امروز : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۵:۲۱ PM
اختصاصی عبارت
نگاهی به وضعیت گردشگری در استان مازندران و آمار و ارقام آن؛

گنجینه ای پنهان در پیش چشمانمان / اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم!

مازندران+عبارت
    -     کد خبر: 42880
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۱۵|۱۴:۱۷
هر وقت صحبت از تعطیلات ، سفر و تفریح باشد، شمال کشور همواره مقصد جذابی برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود. این منطقه از کشور به دلیل داشتن آب و هوای دلپذیر و طبیعت زیبا مورد توجه خیل عظیم گردشگران قرار گرفته است.

عبارت - گروه جامعه: هر وقت صحبت از تعطیلات، سفر و تفریح باشد، شمال کشور مقصد جذابی برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود. این منطقه از کشور به دلیل داشتن آب و هوای دلپذیر و طبیعت زیبا مورد توجه خیل عظیم گردشگران قرار گرفته است. سالیان سال است که با هر تعطیلی و بین التعطیلی جاده های شمال پر می شود از انواع و اقسام خودرو ها از فرسوده گرفته تا لوکس. انگار برای همه فراموش کردن خاطرات شمال کار دشواری است و باید هر بار که دو روزی وقت پیدا کردند با آن تجدید میثاق کنند.

استان مازندران با ۳۴۰ کیلومتر ساحل و بیش از ۵۰۰ کیلومتر خط کوهستانی وهمچنین یک میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار عرصه جنگلی و مراتع یکی از مناطق ویژه کشور و منطقه برای جذب گردشگر است.

البته عمده دلیل این استقبال تمام نشدنی از سفر به نقطه ی سبز ایران ، نزدیکی به پایتخت پر جمعیت و شلوغ کشور است که به هنگام تعطیلات برای فرار از همهمه و آلودگی های صوتی و بصری و هوایی همچون کسی که سرش را برای ثانیه ای از آب بیرون می آورد تا نفسی بگیرد، راه شمال را پیش می گیرند و همراه اهل و ایال از جوجه کباب و نوشابه شان لذت کافی و وافی را می برند.

حقیقت اما این است که وضعیت گردشگری در شمال کشور مناسب نیست و صنعت توریسم در این منطقه حال و روز خوشی ندارد. هرقدر که صدای بلند باند ماشین ها جلوی رسیدن این صدا به مسئولان را بگیرد باز هم چاره ای جز روبرویی با این مسئله وجود ندارد. وضعیت جنگل ها که مشخص است. به حال خود رها شده اند و اگر تا کنون هم پذیرای ما هستند از نجابتشان است. هر جا را که نگاه بیاندازی یا جای آتش را بر زمین می بینی یا زباله ها را که دیگر علاوه بر زمین روی شاخ و برگ درختان نیز جا خوش کرده اند. بماند درخت های جوانی که برای ذغال زیر کباب خیلی از هموطنان ناآگاه قطعه قطعه شده اند و فقط قسمت انتهایی تنه ی آن در خاک مانده که هم این به تنهایی تراژدی جنگل های هیرکانی را اندوهناک تر می گرداند.

اما ساحل، ساحل زیبای خزر، شاید چند سال دیگر بیشتر وقت نداشته باشیم تا از واژه ی زیبا برای توصیف سواحل دریای شمالی مان استفاده کنیم. از وضعیت زباله های رها شده در ساحل و پلاستیک ها و شیشه خرده هایش که بگذریم ، فاضلابی که روزانه به دریا ریخته می شود و آب دریا را آلوده می کند را کجای دلمان بگذاریم؟  چرا فکری به حال این نعمت خدادادی که نسیبمان شده نمی کنیم؟ آیا گمانمان این است که این اکو سیستم تا ابد وظیفه ی حل و فصل مشکلاتی که ما برایش به وجود می آوریم را دارد؟

در ورودی های استان که هیچ عوارضی از مسافران گرفته نمی شود، نه بازراچه صاحب نامی داریم و نه از ظرفیت های بلقوه طبیعت استفاده ای شده است.

اکنون امکانات مازندران برای گردشگران شامل ۲۰۲ هتل، هتل آپارتمان، مجموعه گردشگری و ۹۰ اقامتگاه بوم گردی و ۸۰۲ خانه مسافر دارای پروانه بهره برداری است.

همینطور بیش از 700 اثر تاریخی ثبت شده در استان وجود دارد که در این زمینه نیز می توان با تبلیغات و رسیدگی به این بنا ها حتی گردشگر خارجی را برای دیدنشان به اینجا کشاند. مگر اصفهان و فارس و یزد و کرمان چه کردند که بیشترین آمار توریست های خارجی در کشور را دارند؟

دست اندركاران صنعت گردشگري مازندران آشنا نبودن نيروهاي خدماتي اين حوزه از آموزش هاي لازم هتل داري، قرار نگرفتن واحدهاي اقامتي در فضاي مناسب، پايين بودن كيفيت اين واحدها به دليل قدمت و نبود رقابت پذيري را مهمترين مشكل اين حوزه مي دانند.
سنتي بودن برنامه جذب مسافر، نبود تبليغات مناسب براي معرفي جاذبه ها و ارائه مسير هاي گردشگري، نبود مشوق براي سرمايه گذاري به علت كم سود بودن اين حوزه به نسبت بخش ساختمان سازي ، از جمله ديگر مشكلات زيرساختي بخش گردشگري مازندران است.
اين درحالي است كه مازندران به لحاظ جذب مسافر در زمره استان هاي برتر كشور بوده و برغم شهرت استان در بخش كشاورزي ، اين بخش گردشگري است كه عمده توليد ناخالص استان را تامين مي كند

سیف الله فرزانه مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران مدتی پیش در گفتگویی با ایسنا اعلام کرده بود : در ۶ ماهه نخست سال ۹۸ تعداد ۶۲ میلیون و ۲۵۵ هزار و ۹۴۷ نفر شب اقامت مسافر درمازندران ثبت شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۴۳ درصدی داشته است.

هر ساله شاهد این موضوع هستیم که مازندران در جذب گردشگر در رتبه های نخست کشور قرار می گیرد اما آیا در میزان درامد از طریق گردشگری نیز در همان رتبه های بالایی است؟.

به گفته مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری ، ایران امسال 38 درصد رشد را در زمینه ی ورود گردشگران خارجی به کشور تجربه کرد. در این میان عده زیادی صرفا برای استفاده از امکانات درمانی کشور راهی ایران می شوند. پس توجه به بخش توریست سلامت در استان هایی که به طور معمول مقصد گردشگران هستند می تواند سود حاصله از این بخش را چندین برابر نماید.

مازندران با دارا بودن پتانسیل بالا در این زمینه میتواند با ایجاد زیرساخت های مناسب از این موقعیت به وجود آمده استفاده کند. به گفته ی اکثر کارشناسان درامد عایدی از توریست سلامت چندین برابر گردشگری تفریحی است.

شاید مسئولین امکانات گردشگری را در هتل ها و مسافرخانه ها ببینند اما در دنیای امروز تعاریف گردشگری با سال های گذشته متفاوت است. در استانی با این خط ساحلی طولانی جای تعجب است که حتی یک تور ویژه ی دریایی با کشتی های تفریحی وجود ندارد. سفر در امتداد خط ساحلی و دیدن ماهیگیران و کشتی هایی که در بندر پهلو می گیرند هر کسی را یک بار هم که شده ترغیب به استفاده از آن می کند.

بماند قابلیت های استفاده نشده دیگر مثل ایجاد جزیره های مصنوعی و اسکله ها، ایجاد موزه های طبیعی مختلف مثل موزه حیات وحش مازندران، حتی باغ وحش و و و ...

اما با این حال سهم ارزش افزوده توليد در مازندران درسال 92حدود 36 هزار ميليارد تومان حدود 12 ميليارد دلار تخمين زده شده است كه 30.76 درصد مربوط به كشاورزي، 17.9 درصد بخش صنعت و بيش از 50 درصد در حوزه خدماتي به خصوص گردشگري است كه بيشترين مزيت استاني نيز در اين حوزه رقم خورده است.

با توجه به این می توان گفت پتانسیلی که برای اشتغالزایی و ایجاد تحول اقتصادی در استان در زمینه ی گردشگری موجود است در هیچ جای دیگری یافت نمی شود. پس بهتر است با محافظت درست از طبیعت و امکانات موجود و برنامه ریزی صحیص در این زمینه و همچنین مطالعه در باره صنعت توریسم، مفاهیم اقتصاد، مدیریت، جامعه شناسی و ... سهم استان را از درامد سرشار این مقوله بیش از پیش ساخت.

 

بازنشر این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو