امروز : سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ ساعت : ۱۰:۱۱ AM
اختصاصی عبارت
مروری بر سهم اندک مازندران از صادرات محصولات کشاورزی و موانع آن+آمار

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

صادرات کشاورزی+عبارت
    -     کد خبر: 44749
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱۶|۰۸:۵۹
طبق آخرین آمار منتشر شده در ۵ ماهه نخست سال جاری، محصولات کشاورزی با ارزش ۱/۹ میلیارد دلار و وزن تقریبی ۲/۵ میلیون تن، ۱۰/۹۷ درصد از میزان صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

عبارت - گروه اقتصاد: با وجود آنکه توسعه صادرات غیر نفتی در تحقق اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی و رونق تولید داخل اهمیت فراوانی دارد، اما متاسفانه اقتصاد داخل همیشه وابسته به درآمدهای حاصل از منابع نفتی بوده و هیچ گاه نتوانسته به صورت جدی  از پس رقبای بزرگ اقتصادی خارجی در دنیا برآید. حال با اعمال فشار ایالات متحده و دشوار شدن فروش نفت، موقعیتی برای توجه به اقتصاد غیرنفتی بوجود آمده و حمایت از صنایع داخلی راه گذر از این تنگنای اقتصادی به نظر میرسد. به سبب پتانسیل های بالا در بخش کشاورزی، صادرات محصولات و مواد غذایی می تواند جایگاه بالایی در توسعه صادرات غیرنفتی داشته باشد.

اما این روزها صادرات محصولی خاص روزی به بهانه تنظیم بازار داخلی ممنوع و روز دیگر از سرگرفته می‌شود و در این میان بازارهای محصولات کشاورزی ایران یکی پس از دیگری متزلزل می‌شوند. از طرفی نبود یک بانک اطلاعاتی درباره صادرات و واردات محصولات کشاورزی باعث شده است تا در زمان فصل برداشت محصولی، همان محصول وارد شود و دود آن تنها به چشم کشاورزان برود.

در همین ماه جاری جمشید نفر رییس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی در گفتگو با اقتصاد24 گفته بود که واردات محصولات کشاورزی ما ۳ برابر صادرات است! به عنوان مثال در واردات این محصولات، برنج سهم عمده ۲۱ درصدی داشته در حالی که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردند که ما امسال احتیاج چندانی به واردات برنج نداریم و تقریبا به خودکفایی رسیده‌ایم!

طبق آخرین آمار منتشر شده در ۵ ماهه نخست سال جاری، محصولات کشاورزی با ارزش ۱/۹ میلیارد دلار و وزن تقریبی ۲/۵ میلیون تن، ۱۰/۹۷ درصد از میزان صادرات غیرنفتی کشور را به خود اختصاص داده است.

محصولات لبنی با ۲۵۰ میلیون دلار بیشترین سهم مالی و محصولات جالیزی مثل هندوانه نیز با وزن ۷۳۹ تن بیشترین سهم وزنی را در میان محصولات صادراتی به خود اختصاص داده اند.

عمده ی این محصولات به کشورهایی قبیل عراق، افغانستان، امارات، پاکستان، روسیه، هند، ترکیه، ترکمنستان، آلمان غربی و چند کشور از شرق آسیا صادر می شود.

به گزارش عبارت یکی از استان های کشور که میتواند طلایه دار اقتصاد کشاورزی در ایران باشد استان مازندران است. با ظرفیت های بالای کشاورزی و باغداری موجود در استان و همچنین آب و خاک مناسب، مازندران را میتوان یکی از قطب های مهم کشاورزی در کشورنامید. از آن مهمتر وجود زیرساخت هایی مانند فرودگاه ها، جاده های ترانزیتی، راه آهن و نیز بنادری است که همه چیز را آماده ی موفقیت در زمینه ی صادرات کرده. همه چیز غیر از توجه و عزمی جدی که در این سال ها نبودش ضربات مهلکی به بدنه ی اقتصادی مازندران وارد آورده.

هلند با وجود جمعیت بیشتر و میزان بارندگی سالیانه کمتر نسبت به استان های گیلان، مازندران و گلستان اما ۲/۵ برابر درآمد حاصل از فروش نفت ایران را از طریق صادرات محصولات کشاورزی بدست می‌آورد در حالیکه مازندران نباید با این حجم از ظرفیت، وارد کننده برنج، گوشت، تخم مرغ و سایر محصولات کشاورزی باشد.

در شش ماهه اول امسال سهم استان مازندران از صادرات محصولات کشاورزی در کشور، فقط 73 میلیون دلار بود! رقمی که حتی با برنامه ی ششم توسعه نیز تفاوت فاحشی دارد و این در حالی است که شرایط تولید و صادرات کمابیش در استان فراهم می باشد. اگر به کشورهای مشتری محصولات کشاورزی ایران که در بالا اشاره شد دقت کنید فقط 2 کشور "روسیه" و "ترکمنستان" از جمع ۹ کشور "حوزه cis" در آن حضور دارند. ( سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) مجمعی از کشورهایی است که در نتیجه فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی به استقلال رسیدند و تمام کشور های حوزه ی دریای خزر را نیز شامل می شود). این در حالی است که سه استان شمالی ایران که در ساحل جنوبی دریای خزر قرار دارند بیشترین میزان تولید محصولات کشاورزی در کشور را دارا می باشند و به خاطر نزدیکی وداشتن مرز آبی با دیگر کشور های حوزه ی خزر با وجود بنادر بزرگ و کوچک از لحاظ حمل و نقل نیز کار آسان تری برای انتقال محصولاتشان به کشورهای مقصد خواهند داشت. اما بدون توجه به این قضیه بازار بزرگ کشورهای شمالی را را رها کرده و دل به صادرات به کشورهای شرق دور بسته ایم. به گفته ی برخی کارشناسان میزان واردات این کشور ها در سال مبلغی بالغ بر هزار میلیارد دلار می باشد که مازندران با اینکه بسیاری از محصولات مورد نیاز آنها را در خود تولید می کند، سهم بسیار اندک و ناچیزی از صادرات به این کشورها را در اختیار دارد.

مشکلات و موانع قانونی صادرات و همچنین به روز نشدن متد کشاورزی در کشور و به تبع آن در مازندران در کنار مسائلی مثل خام فروشی و عدم توجه به فراوری و ارزش افزوده در بخش کشاورزی از جمله دلایلی است که همیشه برای توجیه میزان پایین صادرات در استان شنیده ایم. اما مهمتر از این مسائل وجود عزم ملی برای رونق بخشیدن به این بخش از مهم صادرات مازندران می باشد. در ماه های اخیر حضور هیئت تجاری از ولگاگراد روسیه در مازندران و رایزنی استانداری و نهادهای دولتی با آنها برای ایجاد خط تجاری میان مازندران و ولگاگراد را می توان از اقدامات مثبت در این حوزه قلمدلد کرد به شرطی که پیگیری ها و رفع موانع قانونی موجود در پی آن صورت پذیرد در غیر این صورت این کار نیز مانند دیگر اقدامات از این دست مقفول مانده و دست آوردی برای استان نخواهد داشت.

همچنین با رونق صادرات ایران به کشور های مشترک المنافع cis، مازندران با ۳ بندر در سواحل خزر می تواند در غالب یک محور مواصلاتی و کوریدور تجاری میان دیگر نقاط کشور با این سرزمین ها ایفای نقش کند و از این راه درامد و اشتغالزایی خوبی برای استان به همراه داشته باشد.

حسن روحانی با حضور در آخرین نشست کشورهای cis که در باکو برگزار شد خبرهایی مبنی بر توافقات اقتصادی با آنها داد که باید دید در آینده چه اثرات عملی از آن در بدنه اقتصاد کشور مشاهده می شود.

به گزارش عبارت بر اساس آخرین آمار مرکز آمار ایران، سطح اراضی کشاورزی در کشور ما از ۱۶ میلیون هکتار در سال ۸۲ به ۱۴/۷ میلیون هکتار کاهش یافته و همچنین متوسط اراضی کشاورزی یک بهره‌بردار در کل کشور ۴/۹ هکتار است. تعداد بهره‌برداران کشاورزی نیز از ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر به ۴ میلیون و ۴۳ هزار نفر رسیده است که کاهش ۶درصدی را نشان می‌دهد .گفتنی است بیش از ۷.۵ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در مازندران تولید می شود که ۳ برابر میزان کل صادرات کشور در حوزه ی کشاورزی است.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال