امروز : دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۹:۲۴ PM
اختصاصی
آخرین وضعیت زمین‌خواری در مازندران ؛

آزادی ۱۲۶ هکتار از اراضی ملی و محکومیت ۳۸۹ نفر / هیچ مصلحتی بالاتر از حق مردم نیست

دادگستری مازندران + عبارت
    -     کد خبر: 44685
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱۴|۱۳:۲۳
آزادسازی اراضی ملی چندی است که با جدیت بیشتری در استان پیگیری می شود. رییس کل دادگستری استان مازندران از خلع ید و رفع تصرف بیش از۱۲۶ هکتار از اراضی ملی در استان درشش ماهه نخست سال جاری خبرداد.

عبارت - گروه جامعه: آزادسازی اراضی ملی چندی است که با جدیت بیشتری در استان پیگیری می شود. رییس کل دادگستری استان مازندران از خلع ید و رفع تصرف بیش از126 هکتار از اراضی ملی در استان درشش ماهه نخست سال جاری خبرداد.

اراضی ملی و منابع طبیعی یکی از آن دسته از مواهب خدادای است که برای تداوم زندگی بشر بسیار مهم و دارای اهمیت و آینده بشر نیز به شدت به آن وابسته است. اما در این میان هستند کسانی که برای سود شخصی پا روی اخلاق و قوانین می گذارند و با روش های فرا قانونی و دور زدن قوانین مالکیت برخی از این اراضی را به نام خود در می آورند که اغلب آنان را به نام "زمین خوار" می شناسیم.

حجت الاسلام اکبری در خصوص تعداد پرونده ها در این زمینه گفت : از  607 پرونده مطروحه در محاکم قضایی  396 پرونده منتهی به صدور حکم شد و بیش از 126 هکتار از اراضی ملی به بیت المال بازگردانده و 387 مورد بنای غیر مجاز قلع و قمع شد.

با توجه به احکام صادره در مواردی می توان دریافت که دادگستری مازندران در این زمینه بدون در نظر گرفتن پست و مقام یا وجه اجتماعی هر فرد با آن برخورد قانونی سفت و سختی انجام داده است که با توجه به اهمیت موضوع همین انتظار نیز از دستگاه قضا می رود.

میزان زمین‌خواری در مازندران با توجه به وجود موهبت های خدادی بدون شک بیشتر از برخی استان هایی است که از این مواهب برخوردار نیستند. و به تبع آن میزان آسیبی که شامل حال استان می شود نیز بیش از مناطق دیگر است. از آسیب به محیط زیست که اثرات طولانی مدتی دارد گرفته تا تاثیر بر روی روان جامعه و حس بی عدالتی که اثراتش سریع تر قابل مشاهده است.

رییس کل دادگستری استان مازندران ارزش ریالی اراضی اعاده شده به بیت المال را در شش ماهه امسال بیش از 558 میلیارد  تومان ذکر کرد و گفت: تعداد متهمین این پرونده ها  389 نفر بوده و در این راستا دستگاه قضایی استان، برخورد جدی و قاطع با متجاوزان به اراضی ملی وعرصه های منابع طبیعی را جدی تر از همیشه در دستور کار خود قرار داده است .

راهکار های زیادی برای تغییر کاربری و تصرف اراضی در استان مشاهده شده که آتش سوزی عمدی و تبدیل زمین از حالت وحشی به اهلی و پس از آن تصاحب زمین را می توان از نمونه های آن عنوان کرد.

در انتها باید اشاره کرد هيچ مصلحتي بالاتر از مصلحت عمومي و حفظ حقوق بيت المال نيست و دادگستري استان مازندران نيز حسب وظيفه خود از تمامي ظرفيت هاي قانوني براي برخورد قاطع با اين متجاوزين استفاده خواهد كرد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو