امروز : یکشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۲:۲۷ AM
یادداشت عبارت
قابل توجه آقايان احمدی لاشکی و شریعت نژاد؛

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مازندران+عبارت
    -     کد خبر: 44628
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱۳|۱۸:۴۸
سرویس : سیاست >> مجلس
طرح تشکیل استان مازندران غربی به مرکزیت نمک آبرود در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. این خبری بود که به سرعت در فضای مجازی سروصدا به پا کرد و مخالف و موافقینش هرکدام واکنش مختص به خودشان را به این مسئله نشان دادند. اما واقعیت چیست؟

عبارت - آصف بادام : طرح تشکیل استان مازندران غربی به مرکزیت نمک آبرود در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد. این خبری بود که به سرعت در فضای مجازی سروصدا به پا کرد و مخالف و موافقینش هرکدام واکنش مختص به خودشان را به این مسئله نشان دادند. اما واقعیت چیست؟

کسانی که با سیستم قانون گذاری در ایران آشنا باشند می دانند که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در موضوعات مختلف می‌توانند با تدوین پیشنهاداتی "طرحی" را برای "قانون شدن" مطرح کنند. تنها شرطش امضای 15 نماینده پای آن طرح است سپس بعد از تحویل یک طرح توسط نمایندگان مجلس به هیئت رئیسه، این هیئت بررسی‌های اولیه درباره  آن را آغاز و کمیسیون تخصصی آن را نیز مشخص می‌کند. پس از آن، با تائید هیئت رئیسه، طرح مذکور در صحن اعلام وصول می‌شود. پس اعلام وصول گام نخست قانونی در ارائه یک "طرح پیشنهادی" است و نه به معنی تایید مجلس!

سابقه ی این طرح به گفته ی برخی منابع حتی به قبل از انقلاب اسلامی برمی گردد و بر اساس همان منابع در آن زمان تنکابن سر دم دار این مسئله به شمار می رفت. بعد از انقلاب و شرایط ناشی از آن موجب شد تا این مطالبه حدود دو دهه در محاق قرار گیرد اما مجددا از نیمه دوم دهه هفتاد و با ایجاد فضا و شرایط تازه درخواست تاسیس استان در غرب مازندران رنگ و بوی تازه ای گرفت. این ماجرا از سال 88 جدی تر شد.زمانی که ستادی موسوم به "ستاد پیگیری استان جدید در غرب مازندران" تشکیل شد و فردی به نام سید کریم بنی هاشمیان مسئول آن شد. در همان زمان نیز کریمی استاندار وقت مازندران با این موضوع مخالفت کرد و بعد تر طاهایی استاندار "چالوسی" مازندران در سال 91 تجذیه مازندران را یک خیانت عنوان کرد. اما.آخرین باری که این موضوع مطرح شد به سال 96 و نزدیکی های "انتخابات" ریاست جمهوری برمی گردد. در آن زمان هم علیرضا یونسی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار وقت مازندران با تکذیب این خبر گفت: در آستانه برگزاری انتخابات پخش این گونه شایعات حتی اگر به عنوان دروغ سیزده هم باشد با توجه به این که اعتماد مردم را هدف قرار داده ، باعث تشویش اذهان عمومی می‌شود. اکنون تاریخ تکرار شد و در نزدیکی "انتخابات مجلس" عده ای با در اختیار داشتن تریبون مجلس و امکانات قانونی این مسئله را روی زبان ها انداختند تا شاید بتوانند از آن بهره ی تبلیغاتی ببرند.

دولت نیز موافق اجرای این طرح نیست و این مسئله سالیان درازی به نتیجه نرسیده است زیرا از لحاظ اقتصادی – سیاسی و همچنین از نظر اجتماعی طرحی قابل دفاع نبوده و این بار نیز صرفا جهت موج سواری بر افکار عمومی و استفاده ی تبلیغی از آن دوباره مطرح شده و بیان این مسئله چند ماه مانده به انتخابات و در حالی که کشور معضلات بزرگتری دارد و استان نیز درگیر "طرح انتقال آب دریای خزر" است خود نشانگر همین موضوع می باشد.

با بررسی اصل 75 قانون اساسی کشور به نکته ای بر میخوریم که شاید کلید باز نشدن این قفل در سالیان دراز بوده است. بر اساس این قانون، طرح‌های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می‌کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه عمومی می‌انجامد، در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد. طبق بررسی ها مدتی است که دیگر پاسخ های گنگ در این باره از قبیل "تامین درامد از محل صرفه جویی" نیز پذیرفته نیست و باید منابعی مشخص برای آن در نظر گرفته شود. برای تشکیل یک استان جدید آن هم به مرکزیت نمک آبرود مطمئنا به ابنیه های فراوان دولتی و همچنین زیرساخت های مختص به مرکز استان نیاز است که تامین هزینه های این مورد که به نظر آنقدر ها نیز ضروری نمی آید آن هم در اقتصاد امروز کشور امری است که نمایندگانی مطرح کننده ی آن باید بیشتر به آن بیاندیشند.

از سویی کلیدواژه ی "اتحاد" و "همدلی" از پرکاربردترین واژگان حسین زادگان استاندار مازندران محسوب می شود. وی بارها در جلسات مختلف بر وحدت و ارائه یک طرح جامع برای پیشرفت استان مازندران تاکید داشته و می شود گفت موضوع شرق و غرب اصلا در ادبیات حسین زادگان جایی ندارد. او در اولین مصاحبه اش بعد از انتصاب به عنوان استاندار نیز بهترین همراهی علاقه مندان به توسعه استان را وحدت و همدلی بیان کرد.

در نگاه بی طرفانه ی استانداری می توان به این نکته نیز اشاره کرد که در طول دولت دوم روحانی و بخصوص تصدی حسین زادگان بر استانداری مازندران حتی تعداد پروژه های کلنگ زنی شده و افتتاح شده ی غرب استان از شرق پیشی گرفته و این مسئله خود بیانگر رویکرد دولت و نماینده اش در مازندران می باشد. نمونه اش افتتاح قریب الوقوع "نیروگاه زباله سوز نوشهر" و به پایان رساندن سریعتر این پروژه از سایت پسماند ساری مرکز استان. همچنین اعطای پست های مدیریتی و استفاده از نخبگان که سال ها مطالبه ی مردم غرب استان بود نیز در این دوره پیشرفت چشمگیری را تجربه کرده است.

با تاکید های حسین زادگان مبنی بر اتحاد و وحدت در استان، سفرهای متعدد مقامات ارشد استانی به غرب برای بازدید و پیگیری پروژه ها از جمله کارخانه ی پیشرفته ی کمپوست تنکابن که از مدرن ترین کارخانجات پسماند کشور است و همچنین تلاش برای راه اندازی مجتمع فرهنگی و هنری رامسر که بیش از ۱۵ سال مسکوت مانده بود و نیز برگزاری اولین دوره ی نمایشگاه تخصصی کتاب کودکان در نوشهر از دیگر اقداماتی بود که در راستای توسعه عادلانه استان در این مناطق صورت پذیرفت.

به هر روی تقسیم استان ها در ایران هرچه که به امروز نزدیک تر شویم نا موفق تر از قبل نشان داده و دیگر کارایی هایی که در گذشته برای آن در نظر گرفته می شد غیر قابل اتکا به نظر می رسد. مناطق زیادی نیز در کشور خواهان تبدیل شدن به استان هستند و این مسئله ی عجیبی نیست از استان خراسان غربی به مرکزیت سبزوار گرفته تا اصفهان شمالی و فارس جنوبی و بسیاری دیگر از این دست نمونه ها. اما از عدم پیشرفت استان های خراسان شمالی و جنوبی می توان درس های زیادی گرفت، این که شاید در مواقعی به علل خاص مثل تفاوت قومیتی تشکیل یک استان جدید راهکاری مناسب باشد اما دلایل ارائه شده برای "مازندران غربی" هیچکدام از شاخصه های یک استان جدید موفق را ندارد و بیشتر به همان بازی انتخاباتی شبیه است که این بار نیز کما فی سابق در نزدیکی انتخابات مجلس بر طبل آن کوبیده شده.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

خرید اینترنتی
پنج شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۳
هر آنچه را که برای خود می خواهیم برای دیگران هم بخواهیم رو باید سرلوحه زندگی خود بنماییم و در مسیری قدم برداریم که سرشار از شور و نشاط و جاودانگی باشد خرید اینترنتی https://www.baneh.com باسپاس
جواد
یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۴۰
وقتی لیسانس پرستاری از شرق استان،معلم ورزش میشه در غرب استان یعنی همه خطوطی که نوشتی پر
پرستش
شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۰:۲۲
سلام. این متن کاملا غیرکارشناسیه. دلایل و منطق باید پشت یک انتقاد باشه، من خودم مخالف تجزیه استانم ولی اینو بدونید که در بودجه بندیها، این تجزیه اثر مثبت خواهد داشت، اما درباره از بین رفتن یکپارچگی هویتی معتقدم هرگز نمیشه بین استانها مرزی کشید، هم استانیهای رامسری ما حتی شبیه به گیلانیها صحبت میکنن و رسوماتشون شبیه اونهاس، سمنانیها حتی به زبان طبری سخن میگن، این مرزها فقط بدرد بودجه بندی و نظم امور گشورداریه
پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۱
سریعا باید متوقف بشه این طرح ما نمیذاریم.