امروز : چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۹:۵۶ PM
اختصاصی
گزارش ویژه عبارت از خرید ملک توسط توسط مازندرانی ها در ترکیه؛

خروج دست کم ۵٠٠ میلیارد از مازندران / ساکنان کدام شهرهای استان بیشترین خانه را در ترکیه خریده‌اند؟/ به عراقی ها ملک می‌فروشیم از ترک ها می‌خریم

ایران+ترکیه+عبارت
    -     کد خبر: 43983
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱|۱۲:۵۶
به دنبال وقوع بحران اقتصادی، دولت ترکیه سال گذشته قوانین مربوط به دریافت تابعیت این کشور را با هدف جذب سرمایه‌گذاری بیشتر تسهیل کرد. بر اساس قوانین ترکیه، خارجی‌ها می‌توانند از سه طریق سرمایه‌گذاری مستقیم با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار، خریداری ملکی به ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار یا ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ شهروند ترکیه برای اقامت در این کشور اقدام کنند.

عبارت - گروه اقتصاد: در سال های اخیر برخی از کشور ها از جمله امارات، قبرس و بخصوص ترکیه برای جذب سرمایه و توریست اقداماتی انجام دادند که اعطای اقامت از طریق خرید ملک یکی از آنها است.

به دنبال وقوع بحران اقتصادی، دولت ترکیه سال گذشته قوانین مربوط به دریافت تابعیت این کشور را با هدف جذب سرمایه‌گذاری بیشتر تسهیل کرد. بر اساس قوانین ترکیه، خارجی‌ها می‌توانند از سه طریق سرمایه‌گذاری مستقیم با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار، خریداری ملکی به ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار یا ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ شهروند ترکیه برای اقامت در این کشور اقدام کنند. این در حالی است که پیش‌تر مبلغ مورد نیاز برای سرمایه‌گذاری مستقیم دست‌کم دو میلیون دلار بوده است. شرط ایجاد اشتغال برای ۱۰۰ شهروند ترکیه با هدف دریافت حق شهروندی هم نصف شده است. همچنین برای دریافت حق شهروندی ترکیه، حداقل سپرده‌گذاری سه ساله در بانک‌های این کشور از سه میلیون دلار به ۵۰۰ هزار دلار کاهش یافته است.

 اگرچه پیش‌بینی شده بود که ترکیه بار دیگر در اوایل سال جاری به رکود اقتصادی بازمی‌گردد، اما آمار نشان می‌دهد که این طرح سرمایه‌گذاری بیش از حد انتظار مثبت بوده است.

آمار و ارقام نشان می‌دهد، در سال گذشته عراقی‌ها با خرید سه هزار و ۳۳۷ خانه، بزرگ ‌ترین خریدار ملک در ترکیه هستند. ایرانی‌ها با خرید دو هزار و ۲۰ و روس‌ها با خرید هزار و ۲۶۷ ملک به ترتیب رتبه دوم و سوم را به خود اختصاص دادند. طی همین مدت سعودی‌ها هزار و ۱۰۰ واحد و افغانستانی‌ها هزار واحد خانه خریداری کرده‌اند. در شش ماهه نخست امسال نیز اتباع عراقی با خرید ۴۲۹ خانه بزرگ ترین گروه خریدار مسکن ترکیه بوده اند و ایرانی ها با ۴۱۵ واحد در پشت سر آنان قرار دارند.

به گزارش عبارت داشتن اقامت یکی از کشورهای اروپایی و امریکایی شاید یکی از طلایی ترین آرزوهای مردم کشورهای جهان سوم یا در حال توسعه باشد. از این رو بسیاری در جست و جوی یافتن راهی برای سفر و اقامت دراین دیار هستند. علاوه بر تشابه فرهنگی و آب‌وهوایی و روابط خوب سیاسی میان ایران و ترکیه، به نظر می‌رسد، سقوط ارزش ریال و بحران اقتصادی، ایرانی‌ها را به خرید ملک در ترکیه ترغیب کرده است. از سوی دیگر در مقایسه با دلار و یورو، لیر ترکیه همچنان برای ایرانی‌ها مقرون‌به‌صرفه‌تر است. همچنین با توجه به نزدیک بودن دو کشور، بسیاری ترکیه را برای مهاجرت به دیگر کشور‌ها ترجیح می‎‌دهند.

کار به جایی رسیده که در مراکز خرید ترکیه گاهی زبان فارسی بیشتر از ترکی شنیده می شود. ایرانی ها چنین تجربه ای را سالیان قبل در امارات و مالزی تجربه کردند که در هردوی آنها پس از گذشت مدتی تغییر قوانین باعث ضرر هنگفتی برایشان شد.

بسیاری از کارگر های ایرانی علل خصوص آنها که در شهر های مرزی کار می کنند برای دریافت حقوق بیشتر، قانونی یا غیر قانونی بار سفر به ترکیه را می بندند و دور از خانواده برای رفاه آنها تلاش می کنند فقط در سال 97، تعداد ۷۱۰۰ نفر کارگر ایرانی برای یافتن شغل یا کار بهتر اقدام به مهاجرت کردند. حال تصور کنید خانه ای که توسط این کارگران ساخته می شود به یک ایرانی فروخته می شود، این یعنی خریدار و سازنده هر دو ایرانی هستند اما ملک در کشور دیگری است و فقط پول هایی این وسط از کشور خارج می شوند که بعدا به شکل تورم آن را احساس می کنیم. این یعنی ترک موطن یا همان جلای وطن کردن، مسئله امید به آینده است. حجم مهاجرت، فروش اموال، تبدیل آن‌ها و فرار از کشور پیام خطرناکی دارد مبنی بر اینکه مردم آینده روشنی در مقابل خودشان نمی‌بینند.

 جالب این جا است که بسیاری از افرادی که گول تبلیغات رنگارنگ خرید املاک در ترکیه را می خورند حتی خبر ندارند که این خانه ها به صورت عرصه و عیان است و معمولا زمینی که خانه در آن ساخته شده متعلق به دولت است و آن ها فقط ملکی که روی زمین ساخته شده یا به نوعی سرقفلی آن را میخرند که اعتباری 99 ساله دارد و به صورت دائمی نیست!

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد فقر در کشور ما در یک دهه اخیر افزایش قابل توجهی داشته است و عمده دلیل این اتفاق به رویکرد نادرست دولت‌ها در اقتصاد بر می‌گردد که باعث شد اقتصاد کشور به لبه پرتگاه برود. تحریم‌ها و سیاست‌های نادرست اتخاذ شده در دولت‌ها وضعیتی را به وجود آورد که باعث شد شکاف عمده‌ای میان درآمد و هزینه شهروندان ایجاد شود. این اتفاق به‌گونه‌ای علت و معلول تمایل مهاجرت ایرانیان به کشور‌های دیگر برای کار و سرمایه‌گذاری است اتفاقی که خود باعث می‌شود فقر در کشور عمیق شده و توسعه به تعویق بیفتد.

بازار تولیدکنندگان رو به افول است و هر از چندگاهی صدای ناقوس تعطیلی کارخانه های مهمی را می شنویم که تا چندی پیش نان چند صد یا چند هزار کارگر را فراهم می کردند. در صادرات که قوانین دست و پا گیر و عدم حمایت های عملی با وجود تحریم های سفت و سخت ایالات متحده کار را برای فعالین این عرصه دشوار تر کرده. واردات هم با اوضاع ارزی کشور و قدرت خرید مردم اگر بدون دوز کلک انجام شود سود چندانی را عاید تجار نخواهد کرد. از رکود بازار مسکن گفتن هم دیگر زیاده گویی است.

با این وجود هجوم سرمایه به خارج از مرز ها بدون تحقیق و کسب اطلاعات کامل به هدف گرفتن اقامت به نظر اقدامی غیر عقلانی است که در سالیان گذشته در امارات و مالزی تجربه ی خوبی برای ایرانی ها به همراه نداشت.

استان مازندران بعد از تهران و خراسان رضوی، سومین استان کشور است که بیشترین آمار خرید املاک در ترکیه را به خود اختصاص داده و بسیاری از افراد در این استان دارای تابعیت دوگانه و اقامت ترکیه هستند.

 طبق اطلاعاتی که به دست عبارت رسیده است در سال جاری بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان برای خرید ملک در ترکیه از مازندران خارج شده که به هیچ عنوان مقدار کمی نیست.

در حالی که بسیاری از کارخانه های استان رو به تعطیلی است و بازار به علت کمبود نقدینگی مردم وضعیت مناسبی ندارد این حجم از سرمایه میتواند شرایط باعث بهبود شرایط استان شود که متاسفانه با کمک تبلیغات به سمت خارج از استان و حتی کشور سوق داده می شود.

عده ای برای سرمایه گذاری و به هدف حفظ ارزش پولشان در برابر نوسانات ارز که در این سالها گریبان گیر مردم شده دست به این کار می زنند و عده ای نیز برای اقامت خود و آینده ی فرزندانشان. پاسپورت ترکیه دارای رتبه ۳۹ در جهان است. دارنده پاسپورت کشور ترکیه این اجازه را دارد تا بدون نیاز اولیه به گرفتن و گذراندن پروسه ویزا به ۷۱ کشور دنیا سفر کند و این امر بسیاری از افراد صاحب سرمایه مازندرانی را ترغیب کرد تا برای تحصیل یا حتی کار فرزندان خود را به این کشور بفرستند تا هم از امکانات آنجا استفاده کند و هم هروقت که دلشان تنگ شد با یک پرواز کوتاه و با قیمت مناسب بتوانند دیداری با او تازه کنند. اگر همچین شرایطی و حتی بهتر از آن در یکی از کشور های آمریکای جنوبی بود مقوله ی فاصله و دلتنگی بسیاری را از این کار پشیمان می کرد اما نزدیکی ترکیه به ایران این بهانه را هم از آنان گرفت.

طبق تحقیقات عبارت افرادی زیادی در بابل، نور و نوشهر اقدام به خرید ملک در ترکیه کرده اند اما بیشترین این آمار متعلق به شهر ساری و پس از آن آمل می باشد. ساری که از قدیم به داشتن تاجرانی صاحب نام مطرح بود امروزه افراد زیادی را با سرمایه های کلان در خود جای داده که احتمالا به همین دلیل بیشترین تعداد خرید ملک را ازان خود کرده و آمل نیز صنعتی ترین شهر مازندران است و به تبع آن سرمایه دارانی در این شهر حضور دارند که با از بین رفتن اعتماد به بازار ایران ترجیح می دهند سرمایه های خود را در جایی غیر از اینجا استفاده کنند.

یکی از فعالین بازار ملک در ساری که نخواست نامش فاش شود در گفتگو با عبارت گفت که فقط در سال جاری، برای مشتریانش ۵۰ تا ۶۰ میلیارد تومان ملک در ترکیه خریداری کرده است.

وی که خودش نیز تابعیت دوگانه ی ایرانی-ترکیه ای دارد و املاکی هم در این کشور برای خود خریداری کرده هشدار داد که مردم مواظب کلاهبردار هایی که با استفاده از عدم اطلاعات آن ها در زمینه ی دریافت اقامت و خرید ملک به سراغشان می آیند باشند.

وی اشاره کرد که در ترکیه دو سند صادر می شود، اولی سند شهرداری که ایرانی ها معمولا فریب این سند را می خورند و سند دیگر، سند اصلی است که حتما باید تصرف شده باشد. برای سند شهرداری به هیچ عنوان تابعیت داده نمی شود. حال بماند پروژه هایی که از روی ماکت پیش فروش می شوند و هیچگاه به بهره برداری نخواهند رسید.

این حجم از فشار خرید در بازار املاک ترکیه توسط مردم استان در حالی است که بسیاری از مازندرانی ها دراین سال ها به اقدام عراقی ها برای خرید املاک این استان اعتراض دارند.

این حجم عظیم سرمایه که فقط برای خرید ملک و آن هم به نوعی مالکیت ۹۹ ساله ی آن و نه دائمی از استان به خارج از مرزها سرازیر می شود می تواند کلید حل بسیاری از مشکلات مازندران باشند اما با کم توجهی مسئولان و عدم وجود ثبات در اقتصاد کشور از دست می رود. می توان با ارائه طرح های حمایتی از تولید کنندگان و صادرکنندگان استان حمایتی ویژه انجام داد تا آنها به جای سرمایه گزاری های خارجی بدون توجیه اقتصادی به ارتقاء کسب و کار خود بیاندیشند و از این پس به جای اخبار اخراج و تعدیل نیرو در کارخانه ها، خبر احداث شعبات جدید در سراسر استان و کشور را شاهد باشیم.

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو