امروز : شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ ساعت : ۵:۲۱ PM
آخرین اخبار:
راه اندازی آزمایشگاه مرمت اشیاء فرهنگی تاریخی در موزه تاریخ ساری دلایل استیضاح وزیر کشور + اسامی استیضاح‌کنندگان / کدام مازندرانی در جمع آن ها است؟ از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد آماری که عشق کارمندان مازندرانی را به نماینده شدن نشان می دهد/دعوای لیدرهای تلگرامی در غرب مازندران به خاطر دو نامزد انتخابات مجلس/ اعتراض نماینده مازندران به انتخابات شورای عالی استان ها/ یک ساروی جوان ترین سناتور تاریخ استرالیا از پخش شدن آدرس و شماره تفن شخصی تا ماجرای سیلی خودرن از مربی پیشکسوت از ماجرای پخش شدن آدرس و شماره تلفن منزل شخصی تا سیلی خوردن از مربی پیشکسوت و پاره شدن لب ماجرای واگذاری جزیره کیش به چین چیست؟ شاسی بلند جدید بازار ایران به زودی به خیابان می آید (+عکس و مشخصات فنی) نشست خبری انتخاباتی معاون سیاسی استانداری مازندران گرانترین و ارزان ترین بلیط کنسرت متعلق به کدام خواننده ها است؟ / از روزبه نعمت اللهی تا رضا یزدانی
حال خراب این روزهای "خاک" مازندران؛

طلایی که "خاک" شد!

خاک+عبارت
    -     کد خبر: 40688
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۵/۲۲|۱۴:۱۱

عبارت:آلودگی خاک این روزها موضوعی نیست که بتوان به آسانی از آن گذشت، زمانی که زباله‌ها به صورت غیر اصولی در یک محیط دپو می‌شود و اقدام خاصی برای رفع این معضل کابوس‌وار نشده،شیرآبه ها وارد آب های زیرزمینی می‌شوند و در نهایت خاک و آب، هر دو را آلوده می‌کنند، باید به موضوع سومی نیز فکر کرد،"امنیت ماده غذایی".

گاهی اوقات برخی‌ها با یک کابوس، به خود آمده‌اند و مسیر زندگی‌شان را تغییر داده‌اند و پس از تعبیر آن، به سراغ راهی برای رفع آن گشته‌اند و گاهی اوقات نیز، برخی‌ها آنقدر کابوس می‌بینند که از سر تکرار آن، دیگر به یک موضوع عادی زندگی‌ روزانه‌شان بدل شده است.

این داستان، حکایت این روزهای داستان زیست‌محیطی مازندران و عنصر ارزشمندی به نام "خاک" است. تا یادمان می‌آید یک روز بحث از جنگ بر سر حفظ خاک بود و این روزها، خود، خواسته یا ناخواسته، در مسیری حرکت می‌کنیم که از دلایل نابودی کابوس‌وار آن هستیم.

در مازندران، خاک ارزش "طلا" را دارد، "خاک، زمین و کشاورز" سه عنصر جدایی‌ناپذیر از یکدیگر در این استان هستند که سال‌های سال در کنار یکدیگر با هم انس گرفته اند و به عناصر لازم و ملزوم هم بدل شده اند اما خاک مازندران، این روزها حال و روز خوبی ندارد.

رهاسازی منابعی همچون پساب ها و فاضلاب های شهری و صنعتی قبل از تصفیه در اراضی، وجود کوه‌های زباله در شهرهای مختلف که به صورت کاملا غیر اصولی دفن می‌شوند و نفوذ شیرآبه‌های سمی و خطرناک، همه و همه در نهایت به یک نتیجه مشخص منتج می‌شود، " ویرانی خاک".

آلودگی خاک این روزها موضوعی نیست که بتوان به آسانی از آن گذشت، زمانی که زباله‌ها به صورت غیر اصولی در یک محیط دپو می‌شود و اقدام خاصی برای رفع این معضل کابوس‌وار نشده،شیرآبه ها وارد آب های زیرزمینی می‌شوند و در نهایت خاک و آب، هر دو را آلوده می‌کنند، باید به موضوع سومی نیز فکر کرد،"امنیت ماده غذایی".

بهمنیار همچنین تاکید کرده بود که نفوذ عناصری که به‌علت دفن زباله وارد عمق خاک می شوند غیر قابل احیا و اصلاح است، این عناصر به دلیل نفوذ به اعماق خاک و همچنین منابع آب‌های زیر زمینی قابل تصفیه و بازیابی نبوده و مشکلات عدیده‌ای را برای خاک و آب ایجاد می‌کنند.

 نکته جالب توجه، با نابودی خاک، زمان مطلوب برای تولید آن در شرایط مناسب در مازندران بین 30 تا 40 سال است و با این تفاسیر اهمیت خاک برای مردم این استان که کشاورزی مهم‌ترین رکن زندگی‌شان است بیشتر می شود.

 بحث قابل توجه دیگری که به نظر می‌رسد از سوی مسئولان، خواسته یا ناخواسته به فراموشی سپرده شده است، موضوع آلودگی برخی اراضی کشاورزی است که دقیقا در کنار سایت دپوی زباله قرار دارند.

در حالیکه شیرآبه‌های اراضی کشاورزی به آسانی و طی کمترین فاصله وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود و خاک اراضی کشاورزی را آلوده می‌کند اما همچنان شاهد کشت و کار در این مزارع هستیم.

همچنین بر اساس نظر کارشناسان، بخشی از خاک‌ مازندران به ویژه در برخی از فصول سال، با آلودگی شدید رو به رو می‌شود و بیشتر محققان معتقدند این خاک‌ها در وهله اول در کنار کارخانه‌ها و شرکت‌هایی هستند که سیستم دفع و تصفیه فاضلاب مناسبی ندارند.

نکته مهمی که بسیاری از کارشناسان به آن معتقدند و نیاز به توجه ویژه‌ای نیز دارد، این است که نمی‌توان به طور دقیق گفت، کدام نقطه از مازندران، خاک آلوده‌تری دارد اما قطعا در نگاه اول خاک‌هایی که در معرض آبیاری با پساب‌ها، آب کارخانه‌ها و صنایع هستند آلودگی بیشتری دارند، به این ترتیب برخی مناطق نزدیک به منابع آلوده کننده مانند شهرک های صنعتی، پساب کارخانه ها و صنایع در خط مقدم احتمال آلودگی خاکی قرار دارند.

وی همچنین تاکید کرده بود که محصولات زمین‌های کشاورزی مجاور شهرک های صنعتی در تمامی فصول نیازمند بررسی و پایش است.

از سویی دیگر کودهای شیمیایی، نیز یکی از مهم‌ترین منابع آلوده کننده خاک به حساب می‌آید، به همین دلیل باید خاک های استان به صورت هدفمند بررسی شود و با مدیریت درست جلوی استفاده بی رویه از کودها و سموم شیمیایی گرفته شده و راه کاری برای تصفیه پساب کارخانه ها و صنایع ارائه گردد تا منابع آلوده کننده خاک ساماندهی شوند.

 موضوعی که این روزها بیشتر از گذشته به آن، در حوزه خاک به آن توجه می‌شود مسائل مربوط به برداشت‌های غیر اصولی و بی‌رویه و همچنین قاچاق منابع خاکی است. به عنوان مثال در شرق مازندران و در حوالی شهرستان بهشهر، کوه‌خواری عجیبی از سوی برخی معادن رقم خورده است که به تبع آن، شاهد " خاک‌خوری" نیز بوده‌ایم. 

هر چند سردار سیدمحمود میرفیضی، فرمانده انتظامی مازندران، در این زمینه می‌گوید: حوزه خاک تخصصی است و سازمان صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی باید پاسخگوی برداشت‌های غیراصولی و قاچاق خاک باشد.

وی با به موضوع خلا قانونی حفظ ذخایر ارزشمند خاک اشاره کرد و گفت: موضوع مهمی که باید به آن توجه شود، آموزش همگانی و اطلاع‌رسانی دقیق نسبت به اهمیت مباحث مربوط به حوزه خاک است.

 به گفته کارشناسان، خاک محل ورود و خروج برخی عناصر است و چنانچه عناصر ورودی خاک به راحتی تجزیه نشده و دارای نیمه عمر طولانی باشند در خاک باقیمانده و تجمع آنها سبب افزایش غلظت آن عنصر در خاک می‌شود. افزایش غلظت و تجمع این عناصر در خاک که از آن تحت عنوان عناصر سنگین، سمی یا آلوده کننده نام برده می‌شود مبحث آلودگی خاک را مطرح کرده که پیامد آن از بین رفتن بیولوژی خاک، کاهش موجودات زنده و باکتری‌های مفید و در نهایت کاهش توان حاصلخیزی خاک می‌شود موضوعی که با زندگی کشاورزان در مازندران رابطه‌ای مستقیم دارد./ایسنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

راه اندازی آزمایشگاه مرمت اشیاء فرهنگی تاریخی در موزه تاریخ ساری

دلایل استیضاح وزیر کشور + اسامی استیضاح‌کنندگان / کدام مازندرانی در جمع آن ها است؟

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

آماری که عشق کارمندان مازندرانی را به نماینده شدن نشان می دهد/دعوای لیدرهای تلگرامی در غرب مازندران به خاطر دو نامزد انتخابات مجلس/ اعتراض نماینده مازندران به انتخابات شورای عالی استان ها/ یک ساروی جوان ترین سناتور تاریخ استرالیا

از ماجرای پخش شدن آدرس و شماره تلفن منزل شخصی تا سیلی خوردن از مربی پیشکسوت و پاره شدن لب

ماجرای واگذاری جزیره کیش به چین چیست؟

شاسی بلند جدید بازار ایران به زودی به خیابان می آید (+عکس و مشخصات فنی)

نشست خبری انتخاباتی معاون سیاسی استانداری مازندران

گرانترین و ارزان ترین بلیط کنسرت متعلق به کدام خواننده ها است؟ / از روزبه نعمت اللهی تا رضا یزدانی

آخرین آمار مرگ در حوادث کار مازندران/مرگ کسب و کار من است

آرشیو
پربازدیدترین

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

مهناز افشار از یاسین رامین طلاق گرفت

آرشیو