امروز : یکشنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۴۸ AM

ساز ناکوک صادرات مازندران/ سیاست‌های کهنه بلای جان صادرات

جلسه+عبارت
    -     کد خبر: 41413
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۶/۱۰|۱۵:۲۵
سرویس :
کاهش حمایت‌های دولت، افزایش نرخ تورم، افزایش بهای تمام شده کالاهای صادراتی، افزایش واردات، عدم توجه به کیفیت محصول و نوع بسته بندی و سامانه حمل و نقل، همه و همه دست به هم دادند تا در بخش صادرات استان مازندران به تراز منفی برسد.

عبارت: ریشه‌یابی تراز منفی بودن صادرات در استان مازندران بحث مهم روز است، نحوه سیاست‌گذاری تجاری و چگونگی تعامل با دیگر کشورها تأثیر مستقیم بر تراز تجاری دارد.

یکی از خلاءهای مهم و شناسایی شده در عرصه تجارت بین‌الملل، سیاست‌های کهنه و عدم تمکین یا بی‌تفاوتی به قوانین تجاری توسط دولت‌های در حال توسعه است.

بررسی پیشرفت‌های اقتصادی دیگر کشورهای منطقه که وضعیت به مراتب تأسف بارتر از ایران در حوزه اقتصاد داشته‌اند نشان می‌دهد که ایران نیز باید در سیاست‌ها و نوع عملکرد خود به قوانین، تغییر نگرش داشته باشد.

پیشرفت اقتصادی استان مازندران وابسته به بخش کشاورزی و صنعت است،بررسی آسیب‌های شناسایی شده در حوزه تجارت استان نشان داده که تراز منفی تجاری مازندران نیز دقیقا به دلیل سیاست‌های نادرستی است که در حوزه صادرات اتخاذ شده است.

یک کارشناس کلان اقتصادی در میزگردی با موضوع علت تراز منفی تجارت خارجی استان در سال‌جاری که در دفتر پایگاه خبری مردم‌گرا ساری برگزار شد، اظهار کرد: در بخش صادرات بازارهای هدف ما شامل پنج کشور افغانستان، عراق، چین، امارات و کره جنوبی هستند که ۷۰ درصد از صادرات ما به این کشورها ارسال می‌شود، تجدید نظر در این بخش قدم اول برای پیشرفت در بخش صادرات کشور است.

*در بخش صادرات حرفی برای گفتن نداریم

ابوالحسن معصومی  افزود: قدم دوم تشخیص این موضوع است که اقلام کالاهای صادراتی ما چه باید باشند! در هر استانی متناسب با اقلیم آن ظرفیتی در بخش بخش صادراتی باید فراهم شود، چرا که متأسفانه ما در بخش صادرات در سطح ملی حرفی برای گفتن نداریم.

*در بخش کشاورزی نتوانستیم با بازارهای جهانی رقابت کنیم

معصومی اضافه کرد: توجه به بخش صنعت قدم بعدی باید باشد، توجه به حوزه کشاورزی در استان مازندران به عنوان‌ مهم‌ترین بخش گام بعدی است، که در این بخش هم  نتوانستیم با بازارهای جهانی رقابت کنیم، قابلیت‌های کالاها و توجه به زیرساخت‌ها باید مدنظر قرار بگیرد.

*تولید باید متناسب با نیاز بازارهای هدف باشد

این کارشناس گفت: با توجه به اینکه ما امکان صادرات در سایر کشورها را داریم، باید ببینیم کشورهای منطقه چه ظرفیت‌هایی در این بخش تدارک دیدند و خودمان را متناسب با نیازهای بازارهای هدف باید تنظیم کنیم.

وی یادآور شد: نکته مهم‌ این که ما در تولید مشکل داریم و سیاست‌گذاری در این زمینه باید متناسب با شرایط اقتصادی و امکانات و محدودیت‌های باید باشد که نیست.

*صادرکننده و وارد کننده واقعی باید مشخص شوند

معصومی تصریح کرد: موضوع اصلی در بحث تولید بانک‌ها هستند، بانک‌های کشور از طریق تجهیز سپرده مردم  به واحدهای اقتصادی تسهیلات می‌دهند نه از محل کمک‌های دولت! برنامه‌ریزان در این بخش باید ابتدا هدف تعیین کرده و صادرکننده و واردکننده واقعی را مشخص کنند.

*وجود نگرانی در بخش به صرفه نبودن هزینه تمام شده کالا 

این‌ کارشناس بیان کرد:  هزینه تمام شده کالاها برای تولیدکنندگان با دریافت وام بانکی با نرخ بهره ۱۸ درصد و دوره کوتاه مدت گران در می‌آید، از این رو تولید کننده حمایت نمی‌شود، بی‌انگیزه شده و از دور رقابت‌ها خارج خواهد شد.

*بانک؛ عهده‌دار نقش اساسی در تجارت و صادرات

وی خاطرنشان کرد: بانک در ایران نقش‌های اساسی را در بحث تجارت و صادرات برعهده دارد، بحث نقل و انتقال وجوه،تضمین اسناد بانکی، تامین نیازهای نقدینگی سهم آورده و بخش‌های سرمایه‌گذاری از جمله نقش بانک‌ها است؛ اگر بانک‌ها بخواهند در این بخش بمانند باید در قالب برنامه های هدف‌مند طراحی شده و توسط سازمان صمت توسعه نظارت شوند.

*فعالان اقتصادی و سیاست‌گذاران تغییر نگرش داشته باشند

معصومی اظهار کرد: فعالان اقتصادی و سیاست‌گذاران صندوق توسعه ملی باید تغییر نگرش داشته باشند و همچون شرکت‌های که چرخ اقتصاد و صادرات استان مازندران را می‌چرخانند، عمل کنند‌.

*اقتصاد ما بانک محور است و جایگزین ندارد

یک کارشناس تجارت خارجی افزود: اگر بخواهیم اقتصاد توسعه محور شود باید کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند توانمند شوند اقتصاد ما بانک محور است و هیچ جایگزینی نمی‌توانیم برایش انتخاب کنیم.

*بحران نقدینگی؛ مشکل اصلی کشور

 ابوالفضل مستشرق بیان کرد: مشکل اصلی کشور بحران نقدینگی است که ریشه دو میلیون هزار میلیارد تومان کمبود نقدینگی داریم از سال ۸۴ و  ۸۵ این بحران شروع شد، چنانچه نظام مدیریتی مبتنی بر نظام مدیریتی باشد، تغییر و تحول  براساس سلایق سیاسی سیاست مدیریتی اعمال می‌شود.

* اخذ سیاست‌های درست پولی مهم است

وی خاطرنشان کرد: اخذ سیاست‌های پولی مهم است،  نرخ تورم امروز ۴۵ درصد است نرخ بهره بانکی پولی از ۱۸درصد بانک‌های رسمی ماست که این موضوع باعث ایجاد رانت و  فسادهای بانکی می‌شود.


این کارشناس گفت: راه توانمندسازی آگاهی بخشی و آموزش دادن، و حمایت‌های حقوقی و معنوی از تولیدکنندگان است، سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی در حال حاضر نادرست است.

*عملکرد اتاق بازرگانی نقش مؤثری در رشد تجاری دارد

وی با اشاره به صحبت‌های اخیر رئیس جدید صمت استان مازندران که رشد تجاری نسبت به واردات منفی بوده است، اظهار کرد: اتاق بازرگانی نقش مؤثری در رشد تجاری دارد، اقتصاد استانی تحت تأثیر اقتصاد کشوری است و برنامه‌های کلان به استان سرایت می‌کند.

*مشکل نبود زیرساخت و عدم همکاری دولت است

مستشرق اضافه کرد: ما تابع سیاست‌های کلی کشور هستیم ولی صادرات مازندران تابع محصولات کشاورزی است ما محصولات باغی و سیفی داریم که عمده آنها محصولات واقعی هستند و برخی از محصولات وارد می‌شوند، یکی از مشکلات اساسی نبود زیر ساخت و عدم اجرایی کردن بخش‌های مربوط است دولت همکاری لازم را نداشته و اطلاع‌رسانی لازم را انجام نمی‌دهد.

*مسؤولان از بین متخصصان انتخاب شوند

این کارشناس تصریح کرد: استفاده دقیق از کارشناسان واقعی باید صورت گیرد، مشکلی در اتاق بازرگانی داریم انتخاب فردی به عنوان مسؤول کمیسیون خاصی است که هیچ گونه ارتباطی با آن کمیسیون نداشته و تخصصی ندارد متأسفانه بخشنامه‌ای در این مورد وجود ندارد.

*نبود سازمان‌های مردم نهاد از مشکلات دیگر

وی گفت: مشکل دستورالعمل‌ها هستند بانک‌ها یکی از اساسی ترین موانع برای صادرات هستند چون بنگاه داری می‌کنند، نبود زیرساخت‌ها و نبود سازمان‌های مردم نهاد (NJO) مشکل بزرگ دیگری است.

مستشرق خاطرنشان کرد: در استان ما در بحث صادرات در قسمت بسته‌بندی و ارسال مشکل وجود دارد و نمی‌تواند رقابت بکند، در بخش واردات هم ضعف‌هایی وجود دارد.

*حمایت‌های دولتی وجود ندارد

این کارشناس با اشاره به اینکه تورم سالانه قیمت‌ها را بالا می‌برد و  قدرت رقابت را کم می‌کند، افزود: مسأله حمایت‌های دولت است که ما نداریم، در کشورهای رقیب ما جایزه صادراتی ۱۸ درصدی یا وام‌های کم بهره وجود دارد ولی در ایران هیچ حمایتی از یک صادرکننده نداریم،  وام‌کوتاه مدت با با سودهای دو رقمی پرداخت می‌شود، حمل و نقل و صادراتی نداریم.

*ظرفیت برای صادرات وجود دارد

وی اضافه کرد: مشکل بعدی صدور بخش‌نامه‌های خلق‌الساعه است، دولت از بخش خصوصی حمایت نمی‌کند و هیچ گونه مشوق صادراتی نداریم، در ایران و استان‌ مازندران  ظرفیت برای صادرات وجود دارد ولی به دلیل اینکه محصولات  کیفیت و قیمت بالایی دارند در رقابت‌ها بازنده‌ایم.

*اجرایی شدن تفاهم‌نامه کالاهای تخفیفاتی کشورهای اوراسیا

مستشرق گفت: روسیه یکی از بازارهابی است‌ که می‌تواند بازار هدف خوبی باشد ولی مشکل ما قیمت بالای محصولات در بخش صادرات است،  البته به‌تازگی ایران عضو اوراسیا شده و طبق تفاهم‌نامه‌ای قرار شد ۵۰۰ تا ۸۰۰ قلم کالا جزو کالاهایی باشند که شامل تخفیفات گمرکی است، این کار تا ۶۰ روزدیگر عملی خوهد شد و اثرات خوبی خواهد داشت.

*مراکز تجاری ایران در کشورهای خارج بدون حمایت آینده‌ای ندارند

کارشناس حوزه تجارت خارجی استان با اشاره به بسته شدن مرکز سرای تجاری ایران در آستاراخان ترکیه که با هزینه های کلان و حضور مسؤولان افتتاح شده بود، گفت: متأسفانه این مرکز در حال حاضر تعطیل شده است و بسیاری از جوانان کشور ما در آن‌ منطقه بیکار شدند چون حمایت دولتی وجود نداشت.

وی اضافه کرد: در پی بسته شدن سرای تجاری ایرانیان در آستاراخان ترکیه من معتقدم که سرای تجاری ولوگراد  در روسیه که به عنوان نمایشگاه ایرانی در مسکو قرار است محصولات غذایی سراسر دنیا به معرض نمایش گذاشته می‌شود هم آینده تجاری خوبی نخواهد داشت.

* دولت تصدی‌گری را کنار بگذارد

مستشرق در پایان گفت: نظر من این است که دولت باید نقش حمایت و نظارت را بر عهده بگیرد و بقیه کار را به بخش خصوصی واگذار کند و  تصدی‌گری را کنار بگذارد.

در یک جمع‌بندی کلی به این نتیجه می‌رسیم که کاهش حمایت‌های دولت، افزایش نرخ تورم، افزایش بهای تمام شده کالاهای صادراتی، افزایش واردات، عدم توجه به کیفیت محصول و نوع بسته بندی و سامانه حمل و نقل، همه و همه دست به هم دادند تا در بخش صادرات استان مازندران به تراز منفی برسد.

برای افزایش تراز صادرات مازندران کارشناسان در این حوزه راه‌کارهای متعددی را ارائه داده و از تولیدکنندگان، صنعتگران، صادرکنندگان، وارد کنندگان، دولت و سایر بخش‌های اجرایی مربوطی می‌خواهند که توجه ویژه‌ای به این راهکارها داشته و در راه افزایش تراز صادرات استان گام محکمی بردارند./فارس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو