امروز : یکشنبه ۱۱ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۵:۳۳ AM
آخرین اخبار:
حزب پیش‌رو اصلاحات رئیس دوره‌ای شد / دولت ۳۵۰ میلیارد به مستضعفان بدهکار است / مدیران استانی ما را به بازی نمی‌گیرند فهرست ۲۵ مرکز استان و ۸۹ شهرستان که شامل محدودیت های جدید کرونایی شدند / کدام شهر مازندران با محدودیت مواجه می شود؟ علت کند شدن پلاک‌گذاری ماشین‌های کشاورزی در مازندران مشخص شد / همیشه پای هزینه درمیان است درگیری قلعه‌نویی با بازیکن و لیدر پرسپولیس در بازی دوستانه امروز! هشدار معاون استاندار از ورود موج سوم کرونا به مازندران رئیس جمهور فرانسه اظهاراتش را پس گرفت / مکرون: احساسات مسلمانان را درک می کنم و کاریکاتورهای توهین آمیز را قبول ندارم! تمدید اعتبار دفترچه‌های بیمه سلامت مازندرانی ها تا ۱۴۰۰ لغو امتیاز و کسر سهمیه، مجازات های جدید متخلفان کرونایی در مازندران / حسین زادگان: فعالیت قرارگاه کرونا در استان از سر گرفته می‌شود مرگ اطلسی ها در اطلس رتبه‌ی نخست مازندران و حسین زادگان در کاهش تورم/ ارتقا از رتبه بیستم به اول در یکسال
اختصاصی عبارت
بررسی سرانه مطالعه در استان و تاثیر آن بر کیفیت زندگی مردم به همراه گفتگو با آرزو ولی پور مدیرکل کتابخانه های مازندران؛

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

کتاب+آرزو ولی پور+عبارت
    -     کد خبر: 44278
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۸|۰۹:۵۷

عبارت - گروه فرهنگ : سرانه مطالعه در ایران ، هربار که این کلمات را در کنار هم شنیده ایم ناخودآگاه به یاد کاستی های موجود در جامعه افتادیم و عرق شرم بر پیشانیمان نشست. سال‌هاست که سرانه مطالعه در ایران بسیار پایین است و این مسئله مدام توسط مسئولان و کارشناسان مختلف به مردم گوشزد شده است اما تغییر اساسی رخ نداده و شاهد اتفاق مطلوبی در جهت بهبود این آمار نبوده‌ایم.

شاید نخستین بهانه ی هر فرد برای مطالعه نکردن زیاد شدن دغدغه های زندگی و مشکلات کوچک و بزرگی است که این روزها برای زندگی باید با آنها دست و پنجه نرم کرد. جدا از این که تا چه حد همین عدم مطالعه در جامعه باعث به وجود آمدن شرایط سخت و استمرار آن می شود به نظر مهمترین دلیل پایین بودن میزان مطالعه در کشور این است که هنوز این مسئله به عنوان یک دغدغه جمعی برایمان مطرح نشده است.

به گزارش عبارت فضای مجازی هم این روزها مزید بر علت شده تا افراد جامعه خواندن مطالب مختلف در اینستاگرام، توییتر، فیسبوک و یا هر شبکه اجتماعی دیگر را مطالعه قلمداد کنند و اینگونه سعی داشته باشند تا صورت مسئله را پاک کرده و خود را فریب دهند غافل از اینکه هر اسمی روی خواندن اینگونه مطالب بگذاریم مطمئنا نام مطالعه برازنده ی آن نیست.

سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چندی پیش آماری از میزان مطالعه در برابر استفاده از اینترنت و تماشای تلویزیون توسط مردم ایران را ارائه کرد که حاوی نکات جالبی بود.

وی با اشاره به اینکه در شش ماه نخست 98 با توجه به گرانی های کاغذ ۴۳ هزار عنوان کتاب چاپ شده است گفت: میانگین مصرف اینترنت ۱۶۹ دقیقه و در برخی استان‌ها بالای ۲۰۰ دقیقه و مصرف تلویزیون ۷۲ دقیقه است و میزان مطالعه در روز تنها 13 دقیقه است.

صالحی افزود: این آمار نشان می دهد که کتاب و کتاب خوانی تا چه اندازه غریب است و این یک زنگ هشدار و خطر است.

وزیر درست می گوید. این از فرضیات بدیهی است که میزان رشد و توسعه‌یافتگی در هر کشوری ارتباط مستقیم با میزان مطالعه در آن فرهنگ و کشور دارد.این نکته که کتابخوانی تاثیر مهمی در زندگی افراد دارد بر کسی پوشیده نیست، افراد مختلف با مطالعه کتاب و بالا بردن سطح آگاهی، اطلاعات و بینش خود می‌توانند زندگی بهتری برای خود داشته باشند و همچنین این آگاهی و توانایی و دانایی در رشد و توسعه کشور در بلندمدت موثر خواهد بود. همچنین میزان مطالعه ی هر جامعه با میزان جرائم و فساد در آن جامعه ارتباط مستقیم دارد و شکی نیست که اگر شخصی اوغات فراقتش را با مطالعه و یادگیری بگذراند دیگر نه برای مسائل کم اهمیت با دیگران جروبحث می کند نه برای تامین معاش اولین کاری که به ذهنش می رسد دزدی است!

براساس تحقیقات عبارت، کشورهای جهان سوم کمترین سرانه مطالعه را به خود اختصاص می‌دهند، در این کشورها بیشتر افراد مطالعه نمی‌کنند و استفاده و ترویج محصولات فرهنگی نهادینه نشده است. ایران نیز از جمله همین کشور ها به شمار میرود. براساس برنامه سند چشم‌انداز نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور باید در سال ۱۴۰۴ از نظر سرانه مطالعه جزو ۱۵ کشور نخست دنیا و کشور نخست خاورمیانه باشیم و ۳۰ درصد از افراد جامعه عضو کتابخانه‌ها باشند اما واقعیت این است که بین میزان سرانه مطالعه در ایران تا رسیدن به این چشم‌انداز فاصله  زیادی وجود دارد.

در یک تقسیم‌بندی کلی می‌توان عوامل مختلفی چون اقتصادی، صنعتی یا فرهنگی را در افزایش یا کاهش میزان مطالعه دخالت داد. وقتی جامعه به دیدن تلویزیون عادت کرده باشد و اینترنت نیز او را به گرفتن اطلاعات به صورت مینیمال خو داده دیگر سخت می شود این غالب را تغییر داد. اگر به فراگیر شدن شایعات در کشور توجه کنید و ببینید که تا چه اندازه مطالب کذب و بعضا عجیب و غریب، راحت در جامعه گسترش می یابد، می توانید تاثیر عدم مطالعه و نبود سواد رسانه ای را در مردم شاهد باشید. حتی در مواقع انتخابات توجه بعضی از کاندیدا ها به این موضوع باعث سواستفاده آنها از این مسئله شده و آنها را در گمراه کردن مردم و دادن وعده های پوچ و خارج از دایره وظایفشان همراهی می کند. اما مقایسه سرانه مطالعه ایران و کشورهای دیگر نشان می‌دهد مهم‌ترین انگیزه‌ای که باعث می‌شود ایرانی‌ها کمتر به سراغ مطالعه بروند،‌ احساس بی‌نیازی به امر مطالعه است.

به گزارش عبارت طبق آخرین آمار رسمی منتشر شده توسط سازمان آمار در سال 96 ، سرانه مطالعه کتاب غیردرسی افراد ۱۵ ساله و بیش‌تر در ماه به طور متوسط هفت ساعت و ۴۱ دقیقه بوده است که این میزان شامل سرانه مطالعه قرآن و ادعیه که سه ساعت و هفت دقیقه است و سرانه سایر کتاب‌های غیردرسی که چهار ساعت و ۳۴ دقیقه است، می‌شود. وقتی به این آمار نگاه می‌کنیم به نظر اوضاع چندان هم نامساعد نیست اما این آمار به صورت ماهانه منتشر شده است و برای آنکه به آمار دقیق تری در این زمینه دست پیدا کنیم کافی است که این آمار را بر ۳۰ روز یک ماه تقسیم کنیم و آن وقت زمان مطالعه هر ایرانی ۱۵ دقیقه و ۳۶ ثانیه خواهد بود، آماری که آنچنان که باید نمی تواند مورد اتکا و قابل افتخار باشد و نیازمند بهبود و ارائه راهکار مناسب برای افزایش آن است.  از این میزان شش دقیقه و ۲۲ ثانیه نیز به مطالعه قرآن و کتاب های ادعیه اختصاص دارد و در نهایت می‌توان گفت که میزان مطالعه روزانه هر ایرانی ۹ دقیقه و ۱۴ ثانیه است!

استان قم با آمار مطالعه ۲۰ ساعت و هفت دقیقه بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است که از این میزان، هشت ساعت و ۲۱ دقیقه به مطالعه قرآن و ادعیه و ۱۱ ساعت و ۴۶ دقیقه به مطالعه سایر کتاب‌های غیردرسی اختصاص دارد.

پس از قم، استان خراسان رضوی با میزان مطالعه ۱۰ ساعت و ۳۳ دقیقه که به تفکیک عبارت است از چهار ساعت و ۴۷ دقیقه مطالعه قرآن و ادعیه، پنج ساعت و ۴۶ دقیقه مطالعه کتاب‌های غیردرسی و یزد با سرانه مطالعه ۱۰ ساعت و ۱۹ دقیقه (پنج ساعت و شش دقیقه قرآن و ادعیه و پنج ساعت و ۱۳ دقیقه) در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

طبق آمار اعلام شده، استان های ایلام و سیستان و بلوچستان کمترین میزان مطالعه را به خود اختصاص داده‌اند. در استان ایلام مجموع مطالعه کتاب‌های غیردرسی دو ساعت و ۴۸ دقیقه (یک ساعت و ۱۸ دقیقه قرآن و ادعیه و یک ساعت و ۳۰ دقیقه کتاب های غیردرسی) است. در سیستان‌وبلوچستان هم مجموع مطالعه کتاب‌های غیردرسی سه ساعت و ۳۹ دقیقه است، (دو ساعت و ۳۷ دقیقه قرآن و ادعیه و ۵۲ دقیقه سایر کتاب‌های غیردرسی) است.

 مازندران نیز با 7 ساعت و 46 دقیقه مطالعه غیر درسی و 3 ساعت و 24 دقیقه مطالعه ی ادعیه و دعا جایگاه چندان مناسبی را در کشور به خودش اختصاص نداده و نشان می دهد همچنان در این مسئله جای کار بسیاری در استان وجود دارد.

عبارت در گفت و گویی با آرزو ولی پور مدیرکل اداره کتابخانه های مازندران به میزان سرانه مطالعه مردم استان و کم و کیف آن پرداخت.

وی گفت: نهاد کتابخانه های کشور با سیاست اعلام سرانه ی مطالعه مردم موافق نیست و دلیل آن این است که روش این آمارگیری در همه جای دنیا متفاوت است و در بعضی جا ها حتی مطالعه افراد در فضای مجازی یا بیلبورد های تبلیغاتی را روی سرانه ی مطالعه می آورند و با بالا بردن این عدد، امید و نشاط را به جامعه می دهند اما ما با سختگیری و پایین آوردن این رقم جامعه را سرخورده و خجالت زده می کنیم. به نظر نهاد کتابخانه ها تا زمانی که معیار واحدی برای این اعداد و ارقام وجود نداشته باشد ارائه اینگونه آمار ها ظلم به مردم است.

مدیرکل کتابخانه های مازندران گفت: قبل از اینکه خودم مسئولیتی در این نهاد داشته باشم خیال می کردم که مردم علاقه ای به کتاب و کتابخوانی ندارند اما در این سه سال شاهد بودم که هر جایی که ما ذائقه مردم را در نظر گرفتیم و بر آن اساس نسخه ی خوبی برای مردم پیچیدیم آنها از کتابخوانی حمایت و استقبالی کردند که بیش از انتظار ما بود.

وی با اشاره به برگزاری موفق جشنواره کتابخوانی رضوی در سال 98 اضافه کرد: استان مازندران در این جشنواره بیش از 92 هزار شرکت کننده داشت و این در حالی است که میانگین کشور برای حضور در این قبیل جشنواره ها به زحمت به 50 هزار نفر می رسد.

او افزود: این مسئله نشان دهنده ی این است که مردم ما اهل مطالعه هستند اما ما بلد نیستیم برایشان نسخه بپیچیم.

آرزو ولی پور از افزایش عضو فعال 40 هزار نفری در طی 2 سال و نیم گذشته در کتابخانه های استان مازندران خبر داد و تاکید کرد این آمار اعضای فعال است و تعداد افزایش اعضا با فعالیت کمتر بیش از این مقدار می باشد.

وی اعلام کرد برای افزایش میزان مطالعه جامعه باید فرهنگ سازی درست انجام داد و آموزش و پرورش به همراه بهزیستی می توانند نقش کلیدی در این زمینه داشته باشند.

به گزارش عبارت خواندن کتاب ها و مجلات مختلف موجب شکل گیری ارزش های گوناگون در ذهن می شود، حساسیت انسان را رشد می دهد و احترام به دیگران را به انسان می آموزد. سؤالاتی که بر اثر مطالعه برای انسان مطرح می شود و مقایسه هایی که او بین مسائل مختلف انجام می دهد، در مجموع موجب می شود که انسان، خلاق بار بیاید. با بهره گیری از تخیل که ضرورت اساسی خلاقیت است دنیایی بزرگ و پهناور در مقابل چشمان انسان گشوده می شود و قدرت می یابد تا آزادانه خیال پردازی کند. اینطور می توان گفت که با بالا بردن میزان مطالعه در مردم جامعه می شود سطح زندگی در آن جامعه را نیز بالا برد و این امر امکان پذیر نیست مگر با ارائه راهکار های اصولی و ایجاد علاقه توسط مسئولان و توجه ویژه و استقبال مردم از این مسئله. 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

حزب پیش‌رو اصلاحات رئیس دوره‌ای شد / دولت ۳۵۰ میلیارد به مستضعفان بدهکار است / مدیران استانی ما را به بازی نمی‌گیرند

فهرست ۲۵ مرکز استان و ۸۹ شهرستان که شامل محدودیت های جدید کرونایی شدند / کدام شهر مازندران با محدودیت مواجه می شود؟

علت کند شدن پلاک‌گذاری ماشین‌های کشاورزی در مازندران مشخص شد / همیشه پای هزینه درمیان است

درگیری قلعه‌نویی با بازیکن و لیدر پرسپولیس در بازی دوستانه امروز!

هشدار معاون استاندار از ورود موج سوم کرونا به مازندران

رئیس جمهور فرانسه اظهاراتش را پس گرفت / مکرون: احساسات مسلمانان را درک می کنم و کاریکاتورهای توهین آمیز را قبول ندارم!

تمدید اعتبار دفترچه‌های بیمه سلامت مازندرانی ها تا ۱۴۰۰

لغو امتیاز و کسر سهمیه، مجازات های جدید متخلفان کرونایی در مازندران / حسین زادگان: فعالیت قرارگاه کرونا در استان از سر گرفته می‌شود

مرگ اطلسی ها در اطلس

رتبه‌ی نخست مازندران و حسین زادگان در کاهش تورم/ ارتقا از رتبه بیستم به اول در یکسال

آرشیو
پربازدیدترین

نـشـستـه در غبـار

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

آرشیو