امروز : دوشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۲ ساعت : ۹:۱۸ AM

مدرسه‌ میراثی امامیه ساری تخریب شد

تخریب  + عبارت
    -     کد خبر: 44444
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱۰|۱۴:۴۶
مدرسه ثبت‌شده و میراثی امامیه ساری با نظر مدیریت این مجموعه و بدون هماهنگی با اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مازندران تخریب شده است.

عبارت : معاون میراث‌فرهنگی این استان در این‌باره با بیان این‌که تخریب این مدرسه قدیمی با توجه به قوانین موجود جرم محسوب می‌شود، گفت: «متاسفانه از روز چهارشنبه تخریب این مدرسه بدون هرگونه اطلاع و هماهنگی یا استعلام از میراث فرهنگی مازندران آغاز شد و با یک دستگاه لودر تا صبح امروز حدود ۸۰ درصد از این بنا تخریب شد.»

مهدی ایزدی افزود: «امروز صبح بلافاصله پس از اطلاع یافتن از این تخریب، نیروهای حفاظت و کارشناسان میراث فرهنگی را به محل اعزام کردیم تا جلوی تخریب مابقی بنا گرفته شود. اما متاسفانه بخش زیادی از بنا تخریب شد.»

او با بیان این که پیش از این نیز نمونه‌هایی از تخریب بناهای تاریخی و ثبتی در استان وجود داشت، گفت: «از طریق مراجع قضایی پیگیر برخورد با این تخلف خواهیم شد.»

ایزدی گفت: «مدرسه امامیه ساری مالکیتی جداگانه از مسجد جامع دارد، اما همراه با مسجد جامع در یک پلاک ثبتی به ثبت ملی رسیده و در فهرست آثار ملی بخشی از مسجد جامع به‌شمار می‌آید.»

معاون میراث‌فرهنگی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران افزود: «در مورد حکم و مجازات فرد یا افراد متخلف دستگاه قضا باید نظر دهد.»

ایزدی با تاکید بر این که مالک بناهای ثبت‌شده مجاز به ساخت بنای جدید در محل بنا نیست و میراث‌‌فرهنگی می‌تواند جلوی ساخت را بگیرد، گفت: «نقشه‌ها و اطلاعات کامل از جزئیات این بنا در میراث فرهنگی وجود دارد و در صورت صدور حکم بازسازی می‌توان زیر نظر میراث‌فرهنگی طبق همان نقشه بنا را اجرا کرد. »

او ضمن ابراز تاسف از تکرار این اقدام در استان، تاکید کرد: «باید اقدامی انجام شود که شاهد تکرار این اتفاقات نباشیم. ما متولی حفظ و نظارت هستیم و دستگاه قضایی باید برای پیشگیری از تکرار این اتفاقات با جدیت برخورد  کند.»

مدرسه امامیه ساری که در همسایگی مسجد جامع ساری قرار دارد و پیشینه ساخت آن به دوره قاجار برمی‌گردد، آخرین بار در دوره پهلوی بازسازی شده بود.

این بنا طی چند دهه محلی برای کسب دانش و علوم فقهی بود که همراه با مسجد جامع ساری در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده بود. / روابط عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مازندران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال