امروز : یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۲۸ PM
اختصاصی عبارت
۱۱ سال پس از برکناری علی کردان از وزارت کشور؛

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

مدرک+عبارت
    -     کد خبر: 44611
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱۳|۱۲:۵۴
سرویس : سیاست >> دولت
۱۱ سال پیش در چنین روزی علی کردان وزیر کشور وقت کابینه محمود احمدی‌نژاد، به دلیل دروغگویی در ارائه مدرک‌های تحصیلی خود در مجلس شورای اسلامی استیضاح و از کار برکنار شد.

عبارت - گروه سیاسی: ۱۱ سال پیش در چنین روزی علی کردان وزیر کشور وقت کابینه محمود احمدی‌نژاد، به دلیل دروغگویی در ارائه مدرک‌های تحصیلی خود در مجلس شورای اسلامی استیضاح و از کار برکنار شد.

این مدیر باسابقه مازندرانی درحالی به مجلس رفت که همچنان التهابات حاصل از انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود اما علیرغم حمایت تمام قد مجلس از دولت احمدی نژاد، مدرک آکسفوردی مرحوم کردان کار دستش داد و او را از قدرت به زیر کشید.

کردان البته در روز رای اعتماد اعتماد نیز چالش‌های فراوانی داشت: نمایندگان مجلس هشتم در حالی به سه وزیر پیشنهادی محمود احمدی‌نژاد رأی اعتماد دادند که تنش‌ها بر سر وزارت علی کردان مهم‌ترین موضوع این جلسه بود.

علی مطهری فرزند شهید مطهری از  کردان به عنوان فردی که دارای «مسائل اخلاقی» است، نام برد. البته وی به این مسائل اخلاقی اشاره‌ای نکرد.

روح‌الله حسینیان از دیگر چهره‌های شناخته شده اصولگرا نیز در مورد کردان گفت: «در جلسه‌ای در خدمت حاج‌آقای فاکر، از آقای کردان درباره مدرک دکترای حقوق اساسی ایشان از دانشگاه آکسفورد سؤال شد که چگونه گرفته‌اند، ایشان گفتند رساله‌ای درباره تعلیم و تربیت در اسلام نوشتم و به آنجا فرستادم و ما نفهمیدیم تعلیم و تربیت در اسلام چه ربطی به حقوق اساسی دارد.»

در آن جلسه وزرای پیشنهادی و از جمله علی کردان با نقل قولهایی که احمدی نژاد در مورد وزرای پیشنهادی از رهبر و وزیر اطلاعات کرد، رای اعتماد گرفتند. نقل قولهایی که بعداً با اعتراض هایی روبرو شد.

نهایتا او سیزده آبان ۸۷ در جلسه‌ای پرتنش استیضاح و برکنار شد و در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۸۸ (دقیقاً یک سال بعد از استیضاح) در بیمارستان مسیح دانشوری تهران بستری شد و پس از ۱۹ روز در اول آذرماه درگذشت.

وی به بیماری  «مولتیپل میلوما» که نوعی بیماری بدخیم خونی است مبتلا و تحت شیمی درمانی بود و گلبول‌های سفیدش بعد از شیمی درمانی به شدت کاهش یافته بود. وی که با علائم سرماخوردگی بستری شده بود، در نهایت به بیماری آنفلوآنزای نوع آ دچار شد و درگذشت.

عبارت با آرزوی رحمت الهی برای مرحوم کردان به بهانه سالگرد این اتفاق که آنروزها بسیار عجیب بود نگاهی انداخته به مهترین اتهامات مدرکی مسئولان مختلف. اتهاماتی که بعضا ثابت شد و کار را برای مسئولان بالادستی دشوار نمود.

زهرا رهنورد و تحصیل در دو رشته و دو مقطع به طور همزمان

Image result for ‫زهرا رهنورد و تحصیل هم‌زمان در دو رشته و دو مقطع‬‎

شاید جنجالی‌ترین مدرکی که در رسانه‌ها مطرح شد، مربوط به زهرا رهنورد باشد. در مناظره خرداد 1388 که بین محمود احمدی‌نژاد و میرحسین موسوی برگزار شد. اخمدی نژاد در این باره گفت: «من اینجا پرونده‌ای دارم برای یک خانم. شما می‌شناسید. در تبلیغات انتخاباتی کنار شما می‌نشیند، برخلاف همه قوانین کشور همزمان که کارمند بوده دو تا رشته فوق‌لیسانس خوانده، در دانشگاه آزاد دکترا گرفته بدون کنکور و بعد در رشته غیر مرتبط دانشیار شده، استادیار شده بدون اینکه شرایطش را داشته باشد، رییس دانشگاه شده. این‌ها بی‌قانونی است.» رهنورد در توضیح روند تحصیل خود گفت: «در سال 47 وارد دانشگاه تهران شدم و در سال 51 در مقطع کارشناسی فارغ‌التحصیل گردیدم، در سال 65 برای ارتقای دانش سیاسی و اجتماعی خود با شرکت در کنکور به دانشگاه آزاد اسلامی وارد شدم و فوق‌لیسانس و دکترای رشته علوم سیاسی به همراه 30 واحد مغایر و 39 واحد کارشناسی ارشد گذراندم. در سال 74 فارغ‌التحصیل گردیدم. در فوق‌لیسانس هنر نیز شرکت کردم و در سال 1373 از دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل گردیدم. (درآن زمان تحصیل همزمان در دو رشته و دو سیستم دولتی و خصوصی مجاز بود.)»

 

حسن روحانی و پایان نامه ی دکتری

یکی دیگر از مشهورترین ادعاها درباره مدرک تحصیلی به رئیس جمهور حسن روحانی زده شده است.

ماجرا توسط حمید رسایی نماینده وقت مجلس کلید خورد و او دکترای روحانی را تقلبی دانست و مدعی شد : روحانی  ۱۸ سال بدون مدرک دکترا، خود را دکتر جا می‌زده است. درباره مدرک روحانی دو نکته مهم وجود داشت: اول اینکه ایشان در اواخر دهه هفتاد مدرک دکتری خود را اخذ کرده‌اند. طبق تصویر منبع زیر، روحانی در سال ۱۹۹۸ از پایان نامه دکترا (PHD) خود در دانشگاه «کلدونیان گلاسکو» اسکاتلند (GCU) دفاع کرده است:

   

تصویر زیر، مربوط به پروفایل رسمی نمایندگان منتخب مجلس اول شورای اسلامی است که انتخابات آن در اسفند ۵۸ برگزار و خود مجلس در سال ۵۹ تشکیل شد. این پروفایل طبق سوابق اعلامی خود منتخبان تنظیم می‌شد. طبق پروفایل آقای حسن فریدون (روحانی)، ایشان در سال ۵۸ دارای «دکترای حقوق قضایی» بوده‌اند! بدیهی است که بین ۱۹۸۰ (زمان تشکیل مجلس اول) و ۱۹۹۸ (زمان دفاع روحانی از پایان‌نامه دکتری در اسکاتلند) ۱۸ سال فاصله است!

یکی از دانشجویان مقیم آمریکا با بررسی پایان نامه ی روحانی گفت: بیش از ۹۰ درصد فصل ۴ رساله‌ آقای روحانی با عنوان «احکام ثانویه» مستقیماً ترجمه شده‌ کتابی فارسی با عنوان «حکم ثانوی در تشریع اسلامی» نوشته‌ آیت‌الله علی‌اکبر کلانتری است. شایان ذکر است نه در مراجع فصل ۴ و نه در کتابنامه، آقای حسن روحانی هیچگونه ارجاعی به این کتاب و به این نویسنده نداده‌اند.

 

خاتمی، دکتر یا لیسانس

رییس دولت اصلاحات قبل از انقلاب از دانشگاه اصفهان لیسانس فلسفه گرفت. این مدرک تحصیلی وی در دهه هشتاد با شائبه‌هایی روبرو شد و برخی در اصالت آن تشکیک کردند. اما نکته ی جالب تر این بود که علیرغم اینکه خود خاتمی هیچگاه مدعی داشتن دکتری نشد اما اما در دهه شصت که ایشان مدیرمسئولی روزنامه کیهان را بر عهده داشت، در بیشتر گزارش‌ها، اخبار و مصاحبه‌ها از ایشان با لفظ «دکتر خاتمی» یاد می‌شد. 

 

مهدی هاشمی سقوط از دکتری تا لیسانس

روزنامه انگلیسی گاردین در سال 1390 به نقل از مسئولان آکسفورد، مهدی هاشمی را به «تقلب در پایان‌نامه دکترا» متهم کرد که این خبر با بازتاب گسترده و متفاوتی در رسانه‌های داخلی و خارجی همراه شد. هرجند که خود هاشمی هرگز زیر بار این ادعا نرفت اما دکتر رضا شیخ‌الاسلامی، استاد ایرانی دانشگاه آکسفورد در مصاحبه‌ای به کارهای غیرقانونی مهدی اشاره کرد و گفت: «پذیرش دانشجوی میانه سال که دیر تقاضا کرده، سابقه در علوم اجتماعی ندارد، از زبان انگلیسی‌ معاف شده و کسی‌ هم او را در کلاس و سمیناری ندیده، غلط است؛ سؤال من اینست که چرا او را قبول کردند؟ چرا یکی‌ از استاد‌هایش رسماً دروغ گفت که نمی‌دانسته او فرزند جناب آقای هاشمی‌ رفسنجانی است؟ مگر مهدی هاشمی‌ در تقاضای خود ننوشته بود که به قول خودش 7 یا 8 کتاب پدرش را ویراستاری کرده است؟ چرا این همه دروغ؟»

علاوه بر مدرک دکتری مهدی هاشمی، مدرک فوق‌لیسانس وی نیز زیرسؤال رفت. همان‌طور که در عکس‌های فوق مشاهده می‌کنید، مدرک کارشناسی ارشد مهدی هاشمی رفسنجانی «مدرک معادل» بوده و پس از گذراندن یک دوره آموزشی بین دانشگاه صنعتی شریف و سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت کشور اخذ شده است و آن هم در زمانی که او خودش ریاست این سازمان را برعهده داشته است!

سابقه ایثارگری مبهم حسین فریدون برای تحصیل در دانشگاه شهید بهشتی، تلاش رحیم مشایی برای گرفتن مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه تربیت مدرس و ... از دیگر مصداق های مدارک دردسر ساز برای مسئولین کشوری است.

ماجرای نوبخت و دانشگاه فیک

از دیگر نمونه های ادعا شده درباره مدارک تحصیلی مشکوک به محمد باقر نوبخت؛ رییس سازمان برنامه و بودجه باز می‌گردد.
شایعات درباره جعلی بودن مدرک تحصیلی رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور بازتاب زیادی در فضای مجازی داشت و توجه افراد زیادی را به خود جلب کرد.

مدرک نوبخت جعلی است؟ +عکس

این ماجرا با ادعای داود سوری اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه شریف رسانه‌ای گردید.
وی مدعی شد که مدرک محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه جعلی است و دانشگاه پیزلی که به‌عنوان دانشگاه وی معرفی شده وجود خارجی ندارد.

یک استاد دانشگاه در این باره اظهار کرده است: یک دانشگاهی وجود دارد به نام دانشگاه غرب اسکاتلند که پردیسی در شهر کوچکی به نام پیزلی دارد. کل دانشگاه غرب اسکاتلند رشته اقتصاد ندارد، فقط یک مدرسه کسب‌وکار دارد که MBA می‌دهد و بالاترین مدرکی هم که ارائه داده، درجه کارشناسی ارشد است.

مدرک نوبخت جعلی است؟ +عکس
انتشار این مطلب در فضای مجازی، واکنش‌های زیادی در برداشت و باعث شد که  سازمان برنامه و بودجه بلافاصله اطلاعیه‌ای منتشر کند و توضیحاتی در این باره بدهد.
در این اطلاعیه آمده است: این ادعا که اصلاً چنین دانشگاهی وجود ندارد از پایه بی‌اساس است؛ چراکه به‌آسانی از طریق اینترنت می‌توان صحت این ماجرا را بررسی کرد. براساس ویکی‌پدیا، دانشگاه پیزلی از قرن نوزدهم وجود داشته و از سال ٢٠٠٧ پس از گسترش به دانشگاه غرب اسکاتلند تغییر نام یافته است.
براساس این اطلاعیه،‌ در سایت دانشگاه غرب اسکاتلند تصویر نوبخت در کنار اسامی افرادی همچون شمشاد اختر، اقتصاددان پاکستانی (مشاور ارشد دبیرکل سابق سازمان ملل و معاون اسبق بانک جهانی) و آدام همیلتون (اقتصاددان و سیاستمدار اسکاتلندی) به عنوان دانش‌آموختگان مشهور و فارغ‌التحصیلان برجسته معرفی شده است. مقطع تحصیلی دکتری نوبخت همراه با عنوان تز و سال اخذ مدرک (۲۰۰۵) در صفحه کتابخانه سایت این دانشگاه منعکس شده است.
علاوه بر این نیز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز طی اطلاعیه‌ای مدارک مربوطه را تأیید و اعلام کرد: به دنبال استعلام برخی رسانه‌ها در مورد اصالت و اعتبار مدرک تحصیلی دکتری محمدباقر نوبخت موضوع توسط اداره کل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان خارج از کشور بررسی و مشخص شد که با توجه به سوابق موجود در پرونده ارزشیابی مدرک تحصیلی ایشان، صحت تعلق و صدور مدرک دکتری نوبخت، به تأیید سفارت جمهوری اسلامی ایران در انگلستان رسیده و در دی‌ماه سال ۱۳۸۹ مورد ارزشیابی این وزارتخانه قرار گرفته و به‌عنوان دکتری در رشته اقتصاد تأیید شده است.


حکایت آخوندی و هاشمی
در نمونه‌ای دیگر نام سید مهدی هاشمی ـ رئیس کمیسیون عمران مجلس نهم ـ به میان آمد. وی که از یاران نزدیک دولت پاکدستان بود، با چالش عدم دانشنامه تحصیلی از سوی دانشگاه امام حسین روبه‌رو شد . عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی در همین رابطه در نامه‌ای خطاب به یکی از معاونین خود نوشت: «با توجه به مدرک پیوست باید خیلی متاسف بود که کسی که سه سال رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور بوده و چهار سال نمایندگی مردم تهران را برعهده داشته و رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی بوده، دانشنامه جعلی ارائه کرده است.»

Related image
گرچه در نامه آخوندی هیچ نامی از هاشمی برده نشده بود ، اما ارجاعات به نسبت صریح وی در نامه نشان می‌دهد منظور سید مهدی هاشمی است. کمااینکه هاشمی نیز به این مسئله واکنش نشان داده و بلافاصله پس از انتشار نامه آخوندی، در گفت‌وگویی رسانه‌ای اعلام کرد علیه وزیر راه و شهرسازی اقامه دعوی خواهد کرد.
البته آخوندی در پایان نامه درخواست کرده پروانه نظام مهندسی وی باطل و وجوهی که از این طریق به دست آورده بازگشت داده شود.


البته مسئله سرقت علمی به پدیده‌ای جهانی تبدیل شده و جالب است بدانیم که در کشورهای مختلف جهان با مسئولانی که در مدارک تحصیلی‌شان مرتکب سرقت علمی شده‌اند چه برخوردهایی انجام شده است. درحالیکه در ایران به جز مورد کردان کمتر نمونه‌ای در مقیاس برخوردهای بین المللی دیده می‌شود که این خود یکی از موانع اصلی مقابله با مدارک جعلی مسئولان در کشور است.
در پایان چند نمونه جهانی و برخورد با آنها را مشاهده می‌کنید :

استعفای مدیر ارشد وزارت امنیت داخلی آمریکا

در سال 2004، لاورا کالاهان، مدیر ارشد وزارت امنیت داخلی آمریکا زیر فشار افکار عمومی سمت خود استعفا داد.

به گزارش سی.بی.اس و منابع خبری دیگر، این استعفا بعد از آن صورت گرفت که فاش شد مدرک دکتری وی تقلبی است.

کالاهان در متن استعفای خود از مردم آمریکا به خاطر دروغگویی عذرخواهی کرده بود.

استعفا مدیر دانشگاه وست ویرجینیای آمریکا

در یک رسوایی دیگر، در سال 2008 مدیر دانشگاه وست ویرجینیای آمریکا به دلیل اعطای مدرک فوق لیسانس به دختر فرماندار این ایالت مجبور به استعفا شد.

استعفا وزیر آموزش آلمان

پس از آنکه برخی اسناد درباره کپی بودن بخشی از رساله دکتری وزیر آموزش دولت آنگلا مرکل در سال 2013 منتشر شد، دانشگاه دوسلدورف ضمن پس گرفتن مدرک دکترای او، خواستار استعفا و برکناری «آنت شاوان» شد. نهایتا خانم شاوان مجبور به کناره‌گیری از کابینه دولت شد.

مدرک تحصیلی رئیس‌جمهور مجارستان پس گرفته شد

کپی کردن چند عبارت در متن رساله دکتری «پال اشمیت» که توسط رسانه‌ها گزارش شد، نهایتا منجر به پس گرفتن این مدرک از سوی دانشگاه بوداپست و استعفای آقای رئیس‌جمهور شد.

استعفا وزیر دفاع آلمان

سال 2011 بود که «تئودور گوتنبرگ»، وزیر دفاع وقت آلمان مجبور شد تا استعفای خود را تقدیم آنگلا مرکل، صدراعظم این کشور بکند. دانشگاه بایروس چندی پیش از این استعفا اعلام کرده بود که رساله دکتری آقای گوتنبرگ ایرادات جدی دارد که شائبه تقلب علمی را تقویت و اثبات می‌کند.

مدرک رئیس‌جمهور زیمباوه پس گرفته شد

دانشگاه ادینبورگ هم چند سال پیش اعلام کرد که مدرک دکترای «رابرت موگابه»، رئیس‌جمهور فعلی زیمباوه که در سال 1984 اخذ شده، دچار شبهات جدی و یک تقلب علمی واضح است. به دنبال این رسوایی، مدکر دکترای آقای موگابه در سال 2007 پس گرفته شد.

رسوایی مدیران فرهنگی کره جنوبی

دریک اتفاق دیگر از این نوع، تابستان سال 2007، رسانه‏ ها و افکار عمومی کره جنوبی شاهد یک تلاش دنباله‏ دار ملی برای مبارزه با دروغگویی در سطح مدیران فرهنگی کشورشان بودند. پس از تحقیقات گسترده و فشار شدید افکار عمومی مشخص شد که بسیاری از مدیران دولتی در مورد مدارک تحصیلی خود دروغ گفته اند. در جریان این تحقیقات که با همکاری مشترک مجلس و دادگاه عالی کره دنبال می‏ شد، مشخص شد که تعدادی از مدیران عالیرتبه دولت کره به ویژه در بخش فرهنگ در مورد مدارک خود دروغ گفته اند.
با پیگیری رسانه ملی کره و نیز روزنامه‏ های کره ‏ای، دادگاه این افراد برگزار شد و دروغگویان مجبور به عذرخواهی از افکار عمومی و استعفا از مناصب خود شدند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

یکشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
کار محققانه ای بود اما به نظر من مطرح کردن موضوع دکترا نداشتن آقای خاتمی، ربطی به این گزارش که در مورد مدارک جعلی تحصیلی بود، نداشت. آقای خاتمی هیچ جا ادعای داشتن دکترا نکرده بود بلکه دیگران از روی احترام گاهی از ایشون به عنوان دکتر خاتمی اسم می بردند.