امروز : شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹ ساعت : ۳:۰۳ AM
اختصاصی عبارت
در جلسه ستاد اربعین استان مازندران مطرح شد؛

از کمبود دارو در عراق تا بازار سیاه اتوبوس ها

استانداری+عبارت
    -     کد خبر: 41719
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۶/۲۴|۱۱:۳۱
سرویس : سیاست >> دولت
جلسه ستاد اربعین حسینی با حضور استاندار و دیگر اعضای این ستاد در استانداری مازندران برگزار و هماهنگی هایی برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم صورت گرفت.

عبارت - گروه سیاسی بعد از ظهر امروز 23 شهریور جلسه ستاد اربعین حسینی با حضور استاندار مازندران و اعضای این ستاد، برای برگزاری هرچه بهتر این مراسم در ساختمان استانداری برگزار شد.

تعدادی از موکب داران مازندرانی نیز در این جلسه حضور داشتند و به تبادل نظر و تجربه با اعضای ستاد اربعین مازندران پرداختند.

سرهنگ جواد بخشی معاون هماهنگ کننده سپاه کربلا استان مازندران در حالی که به حضور دانشجویان در این مراسم تاکید داشت، اظهار کرد: برای تولید محتوا در این زمینه برنامه های ویژه ای داریم و با دانشجویان جلساتی برگزار خواهیم کرد.

وی اطمینان خاطر داد که برای مسئله تامین امنیت مشکلی وجود ندارد.

دکتر محمد رضا حق شناس معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی مازندران نیز که در این جلسه حضور داشت به ارائه برنامه و عملکرد خود پرداخت. حق شناس گفت: در تاریخ 19 مرداد جلسه کمیته بهداشت و درمان اربعین را داشتیم و برنامه ریزی هایی انجام دادیم. البته خدمات برون مرزی به طور کامل در اختیار ما نیست ، اعزام پزشک و ارسال دارو در اختیار هلال احمر است. هلال احمر در عراق 6 پایگاه دارد و می تواند خدمات خوبی به زائران ارائه دهد. ما آمادگی تامین پزشک و دارو های مورد نیاز را داریم.

استاندار تاکید کردند علیرغم محدودیت های دانشگاه به اندازه ی کافی باید داروهای اولیه برای این مراسم فرستاده شود.

دکتر اکبری رئیس جمعیت هلال احمر مازندران از دیگر اعضای این ستاد در ادامه به برنامه های این سازمان برای مراسم اربعین حسینی اشاره کردند.

دکتر اکبری با تایید صحبت های حق شناس گفت: هیچ دارویی بدون هماهنگی با هلال احمر نمی تواند وارد عراق شود. وی با اشاره به تعداد پایگاه های هلال احمر در مسیر پیاده روی اضافه کرد : ما تلاشمان بر این است که سریع ترین خدمات درمانی را به زائران ارائه کنیم و تا حد ممکن نیاز موکب ها به دارو را کاهش  دهیم. هلال احمر علاوه بر 6 نقطه استراتژیک ، در 11 نقطه با پراکنش مشخص درمانگاه و بیمارستان دارد و آماده خدمت رسانی به زائران می باشد.

احمد حسین زادگان استاندار مازندران با تاکید ویژه بر این که هر موکب تعدادی پزشک به همراه خود می برد گفت : هرقدر که سرعت خدمات هلال احمر خوب باشد باز هم برای هر موکب باید یکسری داروی اولیه برای درمان بیماری های رایج مثل اختلالات گوارشی فرستاده شود.

رئیس جمعیت هلال احمر در ادامه اضافه کرد: هیچ زائر پزشکی حق ویزیت بیماران را ندارد مگر این که از پروتوکل هلال احمر باشد.

موکب داران که از وضعیت درمانی و توزیع دارو در سال گذشته رضایت چندانی نداشتند فرصتی خواستند تا مشکلاتشان را با این ستاد در میان بگذارند.

آقای طبرستانی یکی از این موکب داران بود که استاندار به او فرصت داد تا مسئله اش را بیان کند.

وی با اشاره به حضور پر رنگ موکب داران در سیل و زلزله اخیر کشور گفت: موکب ما 80 نفر پزشک را به همراه خود می برد، وقتی 2 شب زائری حالش بد می شود چه باید کرد؟ ما پارسال 210 میلیون تومان دارو خریداری کردیم ، امسال که برای تهیه دارو به بنیاد برکت و شرکت های دارویی رفتم متوجه شدم که باید 810 میلیون برای خرید همان دارو هزینه کنیم. جا بجایی به دلیل ازدحام جمعیت در عراق بسیار سخت است و حتی حمل و نقل با آمبولانس هم زمان بر است. چیزی که اینجا مطرح می شود و چیزی که در عمل می بینیم متفاوت است. تمام دوستان موکب دار در طمینه درمانی به مشکل می خورند چون دسترسی به دارو دشوار است. این تعداد ایستگاه خدمات درمانی جوابگوی حجم زیاد زائران حسینی نیست.

طبرستانی در ادامه افزود: کل دارویی که ما سال گذشته از دانشگاه علوم پزشکی گرفتیم 10 میلیون تومان بود که در مقابل نیاز ما رقم پایینی است. از شما درخواست دارم آمبولانس های بیشتری را برای خدمت رسانی به عراق ارسال کنید. سال گذشته که دارو کم آوردیم به پایگاه هلال احمر رفتیم و دارویی به ما ندادند ، مجبور شدیم از زائران پول جمع کنیم و 2 هزار دلار دارو بخریم. انگار تضمینی برای تحویل دارو در عراق وجود ندارد.

اکبری نماینده هلال احمر در این ستاد اجازه خواست تا توضیحاتی در این زمینه ارائه کند. وی با تاکید دوباره بر این که هیچ کس جز پزشکان هلال احمر نمی تواند از مراکز دارو تهیه کند گفت: امسال ظرفیت درمانی دو برابر شده و با توجه به این موضوع قطعا مناطق بیشتری را پوشش می دهد. هرکس که قصد بردن دارو به عراق را دارد باید از الان با هلال احمر هماهنگ باشد تا این کار بدون مشکل انجام شود.

مسئول کمیته حمل و نقل ستاد اربعین استان با اشاره به این که امسال اتوبوس های بالای 5 سال حق تردد در عراق را ندارند گفت: تاکید ما بر این است که زائران تا جای ممکن به صورت گروهی و کاروانی سفر کنند. همینطور هزینه ی اتوبوس از 110 هزار تومان در سال گذشته به 140 هزار تومان برای هر زائر تغییر کرد.

یکی دیگر از موکب داران که به وضع حمل و نقل سال گذشته انتقاد هایی داشت به نمایندگی از دیگران گفت: سال های گذشته مشکل بازار سیاه بلیط اتوبوس داشتیم و امسال نیز با حذف روادید و استقبال بیشتر دوباره خطر این مسئله به شدت احساس می شود. بعضی ها در دفاتر زیارتی ساری بازار سیاه درست کرده اند. حتی خادمین ما که 2 روز بعد از اربعین با دو برابر هزینه معمول به استان برگشتند.

استاندار نیز اشاره کرد: سال قبل از طرف ستاد یک سری اتوبوس با تخفیف ویژه داشتیم، برای امسال هم سعی داریم این کار را بکنیم تا آن ها که تمکن مالی کمتری دارند راحت تر باشند. باز هم اگر مشکلی بود با سامانه 3000141 در میان بگذارید. وظیفه ی ستاد اربعین تسهیل کار زائران در این سفر معنوی است.

در این جلسه مصوب شد به کامیون دارانی که به زائران حسینی خدمت رسانی می کند یک جفت لاستیک اهدا شود.

 

 

ساداتی رئیس سازمان حج و زیارت و از دیگر حاضران در این جلسه آماری را ارائه داد که جالب توجه بود. به گفته وی تا به این لحظه 19 هزار نفر در "سامانه سما" ثبت نام کردند و آماده سفر به کربلا هستند.

در پایان جلسه استاندار مازندران پیشنهادی به صداوسیما ی مرکز طبرستان داد.

حسین زادگان گفت: صداوسیما شرایط ساخت یک مستند را بررسی کند و در صورت امکان یک مستند خوب و جامع از جلسات ستاد تا مسیر رفت و برگشت زائران و عزاداری هایشان ساخته شود تا این مراسم بزرگ و پرشور فرهنگی که امسال با لغو روادید پرشور تر هم خواهد بود پوشش کامل داده شود.

وی همچنین از تمام رسانه های استان از مطبوعات گرفته تا فضای مجازی درخواست کرد که حداکثر توان خود را برای بازتاب این راهپیمایی پرشور به کار ببندند.

استاندار مازندران همچنین تاکید کرد: اشتباهات سال های گذشته نباید تکرار شود و هر دفعه باید نسبت به سال قبلش پیشرفتی در این زمینه داشته باشیم.

این جلسه با تقدیر از موکب دارانی که در این سال ها با خدمت رسانی به زائرین اباعبدالله، باعث امنیت و آسایش این عزیزان شده اند پایان یافت و لوحی از طرف استاندار به هرکدام ار آن ها اهدا شد.

 

 

بازنشر این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو