امروز : سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت : ۸:۵۹ AM

قاتل خاموش در ادارات

پایگاه خبری تحلیلی عبارت
    -     کد خبر: 39410
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۲/۲۴|۰۸:۴۵
سرویس :
اهمیت دادن به زندگی در هوای پاک تنها مخصوص زمان‌های قدم زدن در خیابان نیست بلکه آلودگی هوای درون فضا‌های بسته نیز می‌تواند بر عملکرد ذهنی افراد اثر منفی بگذارد.

 یافته‌های جدید محققان نشان می‌دهند آلودگی هوای درون اداره‌ها و به طور کلی محل کار افراد افزون بر آسیب رساندن به سلامت افراد می‌تواند سبب کاهش قدرت تمرکز، تصمیم گیری و خلاقیت آنها شود.

کمبود هوای تازه می‌تواند سبب افزایش سطح آلودگی هوا و انتشارگاز CO۲ شود. مطالعه‌ها نشان می‌دهند افرادی که در محل کارشان دستگاه‌های تصفیه هوا و به طور کلی جریان هوای تازه و سالم وجود ندارد بیش از دیگران در کار خود دچارمشکل می‌شوند، افزون بر احساس خواب آلودگی و کاهش تمرکز در کار که منجربه بروز اشتباه‌های مختلف می‌شود. اقامت در محلی با تراکم جمعیتی زیاد و هوای ناسالم می‌تواند زمینه ساز بروز مشکل هایی، چون میگرن، تنش، دعوا و پرخاشگری با دیگر همکاران شود.

به طور کلی افراد بازه زمانی طولانی در طول روز را در محل کار می‌گذرانند؛ کارشناسان برای حفظ سلامت به افراد توصیه می‌کنند قبل از حضور در محل کار به میزان کافی به ورزش بپردازند، مصرف مواد خوراکی سالم، رعایت بهداشت و نظافت شخصی، استفاده از گل و گیاه درون محل کار برای افزایش میزان اکسیژن محیط، تمیز کردن میز و محل کار و تعویض و شست و شوی منظم فیلتر‌های هوای دستگاه‌های تصفیه هوا می‌تواند سبب کاهش رشد میکروب‌ها و افزایش میزان اکسیژن در محل کار شود.
افزایش اکسیژن در محل کار سبب بهبود خلق و خو، کاهش تنش، عصبانیت و استرس و افزایش خلاقیت و تصمیم گیری‌های درست می‌شود.

کارشناسان به افراد توصیه می‌کنند در محل کار خود از دستگاه‌های تصفیه کننده هوا استفاده کنند، در زمانی که میزان آلاینده‌های جوی زیاد نیست پنجره‌ها را باز کنند تا هوای تازه و سالم به درون محل کارشان وارد شود.
به طور کلی انسان‌ها تنها در محیطی می‌توانند زندگی کنند که در آن میزان اکسیژن به مراتب بیش از دی اکسید کربن باشد. یافته‌های محققان نشان می‌دهند فضای درون مکان‌های اداری و به طور کلی ساختمان‌ها ۲ تا پنج برابر بیش از فضای بیرون دارای آلودگی است.

آلودگی هوا، افزایش میزان دی اکسید کربن، آلاینده‌های جوی به همراه آلودگی‌های ایجاد شده در اثر کارکرد برخی تجهیزات از جمله دستگاه‌های کپی یا تجهیزات صنعتی می‌توانند سبب ابتلای انسان به انواع بیماری‌ها از جمله مشکل‌های قلبی عروقی، بیماری‌های ریوی، سرطان و مرگ زودرس شوند.
محققان ۲ دانشگاه هاروارد و برکلی در مطالعه خود درباره اثر گذاری آلودگی هوای درون مکان‌های اداری بر توانایی‌های ذهنی افراد به مطالعه برروی دانش آموزان مدارس مختلف آمریکا در مناطق مختلف و برخی مشاغل ازجمله شغل خلبانی پرداخته اند.

زمانی که میزان دی اکسید کربن و سطح آلودگی هوا درمحل کار افزایش می‌یابد میزان عملکرد ذهنی دانش آموزان و صاحبان دیگر شغل‌ها کاهش می‌یابد در عوض زمانی که میزان آلودگی هوا درون فضا‌های بسته کاهش و سطح اکسیژن افزایش یافت عملکرد ذهنی دانش آموزان افزایش فراوان پیدا کرد.

بسیاری از کارفرمایان به دلیل‌های اقتصادی اهمیت چندانی به نصب و استفاده از سیستم‌های جدید تصفیه هوای درون محل کار کارکنان خود نمی‌دهند، اما به گفته کارشناسان اختصاص هزینه به این امر می‌تواند در بازه زمانی کوتاهی سبب بهره وری بالای کارکنان و در نهایت موفقیت سازمان یا بنگاه کسب و کار شود.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال