امروز : جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۹:۳۱ PM
یادداشت سردبیر

چرا روحانی بدشانس ترین رئیس‌جمهور ایران است؛ دولت «مصیبت و امید»

روحانی+عبارت
    -     کد خبر: 44792
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱۷|۱۸:۲۴
سرویس : سیاست >> دولت
اگر حسن روحانی می‌دانست دولتش قرار است هر ۵۰ روز یکبار با بلایای طبیعی - بعضا بی‌سابقه - مواجه شود، به جای ترکیب "تدبیروامید" از "مصیبت و امید" استفاده می‌کرد و به جای "کلید"، "آژیرخطر" را بعنوان نماد برمی‌گزید. البته روحانی شانس آورده علی برکت الله را انتخاب کرده، وگرنه خدا می‌داند اگر تقاضای برکت نمی‌کرد چه بلایی سرش می‌آمد.

عبارت - عالین نجاتی: اگر حسن روحانی می‌دانست دولتش قرار است هر ۵۰ روز یکبار با بلایای طبیعی - بعضا بی‌سابقه - مواجه شود، به جای ترکیب "تدبیروامید" از "مصیبت و امید" استفاده می‌کرد و به جای "کلید"، "آژیرخطر" را بعنوان نماد برمی‌گزید. البته روحانی شانس آورده علی برکت الله را انتخاب کرده، وگرنه خدا می‌داند اگر تقاضای برکت نمی‌کرد چه بلایی سرش می‌آمد.

روحانی که با مشکلات فراوان اقتصادی و اجتماعی و قطعی رابطه و فشار تحریم های بین المللی کارش را در ساختمان پاستور آغاز کرد، امید داشت با استفاده از تجربه  «مدیریت فشار» که از دوران جنگ تا مذاکرات هسته‌ای در دولت اصلاحات آن را اندوخته بود بتواند به نامی ماندگار در تاریخ ایران بدل شود.
او حتی گوشه چشمی به جلب نظر خبرگان رهبری داشت. رویایی که با درگذشت آیت‌الله هاشمی، فاصله گرفتن سپاه از شیخ دیپلمات و تمرکز و توافق نهادهای حکومتی بر "ابراهیم رئیسی" به نظر بر باد رفته می‌رسد.

روحانی؛ آرامش مهدی بازرگان، طعنه های سیاسی بنی صدر، اعتدالگرایی هاشمی رفسنجانی و رفیق بازی احمدی نژاد را با هم آمیخت و اشرافیت و بوروکراسی شخصیتی خودش را به این معجون افزود و پای در میدان قوه مجریه گذاشت.
او تقریبا برای همه گروه ها برنامه داشت اما آنچه او را غافلگیر کرد دو چیز بود: اول دونالد ترامپ و دوم بلایای طبیعی.

روحانی فشار تندروها، فساد طبقاتی در بدنه مدیریتی، قابلیت های پنهان دولت در سایه، دودلی طبقه روشنفکر، دم دمی مزاجی الگوهای اجتماعی و از همه مهمتر شورش طبقه متوسط و حتی - به نظر من - ناآرامی های دیماه ٩۶ را، تا حدی پیش‌بینی می‌کرد اما آنچه او را واقعا شوکه کرد سلسله بلایای طبیعی و نوع مدیریت عجیب ترامپ بود.
 از ترامپ که بگذریم، دولت تدبیروامید از همان نخستین ماه های آغاز به کارش با شدیدترین حوادث طبیعی روبرو شد. از سرمازدگی بی‌سابقه در زمستان ٩٢ تا سیلاب بی‌سابقه تر در بهار ٩٨ دولت وی در این ۶ سال بیش از ٧٠ حادثه طبیعی را تجربه کرده که برخی از آنها واقعا کمرشکن بوده است و از قضا وقتی رخ داده که دولت در سخت‌ترین شرایط اقتصادی خود قرار داشته است.
در واقع آمارها نشان می‌دهد روحانی بدشانس ترین رئیس‌جمهور ایران است و این شعر  «انوری» مصداق اوست که می‌گوید:
هر بلایی کز آسمان آید /گرچه بر دیگری قضا باشد
بر زمین نارسیده می‌گوید /خانه‌ی انوری کجا باشد

اینجا کافی است به جای انوری، بگذارید روحانی و به جای خانه، بنویسید دولت!

✔ بیش از ١٠ مورد آتش‌سوزی بزرگ با ده‌ها میلیارد خسارت و نابودی ذخیره گاه‌های گیاهی.
✔ خشکسالی بی‌سابقه در ٧٠ سال اخیر (که به بحران های اجتماعی و امنیتی بدل شد) و به اندازه ١٠ سال بودجه عمرانی کشور بار مالی برای دولت داشت.
✔  ۹ زلزله بزرگ که ۴ مورد آنها شدید و ویرانگر بود و مجموعا حدود ۷۵۰ کشته و دهها هزار مجروح به جای گذاشت و به اندازه دو سال صادرات نفتی‌ به ایران زیان زد.
✔ ۱۰ سیل بزرگ که تنها در یک مورد آن؛ یعنی سیلاب های بهاری سال‌جاری که از نظر گستره پوشش و حجم تخریب ها در یکصد سال اخیر بی‌سابقه بوده است حدود ۶٠ کشته به جا گذاشت و ٣۵ هزار میلیارد تومان خسارت مالی به بار آورد.
✔ حمله ریزگردها که در ۵۰ سال اخیر از نظر شدت و گستردگی بی‌سابقه بود و حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به بخش‌های صنعتی کشاورزی و سلامت ایران خسارت زد.

بعلاوه موارد فراوان دیگر باعث شده که دولت تدبیروامید، عملا دولت مصیبت و امید باشد و روحانی به جای ریاست‌جمهوری اکثر وقتش را در جایگاه رئیس ستاد بحران بگذراند.

روحانی از بسیاری جهات دولت اولین‌ها است. اولین دولتی که با رئیس‌جمهور آمریکا تماس تلفنی داشته. اولین دولتی که با وزیر خارجه آمریکا پیاده روی کرده. اولین دولتی که سنگین‌ترین تحریم‌های تاریخ معاصر را لغو کرده. اولین دولتی که تحول نظام سلامت را به انجام رساند. اولین دولتی که برنده منازعه حقوقی با آمریکا شد. اولین دولتی که دلار ١٨ هزارتومانی را تجربه کرد. اولین دولتی که ۶بار وزیر آموزش و پرورش عوض کرد. اولین دولتی که برادر رئیس اش در دوران استقرارش به زندان افتاد. اولین دولتی که رسما خواستار رفراندوم شد. اولین دولتی که زنان را به شکل رسمی به ورزشگاه راه داد و البته اولین دولتی است که ابر و باد و مه و خورشید و فلک همگی دست به دست هم داده‌اند تا وی نانی به کف نیاورد.
این عریضه کوتاه را تقریر کردم تا یادمان نرود موقع داوری درباره این دولت همه جوانب را در نظر بگیریم و البته ناگفته پیداست این حوادث طبیعی چیزی از ضعف های درونی دولت کم نمی‌کند، تنها تذکری است برای قضاوت عادلانه! مگر اینکه با کیهان هم نظر باشید که معتقد است  روحانی گرفتار قهر خداوند شده است!

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

شنبه ۱۸ آیان ۱۳۹۸ - ۲۱:۰۲
سیلی ‌که از امام رضا خورد تو هم میخوری
شنبه ۱۸ آیان ۱۳۹۸ - ۲۰:۵۷
بی تدبیری و عشق کدخداپرستی رو بیخود به بلای طبیعی ربط نداره،..الان گودز چه ربطی به شقایق داشت چین و ژاپن هرماه داره مصیب میباره اما بازم از نو مبسارن..بگو دوحانی تنبل ترین بی عر ضه ترین و امریکاپرست ترینه...نجاتی حقا که تو از رو نمیری بااینکه میدونی هیچ کا ری از دست بی عرضه تون بر نمیاد بجز ویژه خواری
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو