امروز : سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت : ۲:۰۷ PM
اختصاصی
گفتگوی اختصاصی عبارت با مهدی گلچوب مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران؛

اقدامات اقتصادی استانداری مازندران در یک سال گذشته؛ از رفع مشکلات ۷۶ واحدتملیک شده با "کمیته احیا" تا اعطای ۳۵۰ میلیارد تسهیلات به تولیدکنندگان / دیپلماسی اقتصادی در دستور کار حسین زادگان

گلچوب+عبارت
    -     کد خبر: 45277
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۲۳|۰۹:۴۰
مهدی گلچوب مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران در گفتگو با خبرنگار عبارت با اشاره به ظرفیت های اقتصادی استان مازندران گفت: شرایط امروز کشور به گونه ای شده است که همه از آن با عنوان جنگ اقتصادی یاد می کنند. این شرایط نیازمند آن است که تا همه ی دستگاه ها با تلاش بیشتری به این قضیه ورود کنند.

عبارت - گروه اقتصاد: مهدی گلچوب مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران در گفتگو با خبرنگار عبارت با اشاره به ظرفیت های اقتصادی استان مازندران گفت: شرایط امروز کشور به گونه ای شده است که همه از آن با عنوان جنگ اقتصادی یاد می کنند. این شرایط نیازمند آن است که تا همه ی دستگاه ها با تلاش بیشتری به این قضیه ورود کنند.

وی اولین گام اقتصادی استانداری در یک سال گذشته را رفع مشکلات واحد های تولیدی عنوان کرد و گفت: بعد از تحریم ها شرایط سختی برای واحد های تولیدی استان مازندران به وجود آمد و حتی مجموعه های بزرگتر نیز دچار چالش شدند. ما به صورت هفتگی و حتی روزانه جلسات کارگروه تسهیل و کمیته های ذیل را فعال کردیم و در این جلسات مورد به مورد مشکلات واحدها بررسی و ارزیابی شد و می توان گفت تصمیمات جهادی در این کارگروه اتخاذ شد و بسیاری از دستگاه ها نیز کمک کردند تا مشکلات این واحد ها کمتر شود. در همین زمینه فهرستی از واحدهای تولیدی که شرایط مطلوبی نداشتند اما با این تصمیمات شرایط بهتری پیدا کردند به زودی تهیه خواهد شد و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

گلچوب به عنوان نمونه از کارخانه چوب و کاغذ مازندران نام برد و گفت: برای حل مشکلات این کارخانه با پیگیری های استاندار، کار به ورود معاون اول رئیس جمهور رسید و با همکاری آقای جهانگیری و وزارتین صمت و کار موضوع در حال حل شدن است که اگر این اتفاق بیفتد شاهد درخشش دوباره ی این صنعت در مازندران خواهیم بود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری همچنین به کارخانه فولادین ذوب آمل اشاره کرد و گفت: اگر حمایت ها و پیگیری های استاندار نبود این کارخانه با 1600 نفر پرسنل در آستانه تعطیلی قرار می گرفت که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد.

وی از آخرین مراحل تامین منابع و تجهیزات برای راه اندازی نساجی مازندران با ظرفیت بالاتر از حد فعلی خبر داد و گفت با ورود این تجهیزات به چرخه تولید، ظرفیت تولید کارخانه نساجی دوبرابر بیشتر خواهد شد.

گلچوب همچنین از قوت گرفتن دوباره ی دو مجتمع فولادی با نام های "فولاد دماوند" و "فولاد سازان" در منطقه امیرآباد گفت.

در ادامه این مدیرکل از اهمیت صادرات مخصوصا صادرات محصولات کشاورزی برای استان مازندران گفت و تصریح کرد: یکی از اولین اقدامات استانداری پیگیری برای راه اندازی مجموعه ی روماک یا همان پایانه صادراتی جویبار بود. وجود این مجموعه به عنوان یک زیرساخت حرفه ای برای صادرات محصولات یک الزام محسوب می شود. من این نوید را می دهم که با تجهیزات و امکانات مدرنی که در آنجا به کار رفته ، این مجموعه انقلابی در حوزه نگهداری و صادرات محصولات کشاورزی در استان ایجاد خواهد کرد.

وی از افتتاح این مجموعه طی دو ماه آینده خبر داد و گفت: با این افتتاح برای همیشه مشکل تنظیم بازار میوه در مازندران نیز حل خواهد شد.

گلچوب با اشاره به نقش ماهی های خاویاری در اقتصاد استان گفت: شاید کسی خبر نداشته باشد، ما در کنار بزرگترین مرکز پرورش ماهی های خاویاری جهان قرار داریم. این مجموعه نیز در جویبار قرار دارد و ما به همین دلیل تصمیم گرفتیم تا درکنار آن یک پایانه بزرگ صادرات محصولات شیلاتی و خاویاری را احداث کنیم و مراحل آن هم در حال انجام است و 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته. در این مجموعه کارهایی از قبیل فراوری و بسته بندی نیز انجام می شود که باعث ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خام فروشی نیز می گردد.

وی یکی دیگر از اقدامات اقتصادی استانداری را احیای واحد های تعطیل شده و تملیک شده در سراسر استان اعلام کرد و گفت: متاسفانه استان مازندران در زمانی بیشترین تملیکی واحد های تولیدی توسط بانک را در کشور داشت و استاندار با فهمیدن این موضوع دستور تشکیل "کمیته احیا" در مازندران را صادر کرد.

گلچوب ادامه داد: در ابتدای سال 97 تعداد واحدهای تولیدی با اشتغال 5 نفر به بالای تملیک شده در مازندران 172 واحد بود که با پیگیری های انجام شده در پایان سال این رقم به 96 واحد کاهش پیدا کرد.

مدیرکل هماهنگی اقتصادی استانداری در ادامه از "اهمیت دیپلماسی" اقتصادی برای حسین زادگان گفت و تصریح کرد: استاندار راهکار مقابله با تحریم را مبادلات تجاری به صورت استان به استان با کشورهای هدف عنوان کرده است و در همین زمینه شاید ده ها هیئت اقتصادی از کشور های مختلف را پذیرش کردیم و آن ها را از ظرفیت های اقتصادی مازندران آگاه کردیم. از کره جنوبی گرفته تا افغانستان، پاکستان و کشورهای CIS.  

گلچوب ادامه داد: در خرداد 3 رویداد بین المللی با حضور 14 هیئت خارجی را در استان مازندران شاهد بودیم. این رویدادها عبارت بود از اجلاسICBC ، نمایشگاه بین المللی توانمندی های صادراتی استان مازندران و همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری در مازندران.

وی گفت: مسئله مهم بعدی سفر استاندار به ولگاگراد روسیه بود. در این سفر به همراه استاندار، یک هیئت متخصص اقتصادی و جمعی از تجار به نام استان مازندران حضور داشتند که دستاورد های مهمی نیز برای استان به همراه داشت که می توان آن را بی سابقه خواند.

این مدیرکل برخی از این دستاورد ها را اینگونه عنوان کرد: برای اولین بار در بین استان های شمالی مازندران توانست یک سرای تجاری در بازار هدف یک کشور خارجی احداث کند که در آن بیش از صد واحد صادراتی محصولات خود را به نمایش بگذارند و در امر شناسایی محصولات و همچنین عقد قرارداد تسهیل بسزایی صورت گرفت.

وی افزود: نکته ی بعدی استفاده از ظرفیت های سرشار بندر امیرآباد به عنوان بزرگترین بندر استان است. در این بندر امکانات نگه داری و صادرات غلات فراهم شده و با در اختیار داشتن ریل راه آهن، حمل و نقل نیز به راحتی در این بندر امکان پذیر است. یکی از بحث های مطرح شده در ولگاگراد ایجاد خط ارتباطی شمال جنوب از طریق همین بندر بود و حتی آنها حاضر به سرمایه گذاری در امیرآباد برای انجام این کار شدند.

گلچوب همچنین از رایزنی های استاندار با عابدینوف رئیس شورای همکاری های تجاری ایران و روسیه در زمینه صادرات میوه از مازندران خبر داد و گفت: نگرانی آنها در زمینه ی توانایی ما در تولید محصولات درجه یک به صورت دائمی و نه مقطعی بود. که با حضور مدیر مجموعه لجستیکی پایانه صادرات در حال احداث جویبار و صحبت با آنها این تضمین داده شد که از امروز به بعد می توانند در این زمینه بر روی مازندران حساب ویژه باز کنند.

وی همچنین از ملاقات استاندار با مدیر یک بانک در روسیه و توافق در زمینه جابجایی پول خبر داد و این کار را برای تسهیل انتقال پول تجار مازندرانی بسیار مهم ارزیابی کرد.

این مدیرکل از دیدار حسین زادگان با سفیر ایران در روسیه گفت و اضافه کرد: در این جلسه یکی از کارمندان سفارت ایران مامور شد تا به صورت اختصاصی کارهای مربوط به مازندران را پیگیری کند تا از نتایج این سفر به طور کامل بهره ببریم.

گلچوب اعلام کرد از محل رونق تولید سال 97 بالغ بر 350 میلیارد تومان تسهیلات به واحد های تولیدی سراسر استان اختصاص یافت.

وی در انتهای صحبت هایش آخرین اقدام استانداری در زمینه دیپلماسی اقتصادی را سفر استاندار استان "لری" ارمنستان به مازندران اعلام کرد و گفت: توانمندی های استان در بخش های مختلف به آنها معرفی شد و آنها نیز استقبال زیادی از سرمایه گذاری های مشترک و تامین نیاز هایشان از طریق مازندران انجام دادند. تفاهم نامه ای نیز در 10 محور بین دو استاندار امضا شد که می تواند چراغ راهی در مسیر صادرات بین دو استان باشد.

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

آرشیو