امروز : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۶:۲۷ PM
اختصاصی عبارت
گزارش‌ آتش سوزی تابستانه جنگل‌های کشور؛

خروج مازندران بعد از بیست سال از لیست سیاه / تلاش‌های مشترک دولت و مردم جواب داد

آتشسوزی جنگل+عبارت
    -     کد خبر: 42673
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۱۲|۰۰:۴۴
دلایل مختلفی در آتش سوزی جنگل ها نقش دارند. از عوامل انسانی مثل بی احتیاطی و آتش روشن کردن در جنگل ها، آتش‌زدن جنگل و مرتع به دلیل افزایش اراضی زراعی و آتش زدن بقایای گیاهان زراعی در اراضی مجاور جنگل گرفته تا عوامل غیر انسانی مانند رعد و برق و خشکسالی. اما با این حال نیز می توان با افزایش توان مقابله و به کارگیری امکانات پیشرفته از حجم اینگونه خسارت ها کاست.

عبارت - گروه جامعه: تابستان امسال برای دوست داران محیط زیست دردناک تر از سالهای گذشته سپری شد. طی تابستان ۹۸ بیش از ۱۶۰۰ هکتار از جنگل‌های کشور در پی آتش‌سوزی دچار خسارت شدند. در ایران تا سال ۹۷ حدود ۱۴.۲ میلیون هکتار پوشش جنگلی وجود داشت که با این روند هرساله شاهد کاهش این آمار هستیم و متاسفانه مساحت جنگل های دست کاشت پاسخگوی این مقدار تخریب نیست.

دلایل مختلفی در آتش سوزی جنگل ها نقش دارند. از عوامل انسانی مثل بی احتیاطی و آتش روشن کردن در جنگل ها، آتش‌زدن جنگل و مرتع به دلیل افزایش اراضی زراعی و آتش زدن بقایای گیاهان زراعی در اراضی مجاور جنگل و مرتع گرفته تا عوامل غیر انسانی مانند رعد و برق و خشکسالی. اما با این حال نیز می توان با افزایش توان مقابله و به کارگیری امکانات پیشرفته از حجم اینگونه خسارت ها کاست.

در تابستان ۹۸ تعداد حریق در جنگل های طبیعی ۶۴فقره بود که نسبت به سال گذشته ۸درصد کاهش را تجربه کرد همچنین جنگل های دست کاشت کشور هم با ۲۶ مورد کاهش تعداد ۶۸فقره آتش سوزی را پشت سر گذاشت. اما علیرغم کاهش تعدادی آمار در میزان خسارت از ۱۰۳۰ هکتار در تابستان ۹۷ به بیش از ۱۶۰۰ هکتار در تابستان امسال رسیده ایم که کمی نگران کننده است.

عمده این خسارات به جنگل های غربی ایران واقع در رشته کوه زاگرس مربوط می شد و ۳ استان کردستان، مرکزی و خوزستان بیشترین میزان آسیب را متحمل شده اند. با توجه به جنگل های انبوه تر در مازندران  این اینکه نامی از مازندران برخلاف سال‌های گذشته در لیست خاکستری جنگل سوزی های تابستانه کشور نیست خبر خوبی است. به نظر می‌رسد تلاش‌های استانداری و منابع طبیعی به علاوه گشت‌های دقیق تر زیست محیطی در این بهبود وضعیت موثر بوده است.

تقریبا دو دهه است مازندران همواره جزو ۵ استان اول کشور در آمار آتش سوزی های جنگلی بوده که اینبار نخستین سالی است که این سقوط مبارک را در جدول سیاه آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع تجربه می‌کند.

همچنین به نظر میرسد تلاش‌های فرهنگی سمن ها، هنرمندان و رسانه های مازندران در یکسال اخیر در فرهنگ سازی استفاده از این موهبت و پایین آوردن آمار خسارات انسانی به جنگل ها موثر واقع شده است.البته نباید به همین اکتفا کرد و می بایست این روند خوبی که در استان با همیاری نهاد های دولتی و طبیعت دوستان مازندرانی شکل گرفته با قدرت بیشتر ادامه یابد تا زمانی که میزان آسیب های عوامل انسانی به جنگل های کهن استان به صفر برسد.

هرچند هنوز جای بسیاری از امکانات اطفاء حریق مثل بالگردها و ماشین های آتشنشانی مدرن در استان خالی است اما می شود با رعایت نکات ایمنی توسط مسافران و بومیان منطقه این راه را ادامه داد و این امانت گرانبها را بیش از پیش برای نسل های آتی محفوظ داشت.

استان مازندران با ۳ میلیون نفر جمعیت، ۱۱۰۷۲۵۵ هکتار از جنگل های کشور را در خود جای داده است.

بازنشر این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو