امروز : یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت : ۴:۵۳ AM
اختصاصی عبارت
گفتگوی عبارت با دکتر رسول ظفرمند مدیرکل بیمه سلامت استان مازندران؛

یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفر تحت پوشش هستند / پرداختی بیمه سلامت به ۷۰۰ میلیارد تومان رسیده / همکاری ۶۷ پزشک در مناطق زیر ۲۰ هزار نفر استان با سامانه نسخه الکترونیکی / تا پایان سال اتفاقات مهمی در استان رخ می دهد

ظفرمند+عبارت
    -     کد خبر: 43038
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۱۷|۱۵:۱۴
ظفرمند با اشاره به قرار گرفتن مازندران در جمع ۶ استان پایلوت طرح الکترونیک در حوزه سلامت گفت: این طرح در صد درصد بیمارستان های دولتی مازندران تحت پوشش قرار گرفته و این در حالی است که برخی استان های دیگر همچنان در اجرای ۳۰ درصدی این پروژه در بیمارستان ها باقی مانده اند.

عبارت - گروه سلامت:دکتر رسول ظفرمند مدیرکل بیمه سلامت استان مازندران در گفتگویی با عبارت به مسائل مختلفی در حوزه ی بیمه و درمان در سطح استان پرداخت.

وی با اشاره به قرار گرفتن مازندران در جمع 6 استان پایلوت طرح الکترونیک در حوزه سلامت گفت: این طرح در صد درصد بیمارستان های دولتی مازندران تحت پوشش قرار گرفته و این در حالی است که برخی استان های دیگر همچنان در اجرای 30 درصدی این پروژه در بیمارستان ها باقی مانده اند.

ظفرمند افزود: تاکنون تکلیف ما اجرای این طرح در بیمارستان های دولتی بود اما ما به طور همزمان بعضی از بیمارستان های خصوصی را نیز تحت نظر قرار دادیم و فکر می کنم تا پایان سال تمام بیمارستان های خصوصی و دولتی را تحت پوشش قرار دهیم.

مدیرکل بیمه سلامت استان در توضیح طرح الکترونیک در حوزه بیمه سلامت تشریح کرد: 4 پروژه الکترونیک در حوزه سلامت به ما تکلیف شده است که شامل استحقاق سنجی، پذیرش رسیدگی و انتقال اسناد بیمارستانی ، نسخه نویسی و انتقال اسناد الکترونیکی است.

وی افزود: استحقاق سنجی یعنی مشخص شدن این که هر فرد دارای چه صندوق بیمه ای است و هدف این است که کسانی که به هر نحو دو یا چند دفترچه خدمات درمانی دارند شناسایی شوند و طبق قانون مصوب روالی طی شود تا هرکس فقط از یک دفترچه برای خدمات بیمه ای خود بهره ببرد. به عنوان مثال روستاییانی که اکثرا به دلیل کارهایشان تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گرفتند دیگر دفترچه ی بیمه سلامت آنان باطل می شود. باکارهایی که انجام شده در هر ماه 8 تا 10 هزار نفر شناسایی و تعیین تکلیف می شوند.

ظفرمند با بیان این که پذیرش، انتقال و رسیدگی اسناد بیمارستانی به صورت الکترونیکی دیگر پروژه ی بیمه سلامت در این راستا می باشد اضافه کرد: این طرح باعث صرفه جویی بسیار زیادی در زمینه ی مصرف کاغذ خواهد شد و علاوه بر کمک به محیط زیست از لحاظ هزینه نیز به صرفه خواهد بود. به غیر از این تبادل اطلاعات بین ما و موسسات درمانی به صورت برخط و لحظه ای انجام می شود و مهمتر از آن در سیستم بیمه ای مدیریت زمانی خوبی شکل می گیرد و بیمارستان ها به جای این که 2 ماه برای آوردن پرونده زمان نیاز داشته باشند حداکثر در 15 یا 20 روز این کار را انجام می دهند.

مدیرکل بیمه سلامت سومین قسمت این طرح را نسخه نویسی الکترونیکی اعلام کرد و گفت: با اجرایی شدن این طرح بیمار دیگر نیازی به ارائه دفترچه برای مراجعه به پزشک ندارد با وارد کرن کد ملی تمام مشخصات و سوابق درمانی و بیمه ای فرد برای پزشک قابل رویت می باشد. همچنین دکتر نیز دیگر نسخه ی کاغذی برای بیماران نمی نویسد و دارو های مورد نیاز را در همان سامانه ذکر می کند و بیمار با مراجعه به داروخانه  با ارائه کد ملی دارو ها را دریافت می نماید.

دکتر ظفرمند از همکاری 67 پزشک در مناطق زیر 20 هزار نفر در استان با سامانه نسخه الکترونیکی خبر داد و گفت به زودی و با آغاز بکار سراسری این سامانه از بسیاری از اشتباهات رایج در نسخه نویسی و همچنین قاچاق دارو جلوگیری به عمل می آید.

چهارمین بحث در پروژه الکترونیک در حوزه بیمه سلامت مبحث انتقال اسناد الکترونیک است که این فرصت را به پزشک می دهد تا بلافاصله و در صورت نیاز بیمار را به یک متخصص و یا فوق تخصص ارجاع دهد.

ظفرمند همچنین اظهار داشت: قرار است نوبت گیری بیماران به صورت آنلاین و با استفاده از اپلیکیشن نیز در خدمات این سامانه گنجانده شود تا از تشکیل صف های طولانی در مراکز درمانی جلوگیری شود.

مدیرکل بیمه سلامت مازندران تعداد تحت پوشش این مرکز بیمه ای را در استان 1 میلیون و 440 هزار نفر اعلام کرد.

دکتر رسول ظفرمند مهمترین رخداد پس از انقلاب در حوزه سلامت را توجه ویژه دولت روحانی به موضوع سلامت و درمان همگانی دانست و گفت: طرح تحول نظام سلامت به حدی پروژه سنگین و بزرگی است که ما ادعا می کنیم در هیچ حای دنیا طرحی به این شکل اجرا نشده است. خیلی ها در مجامع جهانی می گفتند چطور ممکن است تمام افراد یک کشور زیر پوشش بیمه ای قرار بگیرند و برایشان جای تعجب بود.

وی افزود: از سال 93 از هرجایی که آمار بگیرید متوجه خواهید شد که میزان مراجعات مردمی در حوزه درمان و معضلات آنها بسیار کم شده است.

ظفرمند با اشاره به تاثیر طرح تحول نظام سلامت در جلوگیری از مفاسد و جرائم اقتصادی و اجتماعی اظهار کرد: درمان و سلامت نقش بسیار مهمی در آرامش روانی مردم جامعه را دارا می باشد و با تامین آن می توان بخشی از مسائل اقتصادی بوجود آمده برای مردم را پوشش داد.

این مدیر در انتها اشاره کرد: در مجموع طرح تحول سلامت بسیار موفق بوده و باعث افتخار کشور می باشد. هرچند که ضعف هایی در امکانات در کل کشور وجود دارد اما به این گونه طرح ها مانند پزشک خانواده که هنوز شرایط آرمانی را دارا نیست باید فرصت کافی داد تا انتظارات را براورده کنند.

گفتنی است تا قبل از اجرای این پروژه و در سال 92 پرداختی بیمه سلامت تقریبا 350 میلیارد در سال بود که این رقم در سال 98 به بیش از 700 میلیارد تومان رسیده است.

 

بازنشر این مطلب با ذکر نام عبارت مجاز است.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

آرشیو