امروز : چهارشنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۸:۵۷ AM
آخرین اخبار:
عناوین روزنامه های مازندران امروز / سلام بر شهر عاشقی / با «عباس ها» مهربان تر باشیم / تلخ کامی فعالان فرهنگی از بی تدبیری ها عناوین روزنامه های ورزشی امروز / حمله لشکر ایران به جام آسیا / رکورد ویژه کاپیتان پرسپولیس در آسیا / پرسپولیس دنبال سومین فینال / شیر خشمگین به آسیا رسید عناوین روزنامه های امروز / بار دیگر نگاه ها به سمت خاتمی / طوفان قیمت ها در بهار دو صفر / خداحافظی زودهنگام خمینی جوان / دستور روحانی درباره کلاب هاوس سرنوشت شمشادهای جنگل‌های هیرکانی چه شد؟ بازگرداندن بیش از ۲ هزار خودرو از محورهای مازندران / محدودیت ها همچنان ادامه دارد انتقاد نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری از مدیریت کرونا / بستن مساجد خیانت است / برخی با دین مردم بازی می کنند ماجرای اعتراضات عجیب به یک مجسمه در غرب مازندران / سازه المان شهر نور به فروش گذاشته شد عزم مسئولان برای به سرانجام رساندن یک طرح خاک خورده / کندوان تا پایان دولت ۴ بانده می شود بازسازی ورزشگاه شهدای ساری پایان یافت / نساجی چه زمانی به مرکز استان کوچ می کند؟ توزیع کالا‌های ویژه ماه مبارک رمضان از فردا در بازارهای مازندران
اختصاصی عبارت
طرح ایجاد منطقه آزاد مازندران در مجلس اعلام وصول شد؛

لقمه ی آماده دولت برای نمایندگان / حالا همه ی نگاه ها به راهرو های بهارستان است /مازندرانی ها چشم انتظار شکستن طلسم منطقه آزاد

منطقه آزاد + عبارت
    -     کد خبر: 45488
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۸/۲۸|۱۰:۵۹
سرویس : سیاست >> دولت
شاید برای بعضی ها هنوز سوال باشد که منطقه آزاد چیست. منطقه آزاد به ناحیه ویژه ای در خارج از مرز گمرکی گفته می شود که تولیداتش جهت گیری صادراتی دارند. هدف اصلی ایجاد این مناطق، توسعه و رشد اقتصادی از طریق سرمایه گذاری خارجی در حوزه تولید و صادرات تبیین شد

عبارت - گروه سیاسی: منطقه آزاد مازندران، آرزوی 10 ساله مردم استان از رامسر تا گلوگاه. طرحی که پس از کش و قوس های فراوان بلاخره دیروز با تایید دولت به مجلس فرستاده شد و در هیات رئیسه مجلس اعلام وصول شد. عده ای از این طرح به خودرو های لوکسش فکر می کنند و عده ای نیز به اشتغالزایی و بالا رفتن سطح زندگی مردم استان.

شاید برای بعضی ها هنوز سوال باشد که منطقه آزاد چیست. منطقه آزاد به ناحیه ویژه ای در خارج از مرز گمرکی گفته می شود که تولیداتش جهت گیری صادراتی دارند. هدف اصلی ایجاد این مناطق، توسعه و رشد اقتصادی از طریق سرمایه گذاری خارجی در حوزه تولید و صادرات تبیین شد.

تقریبا 10 سال از ارائه این طرح می گذرد. در سال 95 طرح تشکیل منطقه آزاد در منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد به عنوان بزرگترین بندر شمال کشور در مجلس ارائه شد. با این خبر سیلی از واکنش های موافق و مخالف سراسر استان را فرا گرفت. عده ای امیرآباد را مستحق این طرح می دانستند و عده ای نیز با در نظر گرفتن منافع شخصی شهرهای دیگری مثل فریدونکنار و نوشهر را لایق ایجاد منطقه آزاد عنوان می کردند.

احمدی لاشکی رئیس وقت مجمع نمایندگان مازندران در این باره گفته بود : تعداد ۹ نماینده مازندران در مجلس با طرح منطقه آزاد امیرآباد مخالف هستند و در مجلس به این طرح رأی نخواهند داد!

همواره در این سالها شیرینی ایجاد منطقه آزاد در مازندران جایش را با تلخی دیدن انشقاق نمایندگان مردم عوض کرده است. این استان کوچک با جمعیتی هم قوم و کیش، بیش از این که از کسانی خارج از استان آسیب ببیند از خودی ها ضربه خورده است. به هر روی این طرح در آن زمان شکست خورد و استان مازندران با 3 بندر و فرودگاه و راه آهن و جاده سراسری با وجود ظرفیت های فراوان برای تجارت از طریق دریای خزر بدون منطقه آزاد ماند. اتفاقی که اگر رخ میداد شاید تعداد بیکاران استان به مراتب کمتر از حال بود.

با در نظر گرفتن موقعیت هایی که منطقه آزاد با تسهیل در موانع گمرکی و کم کردن بروکراسی اداری برای یک منطقه ایجاد می کند، حدس زدن این مسئله که ایجاد این منطقه درمازندران چه رونقی به کسب و کار مردم این خطه میداد کار دشواری نیست. مازندران با در اختیار داشتن حدود ۴۰۰ کیلومتر ساحل دریای خزر، بیشترین خط ساحلی ارتباط گیری را با کشورهای حاشیه این دریا دارد.  تولید ۷۲ نوع محصول کشاورزی به میزان بیش از هفت میلیون تن در سال و داشتن رتبه اول تا سوم در تولید دستکم ۱۵ نوع محصول کشاورزی مزیت و قابلیت دیگری است که مازندران را به پرظرفیت ترین نقطه کشور در ایجاد منطقه آزاد تبدیل کرده است، لبنیات نیز از جمله تولیدات با کیفیت استان است که قابلیت صادرات را دارد درکنار آن کارخانه های بزرگ و کوچکی که در این سالها به علت های مختلف از رونق افتاده اند با آسانتر شدن ارتباط با سایر کشور های دور و نزدیک و معافیت های مالیاتی که برای تولیدات مناطق آزاد کشور در نظر گرفته شده می توانست جانی تازه بگیرد اما همه ی این اتفاقات همچنان برای تمام مازندران یک رویای شیرین است.

بعد از روی کار آمدن حسین زادگان به عنوان استاندار مازندران مسائل اقتصادی استان در دستورکار قرار گرفت. یکی از پروژه های جدی در این زمینه طرحی دوباره برای ایجاد منطقه آزاد مازندران با یک تغییر بود. از آن جایی که همواره طرح موضوع ایجاد منطقه آزاد تجاری در استان مازندران ، وقتی به تعیین مکان می رسید با چالش های فراوانی روبرو بود و مناطقی از استان در شرق ، غرب و مرکز استان مدعی قابلیت های لازم برای استقرار این منطقه مهم تجاری در سرزمین جغرافیای خود بودن .این بار با درس گرفتن از نوبت های قبل ایده ی ایجاد منطقه آزاد 3 لکه ای در مازندران مطرح شد. استاندار با این ایده سعی در ایجاد همدلی و اتحاد که کلید گم شده ی حل این ماجرا به نظر می رسید داشت و به نمایندگان قول داد تا در طرحی رضایت همه ی آنها را جلب نماید. به این ترتیب 3 لکه یا 3 بندر امیرآباد در شرق، فریدونکنار در مرکز و نوشهر در غرب استان با نام منطقه آزاد مازندران روی زبان ها افتاد.

در این میان افرادی اعتقاد دارند که نباید  ایجاد این منطقه مهم اقتصادی را با مسائل منطقه ای گره زد و اساسا ایجاد یک منطقه قوی بهتر از سه منطقه با الزامات موجود است .از سوی دیگر برخی معتقدند برای پرهیز از چند گانگی در استان باید از یک منطقه ای شدن منطقه آزاد جلوگیری شده و طرح سه لکه ای شدن منطقه آزاد تجاری استان راه اساسی است موافقان سه منطقه ای شدن منطقه آزاد تجاری در مازندران معتقدند که علاوه بر توفیقات اجتماعی ، سه لکه ای شدن منطقه آزاد می تواند به توسعه متوازن کل استان ختم شود و همه مردم استان از شرق تا غرب از آن بهره خواهند برد.

سرانجام پس از چندین ماه پیگیری و تلاش استانداری و شخص حسین زادگان این طرح با هدف کاهش مخالفت های منطقه ای و پایان دادن به ناکامی تاریخی در محقق شدن این مطالبه مردمی از زمستان سال گذشته توسط استاندار بومی مازندران پس از رایزنی با افراد و گروههای صاحب نفوذ در سرتاسر استان تهیه و به جریان انداخته شد.

در ابتدا این طرح به معاون اول رییس جمهوری ارائه شد و مورد موافقت قرار گرفت و سپس به دبیرخانه مناطق آزاد کشور رفت و در آنجا که مهم ترین مرحله تخصصی است، تصویب شد. نماینده دولت در مازندران بیش از بقیه به تاثیر این طرح بر زندگی مردم و کسب و کارشان اشراف داشت به همین دلیل پافشاری کرد تا این بار دیگر این طرح در گوشه ی کمد دولتیون خاک نخورد و هرچه سریعتر مراحل اداری اش انجام شود. دلیلی هم برای مخالفت نیست. استانی سرشار از ظرفیت های متنوع اقتصادی با رتبه ی دوم ارتباطات در سراسر کشور پس از تهران و همچنین همسایه پایتخت.

براساس قانون، تشکیل مناطق آزاد در استان ها نیاز به مصوبه مجلس شورای اسلامی دارد و پس از تایید هیات وزیران در قالب لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارسال می شود. این مرحله نیز پس از اندکی معطلی، دیروز با ارائه این طرح به مجلس و اعلام وصول آن کارش را به پایان رساند. دولت تشکیل منطقه آزاد 3 لکه ای مازندران را تصویب کرد و دیگر نه استاندار نه وزیر و نه حتی رئیس جمهور کاری بیش از این از دستشان ساخته نیست.

اکنون توپ در زمین مجلس است. مازندران با 3 میلیون جمعیت 12 نماینده در بهارستان دارد. 12 نفر که دیگر بهانه ای برای قومی کردن اقتصاد استان ندارند و در آستانه انتخابات بهترین موقعیت را پیدا کرده اند تا از لقمه ی آماده ای که دولت برای آنان حاضر کرد استفاده کنند.

لاشکی نماینده چالوس و نوشهر در سال 95 با اشاره به تجربه نه چندان موفق دیگر مناطق آزاد کشور ایجاد این منطقه در امیرآباد را غیرضرور عنوان کرده بود. اگر با نهایت خوش بینی صحبت های او در این خصوص را به پای دلخوری از انتخاب امیرآباد در آن زمان برای تشکیل این منطقه ننویسیم، شرایط سال 98 با 95 انقدرها تفاوت کرده است که دیگر همچین موضوعاتی در مجلس بیان نشود و جلوی پیشرفت استان به دست نمایندگان خودش در خانه ملت گرفته نشود. مشکلات اقتصادی و معیشتی با بازگشت تحریم های ناجوانمردانه ایالت متحده بیش از قبل حس می شود و افزایش قیمت بنزین نیز در این روزها باعث اضطراب و نگرانی مردم از آینده ی کسب و کارشان شده. پس بهترین راه برای خدمت به مردم نه طرح ایجاد استان مازندران غربی بلکه کمک برای تشکیل منطقه آزاد در مازندران یکپارچه است.

نمایندگان مردم باید از تمام لابی هایی که در این سالها پیدا کرده اند برای تصویب این طرح استفاده کنند. این بار دیگر هیچ کم کاری جایز نیست. این موضوع تبدیل به مطالبه ی مردم شده و بسیاری سال ها است برایش روزشماری می کنند. نمایندگان غرب و شرق و مرکز باید همت کنند و آخرین آجر این بنا را تکمیل نمایند تا شاید مهمترین کار در چند دوره ی اخیر مجلس برای استان به دست آنان انجام شود.

امیدواریم دیگر چندصدایی در میان نمایندگان به گوش نرسد و یکپارچه با تمام قوا گام هایشان را برای تصویب این طرح در همین دوره بردارند زیرا اگر کار به دور بعد مجلس بکشد باز منطقه آزاد در میان شعارهای رنگارنگ انتخاباتی گم خواهد شد و شاید حتی این خاک خوردن در کمد مجلسی ها باعث از بین رفتن تمام تلاش و پیگیری های انجام شده در این یک سال و اندی شود.

اقتصاد مازندران نیاز به تحول اساسی دارد. دولت تا حدودی به این مسئله واقف است و نماینده اش در استان با دیپلماسی تجاری و ارتباط با کشورهای دیگر برگی تازه در اقتصاد استان رقم زده است اما این کار با ایجاد منطقه آزاد تکمیل می شود و ضرورت آن هرروز بیش از پیش در بدنه جامعه احساس خواهد شد. نماینده های مازندران وقت تنگ است، چشم مردم به دستان شماست!

اخبار مرتبط
حسین زادگان و شکستن طلسم کهنه/ سیر تا پیاز ۱۲ سال تلاش برای تصویب منطقه آزاد تجاری در مازندران حسین زادگان : تلاش همگانی در جهت رشد و توسعه استان الزامی است/ نباید به اقتصاد نفتی متکی باشیم/ تکمیل پروژه های نیمه تمام در اولویت است لایحه ایجاد مناطق آزاد مازندران اعلام وصول شد لایحه ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی مازندران به مجلس رفت! آیت‌الله طبرسی نمونه اعتدال و همدلی بود / بیش از ۸۰ درصد سواحل استان آزاد شده است / لطف رهبری همیشه شامل حال مردم مازندران بوده است / کاهش نرخ بیکاری و افزایش مشارکت اقتصادی در استان با همدلی همگان حاصل شد اجازه تجزیه مازندران را نمی‌دهیم / این خیانت به یکپارچگی و هویت استان است / همان ها که جلوی منطقه آزاد را گرفتند حالا پروژه جدید را کلید زده‌اند مازندران سومین استان پردرآمد ایران / نگاهی به هزینه و درآمد خانواده های شهری و روستایی استان / خوب پول در می‌آوریم و بد خرج میکنیم / اگر جای ایلام و هرمزگان بودیم چه میکردیم؟ متلک آبدار یوسف نژاد نماینده ساری و عضو هیات رئیسه مجلس به رییس‌جمهور+عکس تنها نگرانی من درباره منطقه آزاد، شورای نگهبان است / اگر هوشمندی شخص حسین زادگان نبود مناطق آزاد تصویب نمی شد / برخی بهتر است پرونده شان را پاک نگه دارند و همسایه را دزد نکنند / نگران مشارکت مردم در انتخابات هستم از درخواست امام جمعه ساری برای جلوگیری از سقط منطقه آزاد تا انتقادهای تند امام جمعه قائمشهر از مسئولان و متلک های همیشه امام جمعه بابل به دولت روحانی

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار

عناوین روزنامه های مازندران امروز / سلام بر شهر عاشقی / با «عباس ها» مهربان تر باشیم / تلخ کامی فعالان فرهنگی از بی تدبیری ها

عناوین روزنامه های ورزشی امروز / حمله لشکر ایران به جام آسیا / رکورد ویژه کاپیتان پرسپولیس در آسیا / پرسپولیس دنبال سومین فینال / شیر خشمگین به آسیا رسید

عناوین روزنامه های امروز / بار دیگر نگاه ها به سمت خاتمی / طوفان قیمت ها در بهار دو صفر / خداحافظی زودهنگام خمینی جوان / دستور روحانی درباره کلاب هاوس

سرنوشت شمشادهای جنگل‌های هیرکانی چه شد؟

بازگرداندن بیش از ۲ هزار خودرو از محورهای مازندران / محدودیت ها همچنان ادامه دارد

انتقاد نماینده مردم مازندران در مجلس خبرگان رهبری از مدیریت کرونا / بستن مساجد خیانت است / برخی با دین مردم بازی می کنند

ماجرای اعتراضات عجیب به یک مجسمه در غرب مازندران / سازه المان شهر نور به فروش گذاشته شد

عزم مسئولان برای به سرانجام رساندن یک طرح خاک خورده / کندوان تا پایان دولت ۴ بانده می شود

بازسازی ورزشگاه شهدای ساری پایان یافت / نساجی چه زمانی به مرکز استان کوچ می کند؟

توزیع کالا‌های ویژه ماه مبارک رمضان از فردا در بازارهای مازندران

آرشیو