امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۵:۰۶ PM
اختصاصی
مسعود شهریاری مدیر انتشارات مکتوب و صوتی کارگاه اتفاق در گفتگو با عبارت:

چرخ کدام کار فرهنگی با حمایت مخاطبان می چرخد؟ / اگر کتابی هزار نسخه بفروشد ناشرش جشن می گیرد! / دولت می خواهد حمایت کند ۴ جای دیگر را خراب میکند

مسعود شهریاری+عبارت
    -     کد خبر: 45432
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۲۷|۰۹:۲۶
مسعود شهریاری از ناشران به نام مازندرانی که در سطح کشور تحت نام انتشارات اتفاق فعالیت می کند در گفتگو با عبارت از وضعیت کار ناشران و فعالیت در زمینه ی انتشار کتاب صوتی گفت.

عبارت - گروه فرهنگی: مسعود شهریاری از ناشران به نام مازندرانی که در سطح کشور تحت نام انتشارات اتفاق فعالیت می کند در گفتگو با عبارت از وضعیت کار ناشران و فعالیت در زمینه ی انتشار کتاب صوتی گفت.

او گفت: در ابتدای کار من فکر می کردم ما ایرانی ها فرهنگ شفاهی داریم و بسیاری از داستان ها و اسطوره هایمان با همین فرهنگ شفاهی سینه به سینه نقل و ماندگار شدند، به همین علت ممکن است اگر کتاب های متنی به کتاب صوتی تبدیل شود با استقبال بیشتری از سوی مردم روبرو خواهد شد. اما در نهایت انگار این موضوع فرق آنچنانی برای مردم ندارد، ما اصولا در زمینه ی کالای فرهنگی، چه صوتی چه متنی و یا هر نوع دیگری با فقر مخاطب روبرو هستیم، شاید هم اینگونه نباشد اما حداقل در این مدت تجربه ی من این است.

شهریاری ادامه داد: تلاش های بسیاری برای عرضه محصولاتمان به جامعه داریم اما گاهی اوقات با وجود همه ی این کارها درآمد فروش کتاب صوتی حتی به اندازه ی هزینه ی تولید آن نیز نمی شود. انگار هنوز این فرهنگ خرید محصولات فرهنگی آن هم چیزی مثل کتاب صوتی که محتواست و به صورت فیزیکی چیزی در اختیار مشتری نمی گذارد اصلا این جا نیست. شما اگر به وضعیت فروش آنلاین موسیقی های حتی پاپ و عامه پسند هم نگاه کنید با همین شرایط روبرو می شوید. فروش کتاب صوتی به صورت سی دی نیز دیگر منسوخ شده و استقبالی از آن نمی شود.

این ناشر در ادامه با گلایه از وضعیت کپی رایت محصولات فرهنگی در کشور گفت: مواردی داشتیم که ما به سختی 600 . 700 نسخه از کتابی را به صورت آنلاین فروختیم ولی دیدیم سایتی به صورت رایگان آن را بارگزاری کرده و 50 هزار بار بازدید هم داشته است. اگر این 50 هزار نفر هرکدام هزار تومان هم به ناشر و نویسنده و عوامل بدهند هزینه های کار تامین می شود اما ما در نهایت فقط پول همان 600 نسخه به دستمان می رسد. به همین علت است که می گویم خانه از اساس ویران است.

مسعود شهریاری مشکل کالاهای فرهنگی درایران را نوع عرضه ی این محصولات دانست و گفت: ما هر کتابی را که در انتشارات چاپ می کنیم بلافاصله نسخه الکترونیکی آن را هم در اختیار مردم می گذاریم. کمتر ناشری این کار را می کند، معمولا به علت این که پول کاغذ و مسائل دیگر در بیاید تا وقتی به حدی از فروش نرسیده باشد خبری از نسخه الکترونیک آن نخواهد بود. اما ما همزمان علاوه بر این کار به صورت صوتی هم انتشارش می دهیم تا به دست مخاطبین برسد و عرضه را اصولی تر انجام دهیم.

وی افزود: در کدام فعالیت فرهنگی مخاطبین هستند که چرخ آن کار را می چرخانند. همیشه همه دنبال اسپانسرند. ناشرین هم دنبال گرفتن کاغذ از ارشاد و فروش در بازار آزاد هستند تا بلکه از این راه پولی به دست بیاورند. فعلا با این اوضاع کشور امور فعالین فرهنگی اینگونه می گذرد!

شهریاری عنوان کرد که همه ی کارهای منتشر شده از کارگاه اتفاق را قبول داشته و پشتشان ایستاده است که آن ها را به مرحله ی چاپ و ضبط رسانده.

او گفت: یکی از کارهایی که ما در زمینه کتاب صوتی انجام دادیم و با بقیه تفاوت دارد، تولید کتاب با صدای خود نویسنده یا مترجم کتاب است که حس و روح خاصی به کارها می دهد.

این ناشر اضافه کرد که تمام کتاب های کارگاه اتفاق جذابیت خودشان را دارند و افزود: یکی از کارهای دوست داشتنی ما کتاب دائو با صدای همشهری خودمان آقای پاشایی است، یا کتاب خطابه های نوبل با ترجمه همشهری خوب دیگرمان آقای رضایی که خودشان هم آن را برای ما خواندند که بسیار دلنشین شده است.

وی با اشاره به وضعیت بازار کتاب در ایران گفت: یک ملت یا اهل کتاب هست یا نیست که متاسفانه ما نیستیم و این ربطی به صوتی یا نوشتاری بودن آن ندارد. بزرگترین کتابخانه خاورمیانه در تهران است اما تیراژ کتاب ها به زحمت به 300 می رسد و اگر کتابی هزار نسخه بفروشد ناشرش جشن می گیرد!

مسعود شهریاری درباره ی حمایت ارگان های دولتی از این فعالیت گفت: مسئله کتابخوانی فرهنگی تر از این حرف ها است و گاهی اوقات ما دلمان می خواهد که بگوییم کاری برای حمایت از آن نکنید چون ممکن است بزنید و 4 جای دیگر را خراب کنید. بعضی وقت ها واقعا اینگونه است، می خواهند حمایت کنند اما وضع را خرابتر می کنند. وقتی اسم کمک دولت می آید ناخودآگاه بحث سوپسید مطرح می شود نه حمایت از عرضه و تولید که باز این قضیه نیز می تواند آسیب زننده باشد. گاهی وقت ها در گیر و دار حمایت یادشان می رود که قرار بود از چه حمایت کنند و فقط بحث کلمه ی حمایت است که بزرگ می شود.

وی افزود: اگر واقعا بنا باشد که دولت و حکومت کمکی به این عرصه کنند قطعا و بدون شک آن مسئله ی کپی رایت است که می تواند نه تنها در بحث کتاب بلکه در همه ی زمینه های فرهنگی کمک شایانی به فعالین این حوزه انجام دهد.

شهریاری همچنین از عرضه کتاب صوتی شعر های نزار قبانی با ترجمه و صدای احمد پوری به همراه مهرداد اسکویی و موسیقی علی صمدپور در آینده ای نزدیک از این انتشارات خبر داد.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو