امروز : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت : ۶:۳۵ PM
آخرین اخبار:
در جلسه اول دادگاه متهمین جدید چه گذشت؟ / رد پای نماینده مجلس در پرونده متهمان جدید بانک سرمایه / خادم همچنان متواری است رئیس دامپزشکی کشور کل منطقه میانکاله را تا اطلاع ثانوی قرنطینه کرد معماهای ویروس کرونا / چرا دو خبرنگار در ووهان ناپدید شده‌اند؟ + تصاویر نامه جدید فیفا برای حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها نامه‌ای کوتاه درباره‌ی زنی که پدیده انتخابات مجلس در مازندران است؛ دکتر عالیه زمانی می‌تواند شگفتی‌ساز شود اگر... رئیس ستاد انتخابات مازندران: هم تخریب و هم سند زدن عملکرد دولت به نام خودشان در اکثر انتخابات وجود دارد / تخلفات تبلیغاتی کاندیداها در روند انتخابات تاثیرگذار نیست / فضای تبلیغات انتخابات مجلس در مازندران آرام است فعالیت ۲۲۰۰ زندانی در ۲۲۰ گروه تئاتر/ اجرای تئاتر خیابانی زنان زندانی برای نخستین بار خانه امن روح الله زم در پاریس کجا بود که لو رفت؟ + عکس ها خبر بد برای استقلال؛ مهاجمان الاهلی آمدند! هانی کرده از مرگ گریخت
اختصاصی
گزارش عبارت از فرهنگ تعاون و اهمیت آن به بهانه روز تعاون؛

به ازای هر ۲۲۰ نفر یک تعاونی/ آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی

روز تعاون+عبارت
    -     کد خبر: 41505
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۶/۱۳|۱۳:۲۱
۱۳ شهریور را در تقویم روز تعاون نامگذاری کردند به همین بهانه در این گزارش اشاره ای خواهیم داشت به شکل گیری شرکت های تعاونی در ایران و نقش آن در اشتغالزایی و اقتصاد کشور و به خصوص استان مازندران. در دنیای امروز علی رغم پیشرفت روز افزون تکنولوژی ، برای دستیابی به موفقیت باید با همکاری پیش رفت تا بتوان به اهداف و مقاصد عالی دست پیدا کرد.

عبارت - گروه اقتصاد : 13 شهریور را در تقویم روز تعاون نامگذاری کردند به همین بهانه در این گزارش اشاره ای خواهیم داشت به شکل گیری شرکت های تعاونی در ایران و نقش آن در اشتغالزایی و اقتصاد کشور و به خصوص استان مازندران.

در دنیای امروز علی رغم پیشرفت روز افزون تکنولوژی ، برای دستیابی به موفقیت باید با همکاری پیش رفت تا بتوان به اهداف و مقاصد عالی دست پیدا کرد.

در زمان های قدیم جهان ما به طور عمده از افرادی تشکیل می شد که به صورت انفرادی فعالیت می کردند و فعالیت های گروهی چندان رواج نداشت به عنوان مثال هر کشاورز به تنهایی مواد غذایی و مایحتاج خانواده اش را تامین میکرد و اگر چیزی مازاد بر نیازش داشت آن را به فروش می گذاشت اما در جهان امروز موفقیت با کسانی است که کار گروهی را سرلوحه ی خود قرار داده و به صورت جمعی و با استفاده از پتانسیل هر یک از اعضای گروه قدم ها را یک به یک رو به جلو برمی دارند.

البته ایر انی ها از نخستین ملت هایی بودند که به اهمیت این موضوع پی برده و سعی در انجام آن داشتند، در جلد اول کتاب تاریخ و تمدن «ویل دورانت» تحت عنوان مشرق زمین گاهواره تمدن آمده است که تعاونی های تولیدی را ایرانیان 500 سال قبل میلاد مسیح در سرزمین پارس بنیان گذاری کرده اند ، تشكيل تعاونيهاي سنتي در ايران به منظور همياري و كاستن مشکلات زندگي نشان از قدمت حركتهاي تعاوني در ایران دارد. مرور ادبيات ايرانيان نيز حكايت از ريشه داري و غناي فرهنگ تعاون و همدلي در ادوار گذشته اين مرز و بوم دارد چنان كه سعدي گفته: بني آدم اعضـــاي يكديگــرند كه در آفرينش ز يك گوهرند چو عضوي به درد آورد روزگار دگـر عضوهــا را نمانـد قرار

در ایران مدرن اما تاریخچه تشکیل تعاونی ها به سال 1303 باز میگردد که در آن سال نخستین قانون (( تجارت و بازرگانی ایران )) به تصویب رسید و مقررات  (( تعاونی های تولیدی و مصرفی )) تهیه و تدوین شد، همچنین در سال ۱۳۱۱ قانون تجارت و بازرگانی   ایران اصلاح و بخش هایی از آن مورد تجدید نظر قرار گرفت. اما از لحاظ تشکیل و ثبت و فعالیت رسمی می توان سال 1314 را آغاز فعالیت تعاونیها در ایران دانست. زیرا در این سال دولت اقدام به تشکیل نخستین شرکت تعاونی روستائی در منطقه داودآباد گرمسار کرد.

در مازندران نیز در پی تاسیس سازمان مرکزی در سال 1342 ، سازمان تعاون روستایی استان تشکیل شد.

حال باید دید با توجه به ریشه ی تاریخی همکاری و تعاون نزد ایرانی ها و به خصوص مازندرانی ها آیا اکنون به جایگاه مناسبی در این زمینه دست پیدا کرده ایم؟

ما که از ابتدا با کار گروهی زمین هایمان را آباد کرده ایم آیا اکنون نیز به مانند پیشینیانمان روحیه ی کار دسته جمعی در میانمان وجود دارد؟

به راستی چرا با این سابقه ی طولانی به شکل سنتی و سابقه ی صد ساله به شکل مدرن در تعاون همچنان به نقطه ی مطلوب مورد نظرمان در این زمینه نرسیده ایم؟

آیا این تصور که مردم ما با کار گروهی و تیمی میانه ی خوبی ندارتد واقعا حقیقت دارد؟

دست کم تاریخ اینگونه نمی گوید.

در استان مازندران با 3 میلیون جمعیت  13 هزار و 500 تعاونی فعال وجود دارد.البته ظرفیت فعالیت اقتصادی آن ها به گفته ی مسئولین 40 تا 50 درصد است، به طور میانگین هر شرکت تعاونی برای 10 الی 11 نفر شغل ایجاد می کند، به این ترتیب با یک حساب سرانگشتی می شود گفت که این شرکت ها برای چیزی حدود 136 هزار نفر ایجاد اشتغال کرده اند که در این وانفسای تحریم ها و نیمه تعطیل شدن بسیاری از صنایع در استان ، فرصت مناسبی برای رشد اقتصادی ، شکوفا شدن استعداد ها و به کارگیری نیرو های متخصص می باشد.

البته باید توجه داشت که رشد کیفی تعاونی ها در استان با رشد کمی آنها هماهنگ نیست و حکایت آن مثل است که می گوید: « آفتابه لگن هفت دست، شام و ناهار هیچی»

در مازندران نزدیک به هزار واحد تعاونی غیر فعال نیز وجود دارد که اکثر این واحد ها برای گرفتن وام های مخصوص تعاونی ها تشکیل شده و بعد از اعطای تسهیلات به حال خود رها شده اند. به نظر می رسد بانک های مربوطه باید سختگیری بیشتری در زمینه ی پرداخت وام به تعاونی ها اعمال کنند.  

بیشتر تعاونی ها در استان فعالیت خود را در بخش کشاورزی پی می گیرند هرچند که زمینه ی فعالیت شرکت های تعاونی بسیار وسیع است ، از تعاونی های استارتاپی که به تازگی شکل گرفته تا تعاونی های زیر شاخه ی تولید و توزیع مانند صنعتی، عمرانی ، معدنی، خدماتی، مسکن و ...

یکی از کارکرد های تعاونی، مشارکت مردمی و به کار گیری آن ها به خصوص بانوان به عنوان نیمی از جمعیت کشور در این فعالیت اقتصادی می باشد. همین حرکت گامی مهم در راستای برابری حقوق زنان و مردان و افزایش مشارکت بانوان در زمینه های اقتصادی و اجتماعی می باشد. در مازندران نیز 600 تعاونی با ویژه بانوان وجود دارد که در زمینه های مختلفی چون صنعت، صنایع دستی، تولیدی، پوشاک، آموزش، بهداشت و مهدکودک تسهیلات مختلفی دریافت کردند.    

در این سال ها اما سرمایه گذاری اندکی در این بخش صورت گرفته و دولت نیز آنچنان که باید و شاید به این موضوع توجهی نداشته است. تعاونی همانند تمام بازار ها نیازمند تبلیغات و بازاریابی مناسب است که در این زمینه نیز وضعیت مطلوبی را شاهد نیستیم شاید میتوان گفت عدم برنامه ریزی دقیق و مدون از نقاط ضعف بزرگ این سیستم اقتصادی در کشور ما می باشد.

به گزارش عبارت در شرایط امروز کشور،«تعاونی» بهترین راه تحقق اقتصاد مقاومتی و درون زاست. در این سیستم است که می توان با سرمایه ی کم هر یک از اعضا و تجمیع آن و قرار دادن آن در مسیری مشخص هم اشتغالزایی انجام داد هم چرخ اقتصاد کشور را به چرخش دراورد اما برخی افراد سودجو که همواره به دنبال منافع شخصی خویش هستند کار تعاونی را با بنگاه داری اشتباه گرفته اند و با اقدامات خود تیشه به ریشه ی این امر مقدس می زنند.

تعاون و همکاری در رشد و شکوفایی جامعه نقش بسزایی دارد. بدیهی است با گسترش فرهنگ تعاون، وحدت و هم دلی در جامعه حاکم و ابتکارها و نوآوری ها شکوفا می شود .امید به آنکه با حمایت و توجه بیشتر دولت در این زمینه شاهد پیشرفت روزافزون تعاون و همکاری در جامعه باشیم که منفعتش عاید تک تک ما خواهد شد.

 

بازنشر این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

در جلسه اول دادگاه متهمین جدید چه گذشت؟ / رد پای نماینده مجلس در پرونده متهمان جدید بانک سرمایه / خادم همچنان متواری است

رئیس دامپزشکی کشور کل منطقه میانکاله را تا اطلاع ثانوی قرنطینه کرد

معماهای ویروس کرونا / چرا دو خبرنگار در ووهان ناپدید شده‌اند؟ + تصاویر

نامه جدید فیفا برای حضور زنان ایرانی در ورزشگاه‌ها

نامه‌ای کوتاه درباره‌ی زنی که پدیده انتخابات مجلس در مازندران است؛ دکتر عالیه زمانی می‌تواند شگفتی‌ساز شود اگر...

رئیس ستاد انتخابات مازندران: هم تخریب و هم سند زدن عملکرد دولت به نام خودشان در اکثر انتخابات وجود دارد / تخلفات تبلیغاتی کاندیداها در روند انتخابات تاثیرگذار نیست / فضای تبلیغات انتخابات مجلس در مازندران آرام است

فعالیت ۲۲۰۰ زندانی در ۲۲۰ گروه تئاتر/ اجرای تئاتر خیابانی زنان زندانی برای نخستین بار

خانه امن روح الله زم در پاریس کجا بود که لو رفت؟ + عکس ها

خبر بد برای استقلال؛ مهاجمان الاهلی آمدند!

هانی کرده از مرگ گریخت

آرشیو
پربازدیدترین

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

آرشیو