امروز : سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت : ۲:۲۹ PM
با حضور رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران؛

برای نخستین بار برنج ارگانیگ در مازندران به مرحله ی برداشت رسید

برنج+عبارت
    -     کد خبر: 40415
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۱۶|۱۲:۱۰
نخستین برنج ارگانیک مازندران روز چهارشنبه همزمان با روز «ملی برنج ارگانیک »با حضور مسئولان کشوری و استانی در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در سایت مرکز تحقیقات این محصول در روستای بایکلاء شهرستان نکاء در شرق مازندران برداشت شد.

عبارت : در این مزرعه برنجی که زیر نظر مرکز تحقیقات برنج ارگانیک  قرار دارد ، ارقام  برنج طارم محلی و هاشمی به صورت ارگانیگ کشت و پرورش یافت.

برنج ارگانیک برنجی است که در زمان تولید ، کاشت و داشت بدون استفاده از سموم شیمیایی آفت کش تولید می شود و مانند دیگر غذا های ارگانیک تمام مراحل رشد آن با سیستم طبیعی هماهنگ است. در تولید این نوع محصول از سموم دفع آفات گیاهی نظیر قارچ کش ها و علف هرز کش ها استفاده نمی شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران در حاشیه مراسم برداشت برنج ارگانیک گفت که پس از ۸ سال نتایج یافته ها و تحقیقات استان در حوزه تولید برنج ارگانیک در مرکز تحقیقات این محصول در این خطه شمال کشور به بار نشست.
عزیزالله شهیدی فر پیام تولید برنج ارگانیک در مازندران را به نتیجه رسیدن تلاش کشاورزان پیشرو برنجکار در کنار محققان و مروجان دانست و ابراز امیدواری کرد تا یافته های تحقیقاتی در حوزه کشاورزی بتواند کاربردی تر شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون حدود ۵۰۰ هکتار از اراضی شالیزاری  مازندران در قالب طرح های نظارت و تولید برنج ارگانیک در دست اجراست و به طریقی در آینده باید شاهد کاهش قابل توجه مصرف انواع سموم و سایر نهاده های کشاورزی از جمله کود شیمیایی با تولید برنج ارگانیک باشیم.
رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران برندسازی را در کنار تولید برنج ارگانیک از دیگر برنامه سازمان متبوعش بیان کرد و اظهار داشت: برند و استانداردسازی محصول برنج ارگانیک در کنار بازرگانی این محصول باید مورد توجه قرار گیرد.
شهیدی فر گفت: برنج به عنوان مهمترین منبع درآمدی شالیکاران مازنی است و همواره باید بازرگانی این محصول مورد توجه مسوولان کشوری باشد.
مازندران به عنون قطب تولید برنج ، ۴۲ درصد از نیاز کشور به این محصول کشاورزی را تامین می کند.

مرکز تحقیقات برنج ارگانیک مازندران به منظور ترویج و توسعه کشاورزی ارگانیک با محوریت برنج به عنوان یکی از محصولات راهبردی و با هدف حفظ محیط زیست و امیت غذایی ایجاد شده است.

در کشاورزی ارگانیک از بذز سالم بومی ، عاری از آفت و بیماری برای کشت استفاده می شود. حاصلخیزی خاک شالیزار هم با استفاده از کود حیوانی کاملا پوسیده عاری از هرگونه آفت و بیماری و کود سبز و کود بیولوژیک صورت می گیرد و کشاورزان برای مبارزه با آفت کرم ساقه خوار برنج از زنبور تریکوگراما و تله فرمونی استفاده می کنند ./ ایرنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

آرشیو