امروز : شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۴۴ PM
اختصاصی عبارت
بازدید اعضای شورای اطلاع رسانی استان به همراه خبرنگاران از روند اجرایی نیروگاه زباله سوز ساری؛

عزم جدی برای ریشه کن کردن مشکل پسماند در ساری

زباله سوز+عبارت
    -     کد خبر: 42552
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۱۰|۱۲:۴۸
عصر سه شنبه جمعی از خبرنگاران به همراه رضایی فرماندار مرکز استان، محمدی تاکامی مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری، عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی شورای اطلاع رسانی استان مازندران از روند تکمیل نیروگاه زباله سوز ساری دیدن کردند.

عبارت - گروه جامعه: عصر سه شنبه جمعی از خبرنگاران به همراه رضایی فرماندار مرکز استان، محمدی تاکامی مدیر کل امور شهری و شوراهای استانداری، عباس زارع مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی شورای اطلاع رسانی استان از روند تکمیل نیروگاه زباله سوز ساری دیدن کردند.

در ابتدا هنگام ورود خبرنگاران شریفی نماینده شرکت پیمانکار این پروژه و مسئول اجرایی این شرکت در نیروگاه های ساری ، نوشهر و رشت به توضیحاتی پیرامون این نیروگاه پرداخت.

وی گفت: سیکل این نیروگاه از بخش تفکیک زباله آغاز می شود و زباله های اولیه که غابلیت سوزاندن را دارند از بقیه جدا می شوند و در دستگاه کرشر خورد می شود و بعد از هوادهی به سیکل سوزاندن انتقال پیدا می کنند. بعد از آن وارد کوره ها خواهد شد، حرارت اولیه 700 درجه خواهد بود و در مرحله های بعد این دما به 1200 تا 1400 درجه خواهد رسید. این حرارت تولید شده به قسمت بویلر انتقال داده می شود و ما از آن برای تبدیل آب به بخار و پس از آن بخار به برق استفاده می کنیم. البته با انجام کار های تخصصی تمام آلودگی های باقی مانده ی زباله ها گرفته می شود و در نهایت به دودکش منتقل می شود. ظرفیت تولید برق این نیروگاه 6 مگاوات است.

شریفی همچنین افزود: ظرفیت این پروژه 450 تن امحای زباله در روز است. ضمن اینکه حدود 800 تن نیز ظرفیت دپو و آماده سازی زباله برای سوزاندن هم در این مجموعه پیشبینی شده. درصد پیشرفت فیزیکی از لحاظ ابنیه 46 درصد از بابت تامین تجهیزات 66 درصد و از لحاظ نسب تجهیزات در نیروگاه 28 درصد می باشد. البته مابقی وسیله ها هم در دسترس است اما به علت اینکه می خواهیم از گارانتی آن ها استفاده کنیم در خریدشان عجله نکردیم تا با نزدیک شدن به افتتاح بقیه تجهیزات را هم در محل نسب کنیم.

وی درباره تاریخ افتتاح این پروژه اظهار کرد: این پروژ فقط به نیروی کار متکی نیست و بخشی از کار با دولت است که با تامین اعتبار در پیشرفت پروژه نقش کلیدی خواهد داشت. اما طبق برنامه ریزی ما و همکاری آقای فرماندار و مهندس تاکامی سعی بر این است که تا اوایل سال آینده ( اردیبهشت) این نیروگاه افتتاح شود. اما باید در نظر داشت که در بحث آبرسانی و جاده سازی و زیرساخت ها نیز باید تلاش دو چندان کرد تا همگام با روند پیشرفت نیروگاه این مسائل نیز انجام گیرد.

در ادامه محمدی تاکامی مدیرکل امور شهری استانداری و عضو شورای اطلاع رسانی استان پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

وی گفت: تا کنون 81 میلیارد تومان از طریق دولت در این پروژه هزینه شده است. شهرداری هم برای فوندانسیون این مکان حدود 3 میلیارد و 600 میلیون تومان پرداخت کرده است. این نیروگاه در مجموع حدود 120 میلیارد تومان اعتبار یاز دارد که با توجه به هزینه های انجام شده تقریبا 40 میلیارد از آن باقی مانده که با پیگیری های استاندار طبق قولی که دولت داده همزمان با پیشرفت پروژه به این مجموعه تزریق می شود. در حال حاضرهیچ بدهی به پیمانکار نداریم. و اگر با همین برنامه زمان بندی که شرکت مجری پیش برویم انشاالله مشکلی هم برای تامین اعتبار نخواهیم داشت. در حال حاضر اراده ای در همه ی ارکان وجود دارد که این پروژه طبق زمانبندی های انجام شده در تاریخ 22 اردیبهشت سال آینده به بهره برداری و مرحله پیش راه اندازی برسد.

رضایی فرماندار ساری نیز که در جمع شورای اطلاع رسانی برای بازدید از این پروژه حضور داشت در ادامه اظهار داشت: اراده ها همه بر این است که این پروژه طبق همان زمانبندی انجام شده هم تامین اعتبار شود هم بحث زیرساخت هایش انجام شود و من به شدت به دنبال این مسئله هستم و هرروز آن را پیگیری می کنم تا این پروژه طبق برنامه ریزی ها به بهره برداری برسد تا ما از شرمندگی مردم چهاردانگه بیرون بیاییم

بعد از صحبت های رضایی خبرنگاران به داخل نیروگاه رفتند تا از نزدیک در جریان روند اجرایی این پروژه ی بزرگ  قرار گیرند. کارگر ها همزمان و در بخش های مختلف این مجموعه مشغول کار بودند و از هر گوشه ای صدای چکش و جوشکاری به گوش می رسید. این نیروگاه از لحاظ ابعاد تقریبا 2 برابر نیروگاه زباله سوز نوشهر است که قرار است در آذر ماه به پیش راه اندازی برسد. خبرنگاران با بازدید از قسمت های مختلف این نیروگاه سوالاتی دیگر مطرح کردند. محمدی تاکامی در ارتباط با زمان بر شدن این پروژه افزود: مدت قابل توجهی این پروژه به علت مسائل زیست محیطی که توسط اداره محیط زیست در نظر گرفته شده بود مسکوت ماند تا این که این فشار ها باعث شد پیمانکار متعهد شود از استاندارد های سال 2006 که در حال حاضر به روز ترین استاندارد در زمینه نیروگاه های زباله سوز است استفاده کند و این مسئله مرتفع شود. می شود گفت این چند سال باعث شد که این مجموعه با تکنولوژی روز دنیا ساخته شده و تقریبا هیچ آلایندگی برای محیط زیست این منطقه نداشته باشد. مدتی نیز به دلایل مختلف از جمله شرایط کشور این مسئله سرعت کمتری داشت اما این روز ها گاها بالای 100 نفر همزمان روی این پروژه کار می کنند و قرار است به زودی این کار در دو شیفت و به صورت شبانه روزی ادامه یابد.

پس از این دکتر رکنی معاون نظارت و پایش محیط زیست استان اعلام کرد که مشکلات آلایندگی این پروژه به حداقل ممکن رسیده و محیط زیست نظارت کاملی بر این ماجرا دارد. بعد از افتتاح این مجموعه نیز محیط زیست به صورت دائمی میزان آلودگی ها را کنترل می کند تا خطری مردم این منطقه را تهدید نکند.

با توجه به عزمی که در مسئولین شهری و استانی برای به سرانجام رسیدن این پروژه شکل گرفته امید است که هرچه زودتر نیروگاه زباله سوز ساری افتتاح شده و معضل پسماند این شهرستان برای همیشه برطرف شود.

بازنشر این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو