امروز : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت : ۳:۵۷ PM

اوضاع نگران کننده‌ای در آموزش و پرورش کشور و استان مازندران

مدرسه+عبارت
    -     کد خبر: 40659
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۲۲|۱۲:۰۹
شرایط به گونه‌ای شده که همه چیز علیه کیفیت در حال رشد است. از سویی آموزش و پرورش استان‌ها به اجبار به نیروهای حق‌التدریس و نیروهای بازنشسته روی می‌آورند که هر دو مورد کیفیت معلم رسمی را ندارند و از سوی دیگر بخش بزرگی از این فشار را مدارس غیر دولتی تحمل می‌کنند.

عبارت:اوضاع نگران کننده‌ای در آموزش و پرورش کشور و استان مازندران وجود دارد. نهادی که قرار است اساسی‌ترین نیاز اجتماعی را مرتفع سازد، خود دچار معضلات عدیده‌ای شده و با کمبود نیروی انسانی شدید دست و پنجه نرم می‌کند.

بنا به آمار مسئولان آموزش و پرورش مازندران، در این استان تا سال 1400 بیش از 10 هزار نفر بازنشسته می‌شوند که این در مقایسه با کل نیروهای استان که عدد 38 هزار را نشان می دهد رقم بسیار قابل توجهی محسوب می‌شود.

شرایط به گونه‌ای شده که همه چیز علیه کیفیت در حال رشد است. از سویی آموزش و پرورش استان‌ها به اجبار به نیروهای حق‌التدریس و نیروهای بازنشسته روی می‌آورند که هر دو مورد کیفیت معلم رسمی را ندارند و از سوی دیگر بخش بزرگی از این فشار را مدارس غیر دولتی تحمل می‌کنند.

بیشتر معلمان مدارس غیردولتی، چندان صلاحیت حرفه‌ای را پشت سر نگذاشته و اغلب از میان خویشاوندان موسسان و سهامداران مدارس غیردولتی انتخاب می‌شوند. از سوی دیگر معلمان حق‌التدریس نیز بنا به اظهار نظر خود مسئولان آموزش و پرورش کیفیتی در سطح بالا ندارند.

در بخش مدارس غیردولتی نیز اوضاع چندان مثبت گزارش نمی‌شود. استان مازندران با سهم 21 درصدی در مدارس غیردولتی از جمله استان‌هایی است که بار تعلیم و تربیت خود را بر دوش مدارس غیردولتی نهاده است. اما در حالی دولت از افزایش سهم غیردولتی‌ها در تعلیم و تربیت مشعوف است که نظارت کمی بر این مدارس اعمال می‌شود، فضاهای این مدارس اغلب غیراستاندارد است، کیفیت تدریس در این مدارس دستخوش بی‌تجربگی معلمان تازه‌کار است و از سوی دیگر با افزایش مشکلات اقتصادی و تورم افسار گسیخته در جامعه، خانواده‌ها توان پرداخت شهریه‌های میلیونی این مدارس را ندارند و موج بازگشت به سمت مدارس دولتی شدت گرفته است.

نیروهای حق‌التدریس از سوی دیگر به معضل بزرگ استان‌ها تبدیل شده اند. شاید در طول هر ماه حداقل یک بار افرادی را می‌بینیم که در خیابان مشهور فرهنگ ساری جلوی در ورودی اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران جمع شده و مشخص شدن تکلیف خود را خواستارند.

در حال حاضر 800 نیروی حق‌التدریس در مدارس استان مازندران مشغول تدریس هستند. در حالی‌که اداره‌کل آموزش و پرورش مازندران در سال تحصیلی جدید هیچ نیروی جدیدی در این بخش نگرفته است، همین 800 نفر جمعیت قابل توجهی هستند که برای آنان حق ایجاد شده و منتظر استخدام خود در دستگاه هستند. .../مازند نومه

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

آرشیو