امروز : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۵۲ PM
اختصاصی عبارت
روند نگران کننده سایت ها و کانال های ازدواج موقت در ایران و مازندران؛

معرفی از ما انتخاب از شما / توریست ها بازارشان را سکه کرده اند / تعارف نیمه ی گمشده از مجازی تا واقعیت!

صیغه+عبارت
    -     کد خبر: 44669
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱۴|۱۱:۰۵
این روزها با گشتی در فضای مجازی تبلیغات کانال هایی را می بینید که با تیترها رنگارنگ نیمه ی گمشده را به شما تعارف می کنند. چیزهایی قبیل "صیغه یاب" و "کانال ازدواج موقت" و "کانال همسر یابی" با پسوند "شهرستانم میام !" مثل نقل و نبات در فضای مجازی پراکنده شده.

عبارت - گروه جامعه: ازدواج موقت ،این دو کلمه در کنار یکدیگر آدم را به یاد مثال معروف پارادوکس، یعنی "پر" از "خالی" می اندازد. انگار با آوردن اسم ازدواج خواستیم از قبح مسئله کم کنیم غافل از اینکه نام ازدواج را هم بی اعتبار کردیم!

این روزها با گشتی در فضای مجازی تبلیغات کانال هایی را می بینید که با تیترها رنگارنگ نیمه ی گمشده را به شما تعارف می کنند. چیزهایی قبیل "صیغه یاب" و "کانال ازدواج موقت" و "کانال همسر یابی" با پسوند "شهرستانم میام !" مثل نقل و نبات در فضای مجازی پراکنده شده. جالب اینجاست بسیاری از این صفحات سعی در قانونی نشان دادن کارشان دارند! هرچند معلوم نیست که اصلا سازمانی برای ساماندهی آنها وجود دارد یا نه اما پلیس فتا می گوید در صورت شناسایی با آن ها برخورد می کنیم.البته لازم است قبلش با کارگاه ها و کارخانه های "چند همسری" برخورد شود که با پوستر هایشان دل مردم را آب می کنند! سال گذشته بود که فتوایی منتسب به رهبری در کانال‌ها منتشرشد که مدعی بود حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تعدد زوجات را در شرایط فعلی جامعه مستحب می‌دانند. اما بنا بر آنچه در رسانه‌ها منتشر شده مدتی پیش در جمعی با حضور رهبری، یکی از حضار از ایشان درباره صحت این فتوا سوال می‌پرسد. آیت‌الله خامنه‌ای با شنیدن این مطلب برافروخته شده‌اند و متعجب گفته‌اند که اصلا بنده همچین فتوایی ندارم و اصلا همچین چیزی را قبول ندارم؛ چه کسی این را گفته است؟ آقایان حتی به شوخی هم نباید درباره تعدد زوجات حرف بزنند، که باعث دلسردی خانم‌ها می‌شود.

اگر بخواهیم صورت مسئله را پاک کنیم باید بگوییم که بسیاری از این کانال ها و صفحات صرفا برای تلکه کردن مردم و خالی کردن حساب هایشان از طریق کلاهبرداری های اینترنتی به وجود می آیند و هیچگاه کار به مرحله ی آشنایی زوج و زوجه ی موقت نمی رسد اما نمی توان کتمان کرد بسیاری هم کارشان را دقیقا طبق گفته هایشان انجام می دهند و مو لای درزشان نمی رود.

در سال 94 آمار عجیبی منتشر شد که نشان می داد در ایران از هر 10 ازدواج 2 تای آن به صورت موقت انجام می شود. این آمار در زمانی که هنوز تبلیغات این صفحات قبح این موضوع را در کشور نریخته بود نشان از این دارد که باید فکری به حال مسئله کرد.

با توجه به آن که بخش مهمی از این نوع ازدواج، در دفاتر رسمی ثبت نمی‌شود، دسترسی به تغییرات واقعی آمار ازدواج موقت، کار دشواری است. اما درسالهای گذشته بیشترین ازدواج موقت در قم و کمترین آن در یزد به ثبت رسیده است.

اگر شهرهایمان از توریست های جدیدی که به سبب ارزان بودن سفر به ایران به کشورمان می آیند سودی نکرده اند در عوض اما کار و کاسبی سایت های "صیغه" ای حسابی سکه شده. شنیده ها حاکی از این است که بعضی حتی پا را فراتر گذاشته و با استقرار در مکان هایی نزدیک به جاذبه های توریستی شهر ها و اجاره ی خانه در آنجا اقدام به انجام فعالیت و ارائه خدمات به خارجی ها می کنند. این نکته وقتی تاسف برانگیزتر می شود که متوجه شویم برای این افراد شهر های مذهبی ایران به سبب ترافیک توریست اهمیت بیشتری نیز دارد.

شمال ایران و بخصوص مازندران اما مقصد تازه ی این سودجویان است. منطقه ای بکر و زیبا که چند سالی است محل گذر مسافران عراقی در مسیر مشهد شده و هرساله میزبان توریست های داخلی و خارجی زیادی است. طبق تحقیقات عبارت بسیاری از این سایت ها و کانال ها حتی توسط افرادی خارج از استان اداره می شود. این اشخاص با هجوم به مناطق بکر گردشگری و استقرار در این شهر ها به ویژه در شش ماهه نخست سال با اغفال دختران جوان و وعده ی پول و حتی مهاجرت آنان را در دام می اندازند و از آن ها سو استفاده می کنند. کار انقدر بالا گرفته که برخی سایت ها خدمات چند زبانه ارائه می کنند و به زبان های عربی و انگلیسی نیز مشخصات دختران ایرانی به همراه عکس هایشان را انتشار می دهند. با تجربه ای هم که در این سالها بدست آوردند هر چند مدت نام کانال ها و سایت هایشان را تغییر می دهند تا پیگیری و شناساییشان سخت تر شود. شعارشان هم اغلب این است: "معرفی" از ما "انتخاب" از شما !

هرچه که هست خطر اینگونه فضا های مخرب هرروز از پیر تا جوان را در استان تهدید می کند و خدا می داند چه زندگی هایی که با عضویت در همین کانال ها به فروپاشی رسیده اند یا چه دخترانی که در دام آنها گرفتار شده اند و با هزاران "آتو" دهانشان بسته است و ما خبر نداریم. اینگونه فضا ها نه فقط حال بلکه بیشتر آینده مان را تهدید می کند. اتفاقا با گذاشتن نام ازدواج روی این اعمال غیر اخلاقی و گاها غیر بهداشتی به صرف این که فقط صیغه نامه ای خوانده می شود بزرگترین جرم این اشخاص است. این نام سبب می شود که حتی پا به سن گذاشته ها و خانواده دار ها هم خودشان را گول بزنند و بگویند چه عیبی دارد ازدواج است دیگر حالا گیریم موقت!

شاید اگر ساماندهی روی این سایت ها وجود داشت دیگر انقدر مخاطره آمیز نبودند و می شد تحت نظارت فعالیت هایشان را محدودتر و همینطور سالم تر کرد. اما آنها همین لحظه مشغول عضو گیری در شهر های ما هستند و به این فکر می کنند عید امسال بازار در رامسر بهتر است یا متل قو!

پلیس تمام تلاشش را برای برخورد با این موضوع کرده و می کند اما قبول کنیم یا نه بخشی از این مسئله نیز به مسائل فرهنگی برمی گردد. باید مطمئن باشیم که هیچ کدام از کانال های اینچنینی بدنبال سعادت و نیک روزی ما نیستند و صرفا بخاطر سود سرشار این تجارت است که به دنبال ما افتاده اند. یا کلاهبردارند و حسابتان را خالی می کنند و یا اگر واقعی باشند زندگیتان را از حالت طبیعی خارج می کنند. پس ایرانی ها و بخصوص مازندرانی ها باید حسابی مواظب کانال های ازدواج موقت باشند!

این متن نمونه ای از تبلیغ یک سایت همسریابی است:

صیغه یابی .... یک وب سایت همسریابی موقت آنلاین با محیط چتی قوی است. همسریابی موقت ... در یافتن دختر، زن، عشق و دلبر صیغه ای تان به شما کمک می کند. همچنین کمک می کند تا با هر کس که دوست می دارید چت کنید، آشنا شوید، صیغه و ازدواج کنید.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو