امروز : یکشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱۲:۰۹ PM
اختصاصی عبارت
آغاز به کار دور جدید شورای اطلاع رسانی مازندران؛

از ماجرای ایسنا و بی بی سی تا لو دادن مديران بی عرضه در شورای اداری استان / حسن نژاد: رسانه‌ها تحلیل کنند/ زارع: قرار نیست دخالت کنیم

    -     کد خبر: 42300
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۶|۲۳:۴۹
سرویس : سیاست >> دولت
مراسم افتتاحیه دبیرخانه و نشست شورای اطلاع رسانی استان مازندران ظهر امروز ۶ مهرماه، به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران برگزار شد. اطلاع رسانی صحیح می تواند اولین گام در جهت ایجاد شفافیت بین مردم و دستگاه های دولتی و از این جهت حائز اهمیت فراوانی باشد.

عبارت - گروه سیاسی :مراسم افتتاحیه دبیرخانه و نشست شورای اطلاع رسانی استان مازندران ظهر امروز 6 مهرماه، به میزبانی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مازندران برگزار شد. اطلاع رسانی صحیح می تواند اولین گام در جهت ایجاد شفافیت بین مردم و دستگاه های دولتی و از این جهت حائز اهمیت فراوانی باشد.

در این جلسه دکتر حسن نژاد معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استاندار ، عباس زارع مدیر کل فرهنگ و ارشاد مازندران ، محمدی تاکامی مدیر دفتر شهری استانداری ،مهدی محمدی مدیر کل سیاسی و مسئول انتخابات استان ، عباس مهدوی مسئول روابط عمومی استانداری ، یدالله طهماسبی و برخی دیگر از اعضای این شورا حضور داشتند.

در ابتدا عباس زارع به اعضای شورا و رسانه های حاضر خوش آمد گفت و صحبت های خود را اینگونه آغاز کرد: در ماه های گذشته با توافقی که بین وزارت کشور و وزارت فرهنگ و ارشاد صورت گرفت ، دبیری شورای اطلاع رسانی استان که ریاستش با معاون سیاسی استاندار است به مدیران کل ارشاد هر استان واگذار شد و قرار شد ما در این دبیرخانه اتفاقاتی را در حوزه اطلاع رسانی استان رقم بزنیم وامروز نیز از همین باب فضایی را برای محل استقرار دوستان رسانه ای در حوزه ی اطلاع رسانی محیا کردیم و مصر هستیم مسائلی که در حوزه اطلاع رسانی استان رقم می خورد را در این شورا بررسی کنیم.

وی افزود: مطمئنا در این شورا به مسائلی خواهیم پرداخت که در میان مسائل دیگر استان کمرنگ تر نمود داده شده و به هیچ عنوان قصد دخالت در امور داخلی ادارات را نداریم.

مدیر کل ارشاد مازندران خبری جالب را به رسانه ها اعلام کرد مبنی بر اینکه قرار است با هماهنگی دکتر حسن نژاد هر ماه یک دستگاه اجرایی ، یک فرمانداری و یک شهرداری را که در حوزه اطلاع رسانی خوب عمل می کنند انتخاب و از آنان تجلیل شود.

زارع اظهار کرد: در موضوعاتی نیز که حس می شود باید به آن بیشتر و کامل تر پرداخته شود شورای اطلاع رسانی باید دست به کار شود. به عنوان نمونه همین مسئله ی پسماند که این روز ها در کانون توجه قرار دارد. دولت کار های خوبی برای مدیریت پسماند انجام داد و هزینه های زیادی را هم متقبل شد اما اطلاع رسانی خوبی در این زمینه صورت نگرفت. یا مسئله ی دیگر بحث ایجاد منطقه آزاد در مازندران. اتفاقی بزرگ و خوب در استان که بازتاب چندانی میان مردم نداشت و مطمئنا ما مسئول این اتفاق هستیم.

دبیر شورای اطلاع رسانی استان با اشاره به نقش مهم اطلاع رسانی در بدنه جامعه گفت: ما به موضوعات با شیوه های اطلاع رسانی نوین در بخش رسانه های مجازی ، مکتوب ، تصویری، انیمیشن و ... می پردازیم تا بتوانیم اتفاقات خوبی را در این حوزه رقم بزنیم.

در ادامه دکتر حسن نژاد معاون سیاسی استاندار با گرامی داشت ایام هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهیدان انقلاب سخنانش را آغاز کرد.

وی گفت: در گذشته شورای اطلاع رسانی در استانداری فعالیت های خود را داشت و به نوعی مسئول انسجام بخشی میان روابط عمومی های ادارات استان بود. در تغییرات جدیدی که اتفاق افتاد در دولت تصویب شد که این شورا در استان نیز با همان اهداف شکل بگیرد.

حسن نژاد افزود: دولت در حوزه های مختلف به موجب قانون مسئولیت دارد که خدماتی را ارائه دهد و طبیعتا باید مرکزی باشد تا این خدمات را سامان دهد و به اطلاع مردم برساند. اگر ما بر این عقیده ایم که دولت باید پاسخگو باشد و از طرف دیگر معتقدیم که دانستن حق مردم است قاعدتا باید یک سازوکاری ایجاد شود که در آن اقدامات دولت به سمع و نظر مردم برسد. تمام سعی ما در شورای اطلاع رسانی بر این خواهد بود که مجموعه فعالیت های دولت را در استان جمع بندی کرده و در یک غالب مشخص و با استفاده از ابزار و زبان روز آن را بیان کنیم. چیزی که بر آن تاکید می کنم این است که ما قرار نیست جای روابط عمومی ها را بگیریم یا نقش آنان را ایفا بکنیم.

معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری اظهار کرد: اگر برنامه ها و اقدامات دولت به یک زبان رسا، روشن وشفاف و بدون دید بخشی به آن مطرح بشود طبیعتا اثر گذاری آن نیز بیشتر خواهد بود. نگاه شورای اطلاع رسانی این است که شفافیتی در این بخش به وجود بیاورد ودر عین حال هم دنبال تعریف و تمجید و عدد سازی و آمار سازی نیستیم و فقط قرار است کار هایی که انجام می شود را به اطلاع همه برسانیم.

وی همچنین در ارتباط با موضوع پسماند گفت: دولت در زمینه ایجاد نیروگاه زباله سوز در ساری چیزی نزدیک به 85 میلیارد تومان اعتبار تخصیص داده که این عددی قابل توجه است اما به خاطر برخی از مباحث از سرعت روند پروژه کاسته شد. اما ما برای صدای مردم و دغدغه ی آنها احترام قائل هستیم و سرعت اجرای این پروژه را نیز بیش از پیش خواهیم کرد. ما در طول کمتر از یک سال در مقایسه با 13 ، 14 سال گذشته حجم بیشتری از اعتبارات را به این مسئله اختصاص دادیم و همچنان سعی می کنیم تمام تلاش خودمان را برای حل و فصل این موضوع به کار ببندیم.

رئیس شورای اطلاع رسانی استان با اشاره به نقش رسانه ها در این شورا اضافه کرد: ما نمی خواهیم که رسانه ها فقط محتوای تولیدی این شورا را بازنشر دهند. می خواهیم در کنار بازنشر حتما تحلیل کنند، از این اطلاعات سوال هایی را در بیاورند و مطالبات عمومی مردم را بیان کنند. حتما نقاط ابهامشان را بگویند. چون در این رفت و برگشت ها فرصتی ایجاد می شود که ما بخشی از دغدغه ی مردم و نقطه نظرات کارشناسان و افکار عمومی را بهتر متوجه شویم. همه ی وظیفه ی شورای اطلاع رسانی این است که بین دستگاه ها و مخاطبینشان و مردم ارتباط برقرار بکند و مهمترین نتیجه اش این است که هر مدیری در هر دستگاهی بداند که باید پاسخگو باشد.

حسن نژاد بعد از اتمام بحث هایش برای شرکت در جلسه ی شورای تامین جمع این شورا را ترک کرد.

پس از حسن نژاد نوبت به مهدی محمدی مسئول انتخابات استان مازندران رسید تا برای دقایقی به سخنرانی بپردازد.

محمدی نیز با تاکید بر حضور مدیران مربوطه در این جلسه گفت: هر مدیری که با توجه به اهمیت حوزه ی تحت مدیریتش در این جلسه حاضر نشد از آقای استاندار می خواهیم که در زمان اعلام برنامه و قرائت دستور جلسه ی شورا توسط آقای خیریانپور ، اعلام شود که این مدیر توان بیان عملکرد حوزه ی خود را ندارد. من قبلا هم گفتم هر مدیر باید بتواند از حوزه ی خود دفاع کند و در این امر هم مصر هستم.

وی افزود:ما باید کار خود را از دستگاه هایی که سهم بری بیشتری از بودجه ی استان دارند شروع کنیم و مثلا هر 15 روز یا یک هفته یک مدیر را بیاوریم تا عملکرد دستگاه خود را تشریح کند و به اطلاع همه برساند.

عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد مازندران، میزبان این جلسه که دبیری این شورا را نیز بر عهده دارد در ادامه دوباره با خبرنگاران و حضار جلسه به گفت و گو پرداخت و به مسائل مختلفی اشاره کرد.

زارع گفت: ما باید بتوانیم از روش های نوین اطلاع رسانی استفاده کنیم تا با سلیقه ی مردم امروز همخوانی داشته باشد. به عنوان مثال خیلی از مردم هنوز نمی دانند این نیروگاه زباله سوز که این همه راجع به آن صحبت می شود کجاست. با توجه به این که امروزه 2 میلیون و 800 هزار نفر از مردم مازندران از گوشی تلفن همراه استفاده میکنند می شد خیلی راحت از طریق فضای مجازی با هزینه های به مراتب کمتر این مسئله به خوبی اطلاع رسانی شود.

زارع با دعوت محمدی تاکامی مدیر دفتر شهری استانداری از وی خواست تا در مورد مسئله ی پسماند توضیحاتی را ارائه دهد.

محمدی با تایید صحبت های انجام شده گفت: قبل از مسئله ی زباله موضوعی را مطرح می کنم که باید مورد توجه قرار گیرد. متاسفانه بعضی از روابط عمومی های ادارات در واقع روابط عمومی مدیر آن اداره هستند و فقط اخبار مربوط به مدیر را پوشش می دهند که این کار اشتباهی است. ما باید در شورای اطلاع رسانی به مسئله ی برندینگ توجه کنیم که مورد نظر استاندار نیز هست. باید به جای شو های تبلیغاتی و دادن لقب های مختلف به شهرهایمان در زمینه ی رسیدن به آن هدف و لقب مورد نظرمان تلاش کنیم و سیاست گذاری های لازم را انجام دهیم.

مدیر دفتر شهری استانداری مازندران در ادامه اضافه کرد: در بحث انباشت زباله ایسنا خبری را بدون اطلاع دقیق از زباله های محمودآباد منتشر کرد که بلا فاصله بی بی سی از آن سو استفاده کرد و در صفحه اینستاگرامش پستی را در این باره انتشار داد. اما نکته جالب این بود که نزدیک به 40 هزار کامنت زیر آن نوشته شده بود که هیچ کدام نگفتند استانداری یا شهرداری کوتاهی کرد و تمام مردمی که نظر داده بودند به این اشاره کردند که مسافرانی که به استان می آیند زباله هایشان را بی رحمانه در هر جایی می ریزند و با خود پولی هم نمی آورند تا حداقل با سرمایه گردشگران این مسائل ساماندهی شود. جالب بود که مردم به صورت کاملا آگاهانه یا سیاستمداران ارشد در این حوزه را مورد سوال قرار داده بودند یا به بی توجهی مسافران در این زمینه اشاره کردند.

تاکامی افزود: امیدواریم که با کمک رسانه ها و این شورا بتوانیم اطلاع رسانی را به صورت کامل و واضح انجام دهیم تا مانع از شیطنت هایی که بعضا در این مسیر صورت می گیرد شویم.

وی ادامه داد: در همین هفته گذشته یکی از سایت ها با من تماس گرفت و درخواست کرد تا نیروگاه را از نزدیک ببیند. با او بدون هماهنگی به آن جا رفتیم ، بعد از این که تلاش های صورت گرفته و کار های انجام شده را دید نظرش به کلی تغییر کرد و حتی در سایتش به تعریف پرداخت و خبر خوبی هم زد. من از او خواسته بودم فقط واقعیت را بنویسد و واقعا کارهای خوبی انجام شده بود که نظر او را تغییر داد. این یک شیوه ی اطلاع رسانی درست بود که تاثیر زیادی نیز در منطقه ی خودش گذاشت.

مدیر دفتر شهری استانداری گفت: من پیشنهاد می کنم تا در همین روزها تعدادی از خبرنگاران و اهالی رسانه را ببریم تا از نزدیک در جریان کارهای نیروگاه زباله سوز قرار بگیرند و ببینند چه اقداماتی صورت گرفته است. باید بگویم استاندارد هایی که برای سایت زباله سوز ساری در نظر گرفته شده به اندازه ی استاندارد های یک سایت زباله سوز درون شهری است. با این که این مجموعه تقریبا 40 کیلومتر از شهر فاصله دارد اما ما این استاندارد ها را در نظر گرفتیم تا هیچ مسئله ای برای روستا ها و خانه های نزدیک به نیروگاه نیز به وجود نیاید و این در نوع خود کم نظیر است.

محمدی همچنین اضافه کرد: از این هفته قرار است روند اجرایی پروژه در دو شیفت و به صورت شبانه روزی انجام شود.

بعد از صحبت های محمدی تاکامی، عباس زارع دبیر شورا با مصوب کردن بازدید خبرنگاران در روز های آتی از مجموعه زباله سوز ساری و قرار گرفتن در جریان روند احداث این سایت به اولین جلسه ی شورای اطلاع رسانی استان پایان داد.

 

بازنشر این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

خبرنگار
یکشنبه ۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
جناب نجاتی از شما بعیده همچین خبری تنظیم کنید و روی ساییتون بزارید..یا شما رویه کاریتونو تغییر دادید یا خبرنگارتون جزء همون دسته از خبرنگار نماها هست. قبلا هم یه همچین خبری با چنین تنظیمی رو سایت شما وجود داشت که مسلما لول کاری شما رو میاره پایین