امروز : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۹:۰۶ PM

۹۹.۷ درصد از کل تسهیلات قرض الحسنه بانک پارسیان برای کارمندان

بانک پارسیان + عبارت
    -     کد خبر: 43026
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۱۷|۱۴:۳۵
بررسی صورت های مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ بانک پارسیان نشان می دهدکه در سال گذشته این بانک به میزان ۲۴۷ میلیارد و ۴۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرده است. تسهیلات قرض الحسنه اعطایی توسط بانک پارسیان در سال ۱۳۹۷ در مقایسه با سال ۱۳۹۶ رشد ۳۴ درصدی داشته است.

عبارت : قرض الحسنه نوعی قرض است که در آن بهره ای در کار نمی باشد. در تعریف دیگر عقدی است که به موجب آن بانک‌ها (به عنوان قرض‌دهنده) مبلغ معینی را طبق ضوابط مقرر در دستورالعمل ذی‌ربط به اشخاص اعم از حقیقی یا حقوقی (به عنوان قرض گیرنده) به قرض واگذار می‌کنند. مهمترین ویژگی عقد قرض الحسنه که آن را از سایر عقود اسلامی متمایز می‌کند نیت خیرخواهانه و خداپسندانه آن است؛ در این نوع عقد قرض دهنده مبلغی را جهت رفع احتیاجات قرض گیرنده به وی پرداخت می‌کند بدون اینکه هدف سودآوری و کسب منفعت داشته باشد. نگرش عمومی این است که تسهیلات قرض الحسنه بانک ها معمولاً جهت امر ازدواج، رفع احتیاجات ضروری، درمان بیماری، ودیعه مسکن، اشتغال‌زایی و ساخت مسکن به افراد و خانواده‌های نیازمند پرداخت می‌شود اما بررسی ها نشان می دهد که برخی از بانک ها بیشتر این نوع از تسهیلات را به کارمندان خود پرداخت می کنند.

این بانک به میزان 247 میلیارد و 414 میلیون و 600 هزار تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرده است. این در حالی است که در سال 1396 این بانک به میزان 187 میلیارد و 408 میلیون و 400 هزار تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت کرده بود. مقایسه این دو عدد نشان می دهد تسهیلات قرض الحسنه اعطایی توسط بانک پارسیان در سال 1397 در مقایسه با سال 1396 رشد 34 درصدی داشته است که این یک نکته مثبت در کارنامه این بانک محسوب می شود.

اما حالا پرسش این است که این تسهیلات قرض الحسنه به چه کسانی اعطا شده است؟

بررسی صورت های مالی سال 1396 نشان می دهد که از میزان 187 میلیارد و 408 میلیون و 400 هزار تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداختی توسط بانک پارسیان، مبلغ 186 میلیارد و 670 میلیون و 800 هزار تومان یا 99.6 درصد از کل تسهیلات قرض الحسنه پرداختی به کارمندان این بانک پرداخت شده است! تنها 0.4 درصد از کل تسهیلات قرض الحسنه بانک پارسیان در سال 1396 به سایر افراد پرداخت شده است.

همچنین در سال 1397 نیز از میزان 247 میلیارد و 414 میلیون و 600 هزار تومان تسهیلات اعطایی قرض الحسنه مبلغ 246 میلیارد و 891 میلیون و 300 هزار تومان یا به عبارتی 99.7 درصد از کل تسهیلات قرض الحسنه اعطایی به کارمندان این بانک  پرداخت شده است و ما بقی مبلغ یعنی 523 میلیون و 300 هزار تومان نیز به سایر افراد اعطا شده است.

این وضعیت در حالی رقم خورده است که همان گونه که عنوان شد محل هزینه کرد این نوع تسهیلات کاملاً مشخص می باشد و باید به عنوان مثال در زمینه پرداخت وام های ازدواج صرف شود و به همه افراد نیازمند تعلق گیرد. همچنین بررسی ها نشان می دهد که بانك پارسیان جزئیات پرداخت وام ‌های قرض ‌الحسنه خود را از جمله میزان پرداخت وام قرض ‌الحسنه ازدواج اعلام نكرده است./ نبض بورس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو