امروز : پنج شنبه ۱ آیان ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۳۹ AM
اختصاصی عبارت
مروری بر زمین لرزه های سهمگین مازندران در صد سال گذشته و چالش های پیش روی این استان زلزله خیز؛

هیولای خفته دیر یا زود بیدار می شود / مازندران تا چه اندازه توانایی مقابله با زلزله را دارد؟

زلزله+عبارت
    -     کد خبر: 44903
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۱۹|۰۹:۵۳
سرویس : جامعه >> شهری
قبلش همه چیز آرام است، چند ثانیه لرزش و سپس فاجعه از این لحظه آغاز می شود. عده ای کشته و عده ای مصدوم می شوند و افراد زیادی هم خانه و یا منبع درامدی خود را در عرض چند ثانیه از کف رفته می بینند.

عبارت - گروه جامعه: قبلش همه چیز آرام است، چند ثانیه لرزش و سپس فاجعه از این لحظه آغاز می شود. عده ای کشته و عده ای مصدوم می شوند و افراد زیادی هم خانه و یا منبع درامدی خود را در عرض چند ثانیه از کف رفته می بینند. در سال های اخیر ایرانی ها طعم تلخ زلزله را بارها چشیده اند و این بار هنوز زخم سرپل ذهاب التیام نیافته در آذربایجان شرقی عده ای درگیر این بلای طبیعی شده اند. زلزله بارها و بارها تجربه مي‌شود، ولی براي بار ديگر هم غافلگيرانه مي‌آيد و در خاطره‌ انسان‌ها اثراتي با شدت به مراتب قوي‌تری نسبت به قبل ثبت مي‌کند.  برخی نوعی ترس همراه با انتظار را در برابر آن تجربه می‌کنند و برخی نیز از آن درس گرفته و نوعی آمادگی و توان مهار تخریب‌ها و کاهش تلفات انسانی ناشی از آن را پیشاپیش تدارک می‌بینند. در هر حال، زمین هر از چند گاهی می‌لرزد، تا ساز و کارهای تنظیم طبیعی خود را سامان بخشد.

به هرحال زلزله خواهد آمد، زود، دیر، قوی یا ضعیف. این انتخاب ما است که منتظر بمانیم و با آمدنش غافلگیر شویم یا خود را آماده کنیم و به هنگام زمین لرزه نگرانی جان خود و خانواده را نداشته باشیم. این آمادگی برای تمام جامعه است. بخشی بر عهده ی دولت و بخشی نیز بر عهده ی مردم.

طبق گفته ی کارشناسان استان مازندران در زمره ی استان های زلزله خیز کشور قرار دارد. فرونشست کف دریای خزر و رشته‌کوه‌های جوان و به شدت خرد شده البرز، رسوبات آب‌رفتی حاشیه جنوبی خزر موجب شده تا استان مازندران از نظر تکتونیکی، زمین‌شناسی و لرزه زمین‌ساختی دارای موقعیت خاص بوده و گسل‌های فراوانی را به خود اختصاص دهد. مازندران که همواره در طول تاریخ دچار تغییرات زمین‌شناسی فراوانی شده است، با وجود دو گسل اصلی و فعال ، البرز (در بخش شمالی ارتفاعات البرز و جنوب استان) و خزر (در جنوب استان و در بسیاری از مناطق تقریباً در مرز کوه و دشت) و چندین گسل فرعی و فعال (مثل گسل‌های بادله، فریم، له له بند، اوریم، بایجان، سیاه‌بیشه، کوشکک، جواهردشت و...) و سایر شکستگی‌های کوچک و بزرگی که گاها پنهان و نهفته هستند، هر از چند گاهی شاهد بروز زلزله‌های کم و بیش بزرگی بوده که اثرات مخرب آن در گذشته همواره مشکلات فراوانی را برای مردم این دیار به همراه داشته است.

.

آمار و اطلاعات نشان می‌دهد که در 100 سال گذشته بیش از 200 زمین‌لرزه بزرگ‌تر از 4 ریشتر در مازندران به وقوع پیوسته که برخی از زلزله‌های تاریخی و مهیب آن باعث بروز خسارت‌ها و تلفات فراوان نیز شده است. هراز به بزرگی۶/۷،اسفند ۱۳۱۳(۵ مارس ۱۹۳۵م) تالاررود به بزرگی ۵/۸ ،فروردین ۱۳۱۴ (۱۱ آوریل ۱۹۳۵م) کوسوت مازندران به بزرگی ۶/۳ ،تیر ۱۳۳۶(۲ ژوئن ۱۹۵۷م)سنگچال بند پی بابل به بزرگی۶/۸ ،مرداد ۱۳۵۰ (۹ اوت ۱۹۷۱م) بابلکنار به بزرگی ۵/۲ ، دی ۱۳۶۸ (۲۰ ژانویه ۱۹۹۰م)گدوک سوادکوه به بزرگی ۵/۹ ، خرداد ۱۳۸۳(۲۸ می ۲۰۰۴ )فیروز آباد کجور به بزرگی ۵/۶ و ... که هرکدام از این ها زخمی بر پیکره ی استان کشید و یادگاری تلخ از خود برجای گذاشت.

با وجود این اتفاقات همچنان در بسیاری از موارد طوری رفتار می کنیم که انگار قرن ها است که رنگ حادثه به خود ندیده ایم و هنوز که هنوز است مرگ را برای همسایه می بینیم. سال گذشته وقتی بعد از زلزله سرپل ذهاب، مازندران کمی لرزید در چند ثانیه به شکل عجیبی خیابان ها مملو شد از خودرو هایی که انگار بی مقصد از بزرگترین فاجعه ی قرن فرار می کردند. پمپ بنزین ها شلوغ شد و این مردم بودند که تا صیح در پارک ها از ترسشان برای یکدیگر می گفتند و می خندیدند. کسی نمی داند اگر خدای ناکرده دست طبیعت با ما یار نبود و این تکان ها کمی شدیدتر بود این خندیدن به وضع موجود جایش را به چه چیزی می داد. آیا مازندران و شهرهایش آمادگی لازم برای مواجهه با غول حوادث طبیعی یعنی زلزله را دارند؟

هرکسی با توجه به دنیای پیرامونش پاسخ این سوال را در می یابد. باید این احساس وظیفه مهم و اساسی در تمام بخش‌های جامعه، چه دستگاه‌های دولتی و عمومی، چه بخش خصوصی و چه تک تک افراد جامعه نمایان باشد و اقداماتی موثر توسط هر کدام از ما و آن هم در حد و اندازه خودمان صورت گیرد، نگران مقدار آن نباشیم، نگران سکوت و بی‌تفاوتی در برابر این وظیفه مهم باید باشیم؛ زیرا کوچک‌ترین اقدام مفید توسط هر کدام از ما در زمان حال، بیشترین اثرگذاری و فایده را در حین زلزله به همراه خواهد داشت.

از لحاظ بافت فرسوده که یکی از آسیب پذیرترین مکان ها در هنگام وقوع زلزله است شهرهای بزرگ مازندران وضعیت جالبی ندارند. به عنوان مثال وقتی به مرکز شهر ساری توجه کنید، هستند بسیاری از کوچه ها و محله ها که ماشین های امدادی مثل آمبولانس و آتش نشانی در روز معمولی هم نمی توانند وارد آن شوند چه رسد به بلبشو و هیاهوی زلزله. اتفاقا جمعیت بسیاری نیز در همین محله ها زندگی می کنند و همچنین خانه های قدیمی و آسیب پذیرتر نیز بیشتر در همین مناطق قرار دارند. چطور در کشوری که دیدن زلزله ی مهیب برایش یک عادت چند ساله شده به چنین مسائلی توجه نمی شود. ژاپنی ها که در مسئله ی زلزله کسی روی دستشان نیامده یک ضرب المثل جالبی دارند که می گوید زلزله زمانی رخ می دهد که تو آن را فراموش کرده ای! ما چندهزار کیلومتر اینطرف تر اما به شدت امیدواریم که چنین نباشد.

هم اکنون مؤسسه ژئوفیزیک در استان دارای شبکه محلی لرزه ‌نگاری با 6 ایستگاه لرزه نگاری پیشرفته است و در حال رصد زمین لرزه‌های استان است که نیاز به تقویت و توسعه دارد.

نظارت و احساس مسؤولیت متولیان امر در اجرای هر چه بهتر و بیشتر آئین‌نامه 2800 در تمامی فعالیت‌های عمرانی نقش اساسی در کاهش خسارت های ناشی از زلزله خواهد داشت. چه بسیار ساختمان هایی که بر روی نقشه تا زلزله ی 8 ریشتری را دوام می آوردند ولی در عمل از زیر فشار 5 ریشتر هم شانه خالی کردند. ساختمان‌های و بناهای قدیمی غیراستاندارد ساخته شده است، ساختمان‌های و ابنیه نوساز چطور؟ در جریان کارهای عمرانی استان، اجرا و نظارت درست و دقیق حلقه مفقوده عملیات عمرانی در سطح استان است. این کار عمرانی در یک منزل مسکونی در شهر یا روستا باشد، یا یک پل و یا یک سازه مهم و حیاتی فرقی ندارد همه در چرخه بحران دخیل هستند. به خصوص راه ها که در آن زمان حیاتی تر از همیشه نقش شاهرگ را برای استان بازی می کنند به ویژه این که مازندران استانی در میان کوه جنگل است که اگر تونل ها و پل ها نباشند به نوعی ارتباطش با همه ی کشور قطع خواهد شد.

ابزار امدادرسانی و به روز بودن تکنولوژی آن نیز از جمله ی تاثیرگذار ترین عوامل در کاهش خسارات زمین لرزه می باشد. مثل ماشین های آتش نشانی به روز و یا هلیکوپتر های امداد که می توانند برای نجات جان مردم اهمیت فراوانی داشته باشد. از مقوله ی آموزش و فرهنگ سازی درست نیز نمی توان غافل ماند اما متاسفانه مسیر نادرستی که در آموزش مواجهه با زمین لرزه سال ها است در کشور پی گرفته می شود همچنان با داشتن کمترین بازدهی بدون تغییر مانده و دل ما هنوز به همان زنگ زلزله ی مدارس خوش است.

به هر حال بخواهیم یا نه این اتفاق خواهد افتاد و مثل تمام تاریخ ما بازهم با زلزله ای سخت روبرو خواهیم شد. اما آمادگی اش را داریم؟ طبیعت هشدارهایش را داده، امیدواریم دلش با ما باشد و تا روزی که ما و مسئولین به جد برای مقابله با آن تصمیم گیری نکرده ایم قصد آمدن نداشته باشد. که اگر اینگونه باشد برکسی پوشیده نیست که چه اتفاقات ناگواری در پس آن به وقوع می پیوندد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

مردی که قدش به زانوی شهر هم نمی‌رسید بر شانه‌های ساری نشاندیم

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

آرشیو