امروز : چهارشنبه ۵ آیان ۱۴۰۰ ساعت : ۸:۴۰ PM
یادداشت سردبیر
به بهانه سالروز میلاد فردریش نیچه؛

ایران امروز و اراده معطوف به قدرت

نیچه+عبارت
    -     کد خبر: 43509
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۷/۲۳|۱۸:۵۴
امروز پانزدهم اکتبر برابر است با زادروز فیلسوف و شاعر شیدای آلمانی " فردریش نیچه" مردی که در کنار مارکس و فروید از اضلاع درخشان مثلث نبوغ اروپایی در جهان اندیشه بود.

عبارت - یادداشت سردبیر : امروز پانزدهم اکتبر برابر است با زادروز فیلسوف و شاعر شیدای آلمانی " فردریش نیچه" مردی که در کنار مارکس و فروید از اضلاع درخشان مثلث نبوغ اروپایی در جهان اندیشه بود.
نیچه معمار اندوه مدرنیته است. ویران کننده مستحکم ترین بناها، آواره سحاری تنهایی. او که شیرازه جانش با شعله تردید درآمیخته بود و با سرعت نور جنون آسمانی اش را به بی پروایی درونی اش گره می‌زد و اندیشه اش را در جریانی مداوم به نظاره می‌نشست، نهایتا جهان را تاب نیاورد و در عمیق ترین حفره های جنون محصور شد.

این جمله از اوست که می‌گوید: " آری هنگام اوج گرفتن شما را خواهم دید، زیرا من پیش از شما اوج گرفته‌ام و اکنون درحال فرود آمدنم".

نیچه پیام های متفاوت و گسترده‌ای داشت و البته به همان اندازه مخالفان و متوهمان فراوان. جالب است که هر سه ضلع مثلث دگرگونی جهان در آستانه عصر پست مدرنیته، به شدت مورد سوتفاهم واقع شده‌اند. از دل مارکس کمونیست شوروی و کره شمالی و چین برخواست، پیروی از نیچه به فاشیسم و نهیلیسم افراطی رسید و فروید نیز با انواع سوءتفاهم ها پس از خود جهان روانکاوی را در معرض مخاطره‌ای به شدت ابژکتیو قرار داد.

از میان دریای پرتلاطم نیچه، بی‌شک یکی از مهمترین سرمشق ها ترکیب درخشان  «اراده معطوف به قدرت» است.
اگرچه تفاسیر متفاوت و بعضاً متناقضی از این ایده درخشان ارائه شده و اکثر آنها نیز بن مایه‌ای متافیزیکی داشته اما حقیقت این است که فارغ از تفسیرهای صرفا فلسفی و مکتبی آنچه امروز به‌شکلی واقعی به‌نام  «جهان» پیش روی ماست تعبیر همین ایده است.
ایده‌ای که درآن هدف وسیله را توجیه می‌کند، شالوده گفتمانی شرکت های چند ملیتی و صاحبان قدرت های سیاسی و اقتصادی در جهان است. قدرت امروز همه چیز است و این‌قدرت با قدرت هرکول و رستم و زئوس فرق می‌کند.
با قدرت موشک و بمب اتم و هیدروژنی هم فرق دارد. قدرت نرم و سخت و ملایم و غیره را هم فراموش کنید.

این قدرت همان نیرویی است که در وجود فقیرترین و ثروتمندترین افراد، در نهاد ضعیف ترین و قوی ترین آنها جاخوش کرده و اگر مجال بروز پیدا کند از هر بمبی خطرناک تر است.

قدرت به خاطر قدرت، به خاطر لذت همه‌چیز را در اختیار داشتن، به خاطر آسودگی از تذکر جهل، به خاطر آزادی در تجربه شیرین انتقام و البته سخن گفتن از شيرينی لذت‌بخش بخشش.

قدرت بالاتر از غیرقابل تصورترین ثروت های جهان است. همه لذت ها بالاخره حوصله سربر می‌شوند، به جز قدرت داشتن. کنترل کردن به جای کنترل شدن، پنهان کردن بدون ترس از رسوا شدن و در یک کلام  «قدرت به مثابه اراده».

من از میزان نفوذ و گستردگی قدرت طلبی محض در جای جای جهان اطلاعات دقیقی ندارم، اما اطلاعاتم درباره کشوری که در آن به دنیا آمدم، بزرگ شدم و به احتمال زیاد خواهم مرد به قدری هست که بتوانم ادعا کنم قدرت طلبی سهمگین ترین و خطرناکترین ویروسی است که تا به امروز در جان ایرانی ها به ویژه مسئولان حکومتی افتاده است.

وقتی در صحنه سیاست ایران دقیق میشوید جدال مهیب بر سر قدرت را به وضوح می‌بینید. از جدال برای کسب مناصب شهرستانی و استانی تا تلاش برای به کف آوردن کرسی های ملی. اینکه هرچه بلا بر سر مردم بیاید برای استعفای هیچ وزیر و مدیری در کشور کفایت نمی‌کند از نشانه های همه گیر شدن همین قدرت طلبی محض است.
پرونده سازی، فیلمبرداری های مخفیانه، تهیه اسناد جعلی با حقه های فتوشاپی، تهدید مرزهای شخصی و خانوادگی رقیب، تخریب شخصیت او با شایعه پردازی، استفاده از قدرت قانونی برای حذف و خلاصه هرچه دم دست باشد به کار گرفته می‌شود که مثلا زید یا عمر دیگر رئیس جمهور، وزیر، نماینده فلان شهر، مدیرعامل فلان سازمان، مدیرکل فلان دستگاه، فرماندار فلان شهرستان، رئیس دفتر فلان مدیر دون پایه و حتی عضو شورای شهر یک دهات شهر شده نشود.

اینهمه میل به قدرت اگر در همه جهان می‌بود بی شک امروز چیزی از کره زمین باقی نمی‌ماند. این میل به قدرت طلبی محض از کی و چگونه وارد خاک و خون ایرانیان شد نیازمند تجسس و تحقیقی مفصل است اما آنچه روشن می‌نماید این است که ایران در وضعیتی بحرانی است.

کشوری که به قول پدران ما تا نیم‌قرن پیش به معرفت و مهمان نوازی و گشاده دستی و راستگویی شهره بود.
ملتش قانع بود تکه نانی در اشکنه بزند اما پول حرام بر سرسفره نیاورد، حاضر بود خودش رسوا شود اما همسایه و رفیق و همشهری و هم وطنش را رسوا نکند، کشوری که بازارش مثال جوانمردی و انصاف بود، تجارت‌ش پاک و پربرکت و زندانهایش خالی از فاسدان میلیاردی و آقازاده و ها و لشگر مسئولان دزد،حالا به جایی رسیده که به جای افتخار به پاک بودن سیستم اداری اش، به برگزاری دادگاه مفسدان اقتصادی افتخار می‌کند. مفسدانی که اکثرشان مدیران بلند پایه و اثرگذار در مجموعه خود بودند.
در ١۴ سال گذشته همه اطرافیان نزدیک روسای جمهور خلافکار از آب درآمدند. مسئول ارشدی که سه رئیس قوه قضائیه را تجربه کرده در بازداشت است.

این بلبشوها حاصل همان میل افراطی قدرت طلبی محض در جمهوری اسلامی ایران است. کشوری که روی کاغذ مهد پیشرفت و دموکراسی است اما در عمل حتی نمی‌توان نام و صفتی که مناسبش باشد را یافت.
وضع وقتی وخیم تر و غم‌انگیز تر میشود که ایران کشوری مذهبی است و دایه دار اخلاقیات جهانی‌، کشوری که توصیه عمده  دین و آیینش مروت و عدالت مبارزه با قدرت طلبی است و تمام کسانی که دستگیر و محاکمه شده‌اند به ظاهر تمام این توصیه های دینی را قبول داشتند و حتی مروج آن بودند.

چه دورویی کثیف و خجالت آوری‌، چه دروغگویی حال بهم زنی، چه نمایش غم انگیزی، چه اراده معطوف به قدرتی!

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

رضا معمار زاده
شنبه ۱۱ آیان ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۲
آفرین. شیوا و کوتاه و گويا