امروز : شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰ ساعت : ۶:۲۸ AM
اختصاصی
گفتگوی اختصاصی عبارت با محمد زرودی شهردار تنکابن پیرامون ماجرای احداث کارخانه کمپوست سایت پرده سر؛

از ۲۴ درصد رشد فیزیکی در یک سال و نیم تا بهره برداری ۱۰ ماهه / شعار طلای کثیف نمی دهم واقعا پول در می آورم / وقتی دستگاه را در آلمان توقیف کردند یک ماه خواب نداشتم / ۲۰ سال نمی دانستند زباله تولیدی شهر چقدر است

زرودی+عبارت
    -     کد خبر: 45141
    -     تاريخ انتشار : ۱۴۰۰/۲/۱|۱۲:۲۳
سرویس : جامعه >> شهری
محیط زیست، پسماند و مازندران سه کلمه ای هستند که این روزها زیاد در کنار هم شنیده می شوند. شکی نیست که یکی از مهمترین دغدغه های استان های شمالی به ویژه مازندران مسئله ی پسماند و مدیریت صحیح این مسئله است به نحوی که کمترین آسیب ممکن به طبیعت استان وارد شود

عبارت - عالین نجاتی : محیط زیست، پسماند و مازندران سه کلمه ای هستند که این روزها زیاد در کنار هم شنیده می شوند. شکی نیست که یکی از مهمترین دغدغه های استان های شمالی به ویژه مازندران مسئله ی پسماند و مدیریت صحیح این مسئله است به نحوی که کمترین آسیب ممکن به طبیعت استان وارد شود. متأسفانه در شهرهاي شمالي سرانه توليد زباله بيش از دو برابر سرانه دنيا است . 30% حجم زباله هاي شهري توليد شده را زباله هاي خشك (ضايعات شيشه ، پلاستيك ، فلز و كاغذ ) با ماندگاري طولاني در طبيعت كه گاهي به چند صد سال هم مي رسد تشكيل مي دهد كه اكثر اين زباله هاي خشك قابل بازيافت و برگشت به چرخه صنعت مي باشد .

تنکابن یکی از شهر های پیشگام در این زمینه است و با انجام فعالیت های زیست محیطی در راستای حفاظت از طبیعت استان مازندران تلاش می کند.

عبارت در گفت و گویی با محمد زرودی شهردار تنکابن به روند احداث کارخانه کمپوست این شهرستان و موانع موجود در مسیر این کار پرداخته است.

زرودی شهردار تنکابن در ابتدا با اشاره به اهمیت موضوعات زیست محیطی بر سطح کیفیت زندگی گفت: من همیشه خودم را یک شهردار محیط زیستی معرفی کرده ام چون بر این باورم که یکی از شاخصه های مهم توسعه پایدار هر کشوری توجه به حوزه محیط زیست است. متاسفانه این مسئله در کشور ما دچار کم توجهی شده و همین موضوع باعث شده تا بخصوص در استان های شمالی این قضیه رنگ و بوی بحران به خود بگیرد.

وی افزود: یادم نمی رود 10 آذر 96 وقتی حکم شهرداری را از آقای اسلامی گرفتم یکی از مهمترین محورهایی شاخصی که در حوزه ی مدیریت شهری به آن اشاره شد مسئله ی پسماند و تکمیل کارخانه کمپوست شهر تنکابن بود. متاسفانه این مسئله 15 ، 20 سال در تنکابن مقفول مانده بود و ندیدن اتفاق مثبت در این زمینه برای مردم تبدیل به عادت شده بود.

شهردار تنکابن صحبت های خود را این طور ادامه داد: تقریبا 40 روز بعد از حضورم جلسه ای را به همراه مسئولین استانی با آقای نوبخت در سایت زباله پرده سر داشتیم و شاهد بودیم که بعد از یک سال و نیم از آغاز این پروژه فقط 24 درصد پیشرفت فیزیکی داشت . بر اساس برنامه ای که از قبل تعیین شده بود قرار بر این بود که این پروژه در طول 10 ماه و در شهریور 97 به پایان برسد که همه به اتفاق می گفتند چنین چیزی امکان ندارد اما ما ثابت کردیم با یک تفکر جهادی و کار جمعی می شود نشد ها را هم شد کرد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد و پی در پی با پیمانکار پروژه گفت: این توفیقی بود که خداوند نصیبمان کرد تا بتوانیم در همان زمانی که از قبل وعده شده بود فاز یک کارخانه را به بهره برداری برسانیم که در همان زمان هم برای کسی قابل باور نبود.

زرودی در خصوص هزینه ی انجام شده برای این مجموعه گفت: این کارخانه برخلاف کارخانه های زباله سوز که نیازمند سرمایه گذاری کلانی میباشد و منابع مالی بسیار بالایی را می طلبد، از صفر تا صد آن برای ما تنها 12 میلیارد تومان هزینه در پی داشت. همچنین تمام تکنولوژی های به کار رفته در این مجموعه ازکشورهای مدرن اروپایی گرفته و توسط شرکت جهش کیمیا بومی سازی شده است.

وی این مجموعه را یکی از مدرن ترین کارخانه های کمپوست در سراسر کشور دانست و ظرفیت پذیرش زباله ی آن را نیز 250 تن در روز اعلام کرد.

محمد زرودی در ادامه ی گفته هایش با خبرنگار عبارت به توضیحاتی پیرامون نحوه ی عملکرد کارخانه پرداخت و اطلاعات جالبی را از این مجموعه بیان کرد.

او گفت: به طور کل کمپوست ها 3 محصول دارند. اولی محصولات قابل بازیافت، دوم محصولات ریجکتی و سومی مواد آلی است. فاز اول کارخانه که به بهره برداری رسید، فاز پردازش و جداسازی مواد بازیافتی از مواد آلی و ریجکتی بود. اما برای این که بتوانیم فاز نهایی که همان تولید کود کمپوست بود را راه اندازی کنیم نیازمند دو دستگاه "وین روترنر" و "سایدترن" بودیم. این دو دستگاه، ابزار اصلی برای تولید کود از زباله هستند که با فرایند هوادهی در یک بازه زمانی زباله را به کمپوست تبدیل می کند که یک محصول قابل عرضه با ارزش ریالی است و می توان آن را نوعی درامد پایدار برای شهرداری محسوب کرد.

وی چالش شهرداری در این مسیر را اول تهیه ی مبلغ خرید این دستگاه ها به ارزش 500 هزار یورو تقریبا چیزی معادل 5/7 میلیارد تومان و سپس ترانسفر و حمل و نقل این دستگاه از شرکت تولید کننده در آلمان  به ایران عنوان کرد.

زرودی در ادامه افزود: بحث مالی این قضیه با تامین آن از سفر مقام معظم رهبری به استان تهیه شد و ما توانستیم با رایزنی های انجام شده 7 میلیارد تومان از 14 میلیارد اختصاص داده شده به استان را برای این پروژه جذب کنیم. اما موضوع ثبت سفارش و حمل و نقل آن به ایران کار دشوارتری بود. از آنجایی که چند قطعه از این دستگاه ها در صنایع موشکی نیز کاربرد دارد جزو محصولات استراتژیک محسوب شده و از فروش آن به ایران ممانعت به عمل می آمد.

به گفته ی شهردار، ثبت سفارش این دستگاه ها در بهمن 97 با همکاری یک شرکت ترکیه ای انجام پذیرفت و 50 درصد مبلغ قرارداد نیز پرداخت گردید. در خرداد ماه سال جاری مابقی مبلغ نیز به حساب شرکت تولید کننده واریز شد و کار به مرحله ی حمل و نقل رسید. متاسفانه در مرداد امسال شرکت ترکیه ای اشتباهی در بارنامه انجام داد که کارخانه ی آلمانی متوجه انتقال این محصول به ایران شد و از تحویل آن خودداری کرد.

وی افزود: بعد از یک ماه پیگیری با کمک مدیریت شرکت جهش کیمیا و با توجه به روابط بین المللی که داشتند توانستیم اتحادیه اروپا را مجاب کنیم که این دستگاه ها را از توقیف خارج کند و به ما تحویل دهد. این یک ماه به حدی بر من سخت گذشت که گاهی حتی شب ها نمی توانستم بخوابم. اما نهایتا هر طور که بود 5 شنبه هفته گذشته این دستگاه ها در گمرک شهریار بارانداز شد و پیگیر کارهای ترخیص آن هستیم تا هرچه زودتر این ابزار پیشرفته را به تنکابن بیاوریم و در دهه ی فجر امسال فاز نهایی کارخانه ی کمپوست تنکابن را به عنوان یکی از پروژه های راهبردی استان به بهره برداری برسانیم.

در ادامه زرودی از زباله با عنوان طلای کثیف یاد کرد و گفت: این شعار همه جا داده می شود اما من واقعا از این زباله پول دراوردم. در سال 97 از زباله ای که همه ی شهرداری ها از آن به عنوان معضل یاد می کردند یک میلیارد تومان درامد زایی داشتم و بلافاصله با این پول 3 دستگاه ماشین آلات در حوزه ی خدمات شهری برای شهرداری خریداری شد که با توجه به افزایش قیمت ها  آن یک میلیارد تبدیل به بالای 3 میلیارد سرمایه برای شهرداری تنکابن شد.

وی میزان درامدزایی شهرداری از زباله های سال 98 را تا این لحظه 690 میلیون تومان اعلام کرد و اشاره کرد این میزان درامد در حالی است که هنوز کارخانه ی کمپوست به صورت 100 درصد به بهره برداری نرسیده است. زرودی همچنین از خرید یک دستگاه ماشین آتش نشانی با این پول خبرداد و آن را یک یادگاری به مردم از این دوره ی مدیریت شهری عنوان کرد.

نکته جالبی که شهردار به آن اشاره کرد میزان زباله ی تولیدی شهر تنکابن بود. او گفت: در گذشته میزان زباله ی تولیدی روزانه در تنکابن 210 تا 220 تن در روز اعلام می شد اما ما با گذاشتن یک باسکول 50 تنی در ورودی کارخانه کمپوست متوجه شدیم کهدر اوج شلوغی های شهر میزان تولیدی زباله تنکابن به 80 تن در روز می رسد که اختلاف فاحشی با ارقامی دارد که در گذشته اعلام می شد.

با توجه به ظرفیت 250 تنی کارخانه کمپوست تنکابن، شهردار زرودی پیشنهادی ارائه کرد که می تواند برای شهرهای اطراف تنکابن کارآمد باشد. وی گفت می شود با دریافت هزینه از شهرهای همجوار که با معضل زباله دست و پنجه نرم می کنند، پسماند های آن ها را به این مرکز آورد تا هم معضل این شهرها حل شود و هم درامد پایداری برای شهرداری تنکابن ایجاد شود. وی همچنین اشاره کرد که علاوه بر هزینه ای که از این شهرها گرفته می شود می توان با تبدیل پسماند دیگر شهرها به کمپوست از فروش این محصول نیز مبلغی بدست آورد که باعث رشد هرچه بیشتر شهر و پیشرفت ارائه خدمات شهری در تنکاین باشد.

اخبار مرتبط
انتقال آب خزر به سمنان کبریتی است بر باروت نابودی مازندران / زباله نفس مازندران را بند آورده پاکسازی کامل ساحل از زباله بعد از ۲۵ سال تا کمتر از یکماه دیگر / آمار شوکه کننده پسماند کشاورزی و دامی در مازندران فرصت یک هفته‌ای حسین زادگان به شهرداران گرفتار زباله / نخستین رویداد مدیریت پسماند و محیط زیست استان به زودی / پای صندوق نوآوری و شکوفایی به مازندران باز شد / دستور ویژه استاندار به معاون عمرانی و ۵ مدیرکل برگزاری اولین رویداد استار تاپی مدیریت پسماند و محیط زیست در مازندران شهرداری حاضراست مرکز دفن زباله دهیاری ها را هم ساماندهی کند تا آسیب نبیند/ ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان وام گرفتم تا پروژه بر زمین نماند/ خرداد ۹۹، افتتاح پارک ۱۰ هکتاری در نکا ارجاع پرونده سازمان عمران شهرداری ساری به قوه قضائیه/ورود دادگستری به بحث پسماند مازندران طرح جامع مدیریت پسماند استان مازندران تدوین شد ۸۰۰ میلیارد ریال بودجه جدید برای پسماند ساری و شناسایی شهرداران متخلف در استان مازندران اختصاص ۱۰۰ میلیارد تومان برای حل معضل پسماند مازندران / پیگیری های مردم و مسئولین نتیجه داد

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال