امروز : دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت : ۵:۰۴ PM

چگونگی مصونیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی

مجلس+عبارت
    -     کد خبر: 40666
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۲۲|۱۲:۴۰
سرویس : سیاست >> مجلس
در سومین بخش از سلسله مباحث حقوقی انتخابات مجلس شورای اسلامی به چگونگی مصونیت نمایندگان مجلس شورای اسلامی و تعطیلات و مرخصی ۹۰ روزه نمایندگان اشاره می‌شود.

عبارت:در بررسی نقش و جایگاه مجلس شورای اسلامی در قانون اساسی، در این بخش به محدوده اختیارات و جایگاه نمایندگان می پردازیم.

نمایندگی منصبی است که از طریق آراء عمومی و انتخابات فعلیت می‌‎کند و سِمَت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست و کسی را که مردم به سمت نمایندگی انتخاب می‌کنند، او وکیل مردم است و وکیل در توکیل نمی‌تواند باشد.

تفویض و واگذاری نمایندگی به ‌دیگری تضعیف حاکمیت ملی را به دنبال دارد و این موضوع در اصل هشتادو‌پنجم به این صورت تبیین شد که :«سِمَت نمایندگی قائم به شخص است و قابل واگذاری به دیگری نیست و مجلس نمی‌تواند اختیار قانون‌گذاری را به شخص یا هیأتی واگذار کند ولی در موارد ضروری می‌تواند اختیار وضع بعضی از قوانین را با رعایت اصل هفتاد و دوم به کمیسیون‌های داخلی تفویض کند...». از آنجاییکه  مجلس به طور کلی با مشارکت تمامی نمایندگان معنی پیدا می‌کند لذا آنچه به عنوان اختیارات مجلس یعنی قانونگذاری و نظارت در بخش نخست بیان شد در خصوص خود نمایندگان و وظیفه نمایندگی آنها نیز مصداق می‌یابد.

نمایندگان از آن جهت که امانت‌دار ملت در امور سیاسی و تقنینی هستند و مسؤولیت سنگینی را به عهده دارند و بر همین اساس اصل شصت و هفتم به سوگند نمایندگان در جلسه اول اشاره دارد که باید در برابر قرآن مجید به خدای متعال سوگند یاد کنند که پاسدار حریم اسلام و نگاهبان دستاوردهای انقلاب باشند و در گفته‌ها و نوشته‌ها و اظهارنظرهایشان، استقلال کشور و آزادی مردم و تامین مصالح آنها را مدنظر داشته باشند.

نمایندگان از نظر موقعیت شخصی، همانند سایر افراد جامعه دارای حقوق و تکالیف یکسان هستند اما به سبب ایفای وظایف نمایندگی و با توجه به اختیارات قانونی که در‌ این زمینه دارند دارای مصونیتند.

اصل هشتاد و ششم در این خصوص بیان می‌دارد که نمایندگان مجلس در ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر و رأی خود کاملا آزادند و نمی‌توان‌ آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کردند یا آرایی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده‌اند تعقیب یا توقیف کرد.

براساس آیین‌نامه داخلی مجلس وظایف نمایندگی شامل نطق‌های قبل از دستور، بحث‌های داخل دستور، بحث‌های جلسات کمیسیون‌ها است.

مصونیت نمایندگان نه تنها مربوط به دوره نمایندگی بلکه نمایندگان به خاطر آراء و نظرات خود در دوره نمایندگی، حتی پس از دوره مصونیت دارند و نمی‌توان آنها را مورد تعقیب قرار داد.

قطع دوره نمایندگی صرف نظر از مدت چهارساله یا به موجب استفعا خواهد بود و یا غیبت در صورت استفعا مجلس باید با آن موافقت کند.

نماینده‌ای که بیش از 100 ساعت متوالی یا 250 ساعت غیر‌متوالی از اوقات رسمی جلسات مجلس و کمیسیون را بدون عذر موجه در یکسال غیبت کند، مستعفی شناخته خواهد شد و همچنین نماینده‌ای که به علت ناتوانی جسمی و یا بیماری بیش از چهار‌ماه در یکسال غیبت موجه داشته باشد بنا به درخواست 30 نفر از نمایندگان و تصویب دو سوم از نمایندگان حاضر مبنی بر عذر وی، سمت نمایندگی را از دست می‌دهد.

در خصوص حقوق و مزایای نمایندگان که شاید محل بحث و مناقشه باشد باید بیان داشت ایفای وظایف نمایندگی امری ملی و اجتماعی است و اصولا شغل محسوب نمی‌شود اما مقرری نمایندگان به موجب قانون نظام پرداخت هماهنگ کارکنان دولت و مخارج سِمَت نمایندگی با پیشنهاد هیأت رئیسه و تصویب جلسه مشترک هیأت رئیسه و کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس برای هر سال تعیین و جهت درج در بودجه سالانه کشور به دولت ابلاغ می‌شود.

تعطیلات تابستانی مجلس هر سال ۳۰ روز است که نمایندگان از آن متمتع می‌شوند و علاوه بر آن هر نماینده در سال حداکثر یک‌ماه مرخصی متوالی یا متناوب با استفاده از حقوق و حداکثر یک ماه مرخصی ضروری بدون حقوق را خواهد داشت./فارس

کلید واژه ها:

مصونیت

نمایندگان

مجلس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

آرشیو