امروز : سه شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۱۱ PM
آخرین اخبار:
شناسایی ۲۰۸۹ بیمار جدید کرونایی در کشور / تعداد جان باختگان به ۳۸۷۲ نفر رسید مازندران بزرگ و ۱۷ نماینده‌اش/ از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و درگذشت امام تا ادغام ریاست‌جمهوری و نخست وزیری مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد اخاذی با تهدید به انتشار فیلمی در فضای مجازی در بهشهر / ۳ کشته و زخمی در واژگونی وحشتناک موتورسیکلت در نکا / سارق سابقه دار بابل در چنگال قانون / ماجرای تیراندازی در چمستان نور چه بود؟ عادات و رفتارهای اشتباهی که دشمن کبد شما می شوند / ۱۰ اشتباه هنگام استفاده از ماسک / ادویه های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن / شستن دست‌ها با آب داغ یا سرد؛ کدام بهتر است؟ آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور / تشخیص ۲۲۷۴ بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته کمک یک میلیونی دولت به تمام خانوارهای یارانه بگیر / پرداخت مرحله دوم کمک های معیشتی تا پایان فروردین کشف کارگاه های غیر مجاز تولید موادضد عفونی کننده در نکا / بازداشت کلاهبردار ۶۰ میلیاردی در محمودآباد / دستگیری سارقان حرفه‌ای منازل در بابلسر / کلاهبرداری با مواد ضدعفونی کننده در سایت شیپور اخبار دروغین و شایعات خطرناک در مورد پیشگیری و درمان کرونا / با ارزش ترین گیاه دارویی را بشناسید / راه حل های طلایی برای ریزش و نازکی موها / کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند سازندگي پس از غبار كرونا
سه سناریو برای درباره ناپدید شدن عضو خبرگان و برادرانش

معمای گم شدن برادران "صدرالساداتی"

صدرالساداتی+عبارت
    -     کد خبر: 41581
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۶/۱۷|۱۲:۳۵
سرویس :
این ماجرا به هر جا ختم شود ممکن است یک نتیجه مهم در داشته باشد. اعتبار طیفی که خود را عدالت طلب و افشاگر می‌دانند به شدت زیر سوال برود. اگر روایت رسمی از ماجرا صدرالساداتی‌ها درست باشد دیگر ادعا‌های عدالتخواهانه این طیف خریدار آنچنانی نخواهد داشت.

عبارت:روز پنج شنبه برخی فعالان شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که حجت الاسلام سیدروح الله صدرالساداتی نماینده مردم هرمزگان در مجلس خبرگان رهبری، به همراه دو برادرش مهدی صدرالساداتی و سیدرضا صدرالساداتی و یک فرد دیگری به نام مجتبی پرگر در حالی که از قم خارج شده و عازم فردوگاه مهرآباد تهران شده بودند تا به بندرعباس بروند، ناگهان ناپدید شدند. براساس گزارش‌ها تلفن‌های آن‌ها خاموش شده، هیچ ردی از آن‌ها در دست نبود. این چهار نفر به فرودگاه مهرآباد هم نرسیده بودند.


در همین راستا طیفی از فعالان فضای مجازی که از دوستان مهدی صدر الساداتی بودند، پیگیر ماجرا بودند. آن‌ها از نهاد‌های و مقا‌های امنیتی خواستار پیگیری موضوع شدند. آن‌ها می‌گفتند که هیچ نهاد مسئولی پاسخگو نیست و پلیس هم از پیگیری سرباز زده است.

روز پنج شنبه استاندار قم اعلام کرد که گزارشی درباره این ماجرا به دست او نرسیده است.

چند سناریو در این باره مطرح شد.

سناریو اول این بود که آنان بازداشت شده اند. ابتدا یکی از رسانه‌های محلی قم خبر از بازداشت صدرالساداتی‌ها با حکم دادگاه ویژه روحانیت داد. ادعایی که به سرعت از سوی دادگاه ویژه روحانیت تکذیب شد.

همچنین شایعه‌ای از سوی یکی از کاربران مشهور اصولگرا در توئیتر پخش شد که مدعی بود صدرالساداتی‌ها از سوی یک نهاد امنیتی بازداشت شده اند و ارتباطی با قوه قضائیه هم ندارد. او از یک لیست ده نفره بازداشت خبر داد. ادعایی که البته تائید نشد.

انتشار پیاپی شایعات فضای رسانه ای را مغشوش کرد، با این حال هیچ مقامی درباره اتفاقات رخ داده توضیحی نداد. شامگاه پنجشنبه دبیرخانه مجلس خبرگان اعلام کرد که پیگر ماجراست. محمود صادقی نماینده مجلس هم در توئیتی از پیگری موضوع توسط نهاد‌های مسئول خبر داد.

حضور یکی از اعضای مجلس خبرگان در میان مفقودی‌ها بر اهمیت ماجرا افزود. شایعه شده بود که این افراد با نظر دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی بازداشت شده اند.

با این حال هیچ نهادی بازداشت صدرالساداتی‌ها را تائید نکرد.
 
سناریو دومی که مطرح شده بود این بود که این افراد ربوده شده اند. این سناریو را نیز مرتبط با فعالیت‌های مهدی صدرالساداتی می‌دانستند و مدعی بودند ممکن است مفسدان که او علیه آن‌ها فعالیت می‌کرد، پشت داستان باشند. این سناریو ماجرا را مافیایی کرد و بر نگرانی‌ها افزود.
 
حتی برخی از این اتفاق را با حوادث دهه هفتاد و قتل های زنجیره ای مقایسه کردند.

اما هر زمان می‌گذشت ماجرا عجیبتر می‌شد. بامداد روز جمعه خبرگزاری تسنیم از سناریو سوم رونمایی کرد. این خبرگزاری وابسته به سپاه به نقل از یک منبع آگاه نوشت: "احتمال ربایش برادران صدرالساداتی که از روز چهارشنبه مفقود شده اند، منتفی بوده و ارزیابی نهاد‌های ذیربط بر اختفای اختیاری و هدفمند آنان به عنوان گزینه اصلی قابل پیگیری تاکید دارد."

مطرح شدن این سناریو جنجالی شد و بر شکاف‌ها در فضای مجازی دامن زد. برخی آن را قابل قبول می‌دانستند و برخی دیگر آن را عجیب دانستند و زیر سوال بردند. دوستان مهدی صدرالساداتی در فضای مجازی ماجرا را بسیار مشکوک ارزیابی می‌کردند.

در همین حال سخنگوی قوه قضائیه باز هم بازداشت این افراد را تکذیب کرد.

با گذر زمان سناریو "خود- اختفایی" تقویت شد. دو نماینده قم یعنی احمد امیرآبادی و مجتبی ذوالنور دبیر کمیسیون امنیتی ملی این موضوع را تائید کردند.

امیر آبادی گفت: برادران صدرالساداتی "در حال حاضر در قم به سر می‌برند و زندگی عادی خودشان را دارند. "

ذوالنور نیز در گفت و گویی اظهار کرد: «این آقایان خودشان در مسیر قم-تهران یعنی اطراف مجموعه خدماتی مهتاب، تصمیم می‌گیرند که موبایل‌های خود را خاموش کنند و به قم برگردند که نهایتا این تصمیم را اجرایی و موبایل خود را خاموش کرده و به قم برمی‌گردند.»

ذوالنور ادامه می‌دهد: "آن‌ها به منزل برادرِ آقای غفاری (غفار عباسی مراغه ای) می‌روند و به کسی هم خبر نمی‌دهند. در واقع آن‌ها در منزل برادرِ آقای غفاری حضور داشتند و خانواده آن‌ها نیز بی اطلاع بودند."

او افزود "از شب گذشته موضوع مشخص است و خانواده آن‌ها هم خبر دارند و محل حضور تقریباً لو رفت و مشکل خاصی هم نیست. " ذوالنور از انگیزه آن‌ها ابراز بی اطلاعی کرد.

با وجود طرح این ادعاها، اما پدر صدرالساداتی‌ها با انتشار ویدئویی اعلام کرد از وضعیت آن‌ها بی خبر است و نمی‌دانند فرزندانش کجا هستند.

ماجرا هر ساعت عجیب‌تر هم می‌شد. یکی از کاربرانی که برای اولین بار ماجرای مفقود شدن صدرالساداتی‌ها را مطرح کرده بود گفت که نفر چهارم همراه آن‌ها یعنی مجتبی پرگر با او تماس گرفته و اعلام کرده حالش خوب است همان شب از صدرالساداتی‌ها جدا شده و درباره جزییات ماجرا ابراز بی اطلاعی کرده است.

در این بین کاربران اصولگرا شکاف عمیق‌تر هم شد. طیفی روایت رسمی را قبول داشتند و معتقد بودند که صدرالساداتی‌ها به دنبال ایجاد جنجالند و همه این‌ها یک پروژه فریب است.

در این بین نام غفار عباسی (غفاری) بیش از همه مطرح شد. برخی کاربران اصولگرا به او تاختند از نقش پشت پرده او سخن گفتند. او روحانی مرید پروری به حساب می‌آید که مهدی صدرالساداتی و روح الله صدرالساداتی از شاگردانش هستند. ظاهرا غفار عباسی مدعی "کرامات" است. روایت رسمی این است که صدرالساداتی‌ها در مدتی که مفقود بودند در منزل او در قم حضور داشتند.
پس از تقویت این روایت شامگاه جمعه مهدی صدرالساداتی با انتشار پست اینستاگرامی، با رد سخنان نمایندگان قم نوشت "نه در قم هستیم و نه اختفای اختیاری داشتیم. خدا به همه ما رحم کند!" در تصویری که او منتشر کرد تابلو "کیاسر ۵ کیلومتر و سمنان ۱۳۵ کیلومتر" دیده می‌شود. اما به نظر می‌رسد تصویر مذکور دست کاری شده است.

برخی کاربران فضای مجازی این موضوع را مطرح کردند که چرا صدرالساداتی‌ها ویدئویی از خود منتشر نمی‌کنند.

با این حال رجانیوز درباره این پست اینستاگرامی نوشت: «آقای صدر الساداتی! چرا صبح که در پردیسان قم به دیدار خانواده رفتید استوری نگذاشتید؟ بجای عکس بیابان و تابلو یک عکس از خودتان بگذارید و توضیح دهید کجا بودید؟... راستی! دوستانتان که در غیاب شما پوشش لحظه به لحظه وقایع را می‌دادند، کجایند؟... شفافیت فقط برای دیگران خوب است؟»

در ادامه ماجرا اینگونه پیش رفت که برخی کاربران منتقد صدرالساداتی‌ها دو تصویر منتشر کردند و مدعی شدند که مهدی صدرالساداتی در کهک قم به سوپر مارکتی رفته و قلیان تهیه کرده است! تصاویر آنقدر واضح نیست که بتوان گفت این ادعا درست است. اما فردی بدون لباس روحانیت که شباهت‌هایی به مهدی صدرالساداتی دارد در یکی از تصاویر دیده می‌شود.

پس از آن احمد امیرآبادی فراهانی نماینده قم باز هم در توئیتر نوشت: «آقای صدرالساداتی شما به قم آمدید و بعد به روستای فردو رفتید در شهر کهک خرید کردید بعدشم تهران رفتید بعد هم به طرف کیاسر. پدر بزرگوار ادعا کرده بی خبر و نگرانم. به جای استوری یه تماس با ایشان می‌گرفتید.»

ماجرا به همین جا ختم نشد و این بار استوری تازه‌ای از سوی مهدی صدرالساداتی منتشر شد. او در این استوری مدعی است که بنا به درخواست برادر بزرگترش یعنی سید روح الله صدرالساداتی عضو مجلس خبرگان در این سفر او را همراهی کرده است و توضیحات بیشتر را برادرش ارائه می‌کند.

این استوری یعنی به نوعی سناریو "خود- اختفایی" را تائید کرده است، اما به عقیده بسیاری از کاربران مانند دیگر اتفاقات این چند روز قابل اعتماد نیست.

پس از این پست‌های دیگری منسوب به صدرالسادتی منتشر شد که این بار موضوع را امنیتی جلوه می‌دهد.

به هر صورت همچنان ماجرای صدرالساداتی‌ها در ابهام قرار دارد. نه خبری دقیق از وضعیت آن‌ها در دست است و نه روایتی درست از ماجرا منتشر شده است.

این ماجرا به هر جا ختم شود ممکن است یک نتیجه مهم در داشته باشد. اعتبار طیفی که خود را عدالت طلب و افشاگر می‌دانند به شدت زیر سوال برود. اگر روایت رسمی از ماجرا صدرالساداتی‌ها درست باشد دیگر ادعا‌های عدالتخواهانه این طیف خریدار آنچنانی نخواهد داشت./فرارو
 
 
 
 
 
 
 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

شناسایی ۲۰۸۹ بیمار جدید کرونایی در کشور / تعداد جان باختگان به ۳۸۷۲ نفر رسید

مازندران بزرگ و ۱۷ نماینده‌اش/ از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ و درگذشت امام تا ادغام ریاست‌جمهوری و نخست وزیری

مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد

اخاذی با تهدید به انتشار فیلمی در فضای مجازی در بهشهر / ۳ کشته و زخمی در واژگونی وحشتناک موتورسیکلت در نکا / سارق سابقه دار بابل در چنگال قانون / ماجرای تیراندازی در چمستان نور چه بود؟

عادات و رفتارهای اشتباهی که دشمن کبد شما می شوند / ۱۰ اشتباه هنگام استفاده از ماسک / ادویه های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن / شستن دست‌ها با آب داغ یا سرد؛ کدام بهتر است؟

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در کشور / تشخیص ۲۲۷۴ بیمار جدید در ۲۴ ساعت گذشته

کمک یک میلیونی دولت به تمام خانوارهای یارانه بگیر / پرداخت مرحله دوم کمک های معیشتی تا پایان فروردین

کشف کارگاه های غیر مجاز تولید موادضد عفونی کننده در نکا / بازداشت کلاهبردار ۶۰ میلیاردی در محمودآباد / دستگیری سارقان حرفه‌ای منازل در بابلسر / کلاهبرداری با مواد ضدعفونی کننده در سایت شیپور

اخبار دروغین و شایعات خطرناک در مورد پیشگیری و درمان کرونا / با ارزش ترین گیاه دارویی را بشناسید / راه حل های طلایی برای ریزش و نازکی موها / کشف دارویی که می‌تواند کرونا را درمان کند

سازندگي پس از غبار كرونا

آرشیو
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو