلاب نیز نماینده امام خمینی در اهواز بود.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال