امروز : یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ ساعت : ۱:۳۰ PM
اختصاصی عبارت
نگاهی به آمار حضور و تاثیرگذاری نمایندگان مازندران در مجلس؛

رابطه بهارستانی ها با شفافیت / آنکه گفت آری آنکه گفت نه!

مجلس+عبارت
    -     کد خبر: 41566
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۶/۱۶|۱۴:۱۲
سرویس : سیاست >> مجلس
در مازندران ۹ حوزه انتخابی وجود دارد که از آن ها ۱۲ نفر به عنوان نمایندگان مردم مازندران راهی بهارستان میشوند و از این تعداد ۶ نفر در آمار منتشر شده از خانه ملت حضور دارند یعنی ۵۰ درصد نمایندگان این استان با ایجاد شفافیت موافق تر از بقیه هستند.

عبارت - گروه سیاسی :امروزه یکی از راهکارهایی که برای حل مشکلات کشور در نظر همه جلوه ای مثبت دارد شفافیت و روشن گری است. گاهی اوقات در برخی نهادها این عمل به صورت افشاگری از بیرون سیستم صورت می گیرد مثل جریان حقوق های نجومی یا املاک نجومی و خلاصه همه چیز نجومی که ایران را بدل به منظومه شمسی اختلاس و تخلفات اقتصادی کرده است. گاهی نیز خود مجموعه دست به چنین اقداماتی می زند که طبیعتا  درشرایط سخت کشور قابل تحسین و ستایش است اما به طور کلی شفافیت، به هرنوعی و با هرروشی بسیار مفید و مطلوب می نماید. بی شک جمهوری اسلامی متعلق به مردم است و شفافیت یعنی صادق بودن با صاحبین کشور و ولی نعمتان همین مردم!

مجلس شورای اسلامی از ارکان اصلی مردمسالاری در ایران است و به همین جهت انتظار مردم از این نهاد قانونی رعایت همه ضوابطی است که نمایندگان به همین خاطر، یعنی نظارت بر حسن اجرای قوانین، راهی بهارستان شده اند.

 وبسایت مجلس شورای اسلامی به تازگی آماری  را منتشر کرد که نشان دهنده ی تعداد حضور در جلسه ی رای گیری و میزان مشارکت  نمایندگان در رای گیری ها است. این اقدام گامی مثبت در جهت ایجاد شفافیت در خانه ی ملت می باشد.

چندی پیش بود که طرح شفافیت آرای نمایندگان در مجلس رای نیاورد و تنها ۶۹ نماینده حاضر در صحن علنی به دوفوریت این طرح رای مثبت دادند و در مقابل ۱۰۳ نماینده به این طرح رای مخالف و ۸ نماینده رای ممتنع دادند. سپس یک فوریت این طرح به رای گذاشته شد که این بار نیز نمایندگان با ۵۹ رای موافق، ۷۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در مجلس مجددا آن را تصویب نکرده  و نهایتا این طرح نیز در صف طرح های عادی قرار گرفت تا مشخص شود مدعیان شفافیت خودشان با آن سر سازگاری ندارند.

تاثیر سو عدم تصویب چنین قوانینی به سربرآوردن نمایندگان متخلفی می انجامد که خبر دستگیری دو تن از آنها به تازگی در قضیه خودروسازان تیتر داغ رسانه ها و افکارعمومی شد.

گزارش تازه هم صرفا به حدود یک سوم کل نمایندگان محدود می شود و امکان انتشار اطلاعات دیگر نمایندگان نیز پس از اعلام موافقتشان به صورت مکتوب وجود خواهد داشت.

در مازندران 9 حوزه انتخابی وجود دارد که از آن ها 12 نفر به عنوان نمایندگان مردم مازندران راهی بهارستان میشوند و از این تعداد 6 نفر در آمار منتشر شده از خانه ملت حضور دارند یعنی 50 درصد نمایندگان این استان با ایجاد شفافیت موافق تر از بقیه هستند.

از بین این افراد علی اصغر یوسف نژاد نماینده مردم ساری و میاندرود بیشترین تعداد حضور و علی نجفی خوشرودی نماینده بابل کمترین میزان حضور و مشارکت را در بین نمایندگان مازندران داشته اند. اما هنوز نمی دانیم آن مابقی چه کرده اند و کجا بوده اند و از همه مهمتر چرا حاضر نشده اند میزان مشارکت و حضور آنها در پارلمان برای همگان روشن شود.

در ادامه جدول میزان مشارکت نمایندگان مجلس را مشاهده می کنید که نمایندگان مازندران با کادری قرمز مجزا و مشخص شده اند:

 

 

بازنشر این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

 

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال