امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۵۱ PM
اختصاصی عبارت
نگاهی به آمار حوادث ناشی از کار در مازندران؛

«مـرگ» کسـب و کـار من اسـت!

کارگر زن +عبارت
    -     کد خبر: 41918
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۶/۲۷|۲۰:۱۹
بنا بر اطلاعات به دست آمده از پزشکی قانونی مازندران ، طی پنج ماه سال جاری ۴۵نفر (همگی مرد ) در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه بامدت مشابه سال قبل ۲ درصد افزایش داشت

عبارت - گروه اجتماعی :طبق ماده 60 قانون کار حوادث ناشی از کار حوادثی نامیده میشوند که در حین انجام وظیفه در محیط کار به وقوع میپیوندند و منجر به آسیبهاي کشنده یا غیرکشنده میشوند. منظور از حین انجام وظیفه تمام اوقاتی است كه بیمه ­شده دركارگاه، موسسات وابسته، ساختمان ها و محوطه آن مشغول كار باشد و یا به دستور كارفرما در خارج از محوطه كارگاه مامور انجام كاری می ­شود.

 این حوادث در حال حاضر سومین علت مرگ و میر در جهان محسوب میشوند و به عنوان یکی از مهمترین عوامل خطر بهداشتی، اجتماعی و اقتصادي در جوامع صنعتی و در حال توسعه معرفی شده اند. سازمان بهداشت جهانی، حوادث ناشی از کار را همانند یک اپیدمی در حوزه بهداشت عمومی قرار داده است. اکثر حوادث ناشی از کار قابل پیشگیري بوده و علاوه بر این که میتوانند منتج به ناتوانی، کاهش درآمد و تغییر در کیفیت زندگی کارگران و خانواده آنها شوند، تأثیرات در خور توجهی را نیز بر میزان تولیدات و اقتصاد کشورها میگذارند.

سالانه بیش از دو میلیون نفر بر اثر بیماری‌ها و حوادث ناشی از کار جان خود را از دست می­ دهند. همه ساله در جهان ده‌ها میلیون کارگر قربانی حوادثی می‌شوند که به کشته‌شدن یا از کارافتادگی تعداد بسیاری از آنها منجر می‌شود. در کشورهای پیشرفته صنعتی، سالانه از هر ۱۰ نفر کارگر یکی دچار سانحه می‌شود که در نتیجه آن، پنج درصد روزهای کار ملی به هدر می‌رود.

سازمان بین ­المللی کار، برآورد کرده است که حوادث و بیماری‌های ناشی از کار باعث از دست رفتن حدود 4 درصد تولید ناخالص داخلی می­شود.

این نوع حوادث در ایران دومین عامل مرگ و میر بعد از تصادفات به شمار می رود. طی سال های (1387 تا 1396)، 15 هزار و 997 نفر در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که 15 هزار و 767 نفر از این افراد مرد و 230 نفر زن بودند.

در سال 97 نیز تعداد این حوادث حدود ۹هزار و ۹۹۶ نفر می باشد که ۹۷.۲ درصد مربوط به مردان و تنها ۲.۸ درصد مربوط به زنان می باشد.

بیشترین میزان فوت براثر حوادث ناشی از کار در یک دهه گذشته مربوط به سال ۱۳۹۲ به تعداد هزار و ۹۹۴ نفر بود که آن سال، آخرین سال دولت احمدی نژاد و اوج کار پروژه مسکن مهر بوده است و بعد از آن میزان این حوادث سیر نزولی داشته است.

به گزارش عبارت استان مازندران به دلیل بهره مند بودن از شرایط مناسب ایجاد اشتغال های دائمی و فصلی ، قشر زیادی از کارگران را در خود جای داده است. بنا بر اطلاعات به دست آمده از پزشکی قانونی مازندران ، طی پنج ماه سال جاری  45نفر (همگی مرد) در حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که این رقم در مقایسه بامدت مشابه سال قبل 2 درصد افزایش داشت .

بیشترین آمار تلفات حوادث کار در شهرستان های  ساری و میاندرود با 11 ، قائم شهر  با 5 مورد فوتی و کمترین در شهرهای تنکابن ،محمود آباد ،نوشهر  هر کدام با یک فوتی ثبت شده است .

همچنین بر اساس این گزارش طی پنج ماه سالجاری بیشترین آمار تلفات در مرداد با 13 ،اردیبهشت  با 12 و خرداد  با 9 و کمترین ماه فروردین با 4 فوتی گزارش شده است.  

از این تعداد ذکر شده 38نفر  متاهل و ما بقی مجرد هستند .همچنین تعداد 4نفر از فوت شدگان ناشی از حوادث کار دارای ملیت غیر ایرانی (افغان) هستند.

سنین 31 تا 40 سال با 13مورد دارای بیشترین فوتی و بیش از 61 سال با 5 فوتی کمترین آمار را داشتند.

بر اساس اين گزارش در پنج ماهه سالجاری دلايل مرگ افراد در حوادث ك ار مربوط به سقوط از بلندی با 13 ،  برق گرفتگی با 11 ،اصابت جسم سخت با 9 ،سوختگی با 7 سایر موارد هم با 5 فوتی میباشد

بر اساس آمار مراکز پزشکی قانونی استان  382 نفر مصدوم (366مرد و مابقی زن)ناشی از حوادث کار به پزشکی قانونی مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 4درصد افزایش داشت.

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد که در سه ماهه نخست امسال، 421 نفر در کشور طی حوادث ناشی از کار جان خود را از دست دادند که 417 نفر از این افراد مرد و 4 نفر زن بودند که این تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل 17.9 درصد رشد را نشان می دهد. در این آمار نیز استان مازندران پس از تهران و اصفهان به همراه خراسان رضوی در جایگاه سوم قرار داشت حال آنکه جمعیت این 3 استان با مازندران قابل مقایسه نیست.

در نظر بگیریم که عده ی زیادی از کارفرمایان مانع گزارش کارگران پس از آسیب می شوند تا مشکلی برایشان ایجاد نشود و کارگر به خاطر ترس از دست دادن شغلش به تقبل هزینه اندک درمان توسط کارفرما قانع شده و اینگونه همواره آمار بخش شاید بزرگی ازآن ها را در خود جای نمی دهد.

با این تفاسیر به نظر باید قوانین سفت و سخت تری برای حمایت از این قشر آسیب پذیر جامعه وضع شود زیرا آنها با کوچکترین نقص بدنی دیگر قادر به کار کردن مانند افراد عادی نیستند و این شروع یک دوران سخت برای خود و به خصوص خانواده ی آنها است.  

 

بازنشر این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو