امروز : پنج شنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹ ساعت : ۱۲:۱۴ AM
اختصاصی عبارت
جلسه کارگروه اقتصاد دانش بنیان استان مازندران با حضور ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور و استاندار مازندران برگزار شد؛

مازندران استان هشتم کشور در زمینه شرکت های دانش بنیان / یک کشور ۸۰ میلیونی را نمی توان با نفت چرخاند / یک بشکه نفت ۵۰ دلار یک شیشه عطر ۱۰۰ دلار! / مردم باید تاثیر این تعداد دانشجو در استان را ببینند

سورنا ستاری+عبارت
    -     کد خبر: 45698
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۲|۱۸:۰۱
سرویس : سیاست >> دولت
دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به همراه حسین زادگان استاندار مازندران و معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران عصر امروز در کارگروه اقتصاد دانش بنیان استان مازندران شرکت کردند.

عبارت - گروه اقتصادی: دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به همراه حسین زادگان استاندار مازندران و معتمدزادگان رئیس پارک علم و فناوری مازندران عصر امروز در کارگروه اقتصاد دانش بنیان استان مازندران شرکت کردند.

در ابتدا رئیس پارک علم و فناوری بعد از خوش آمد گویی به معاون رئیس جمهور با بیان آمار هایی گفت: در مازندران 76 شرکت دانش بنیان تایید شده داریم و از این لحاظ در کشور مقام هشتم را داریم همچنین از لحاظ فروش این شرکت ها در جایگاه ششم کشور قرار داریم.

رئیس بنیاد نخبگان استان با اشاره به ظرفیت علمی مازندران اظهار داشت: بنیاد نخبگان در استان مازندران 2 هزار الی 2 هزار 500 دانشجوی تحت پوشش دارد. همچنین هزار عضو هیئت علمی نخبه یا نخبه پرور در دانشگاه های دولتی و آزاد داریم که این ظرفیت بسیار عظیمی است.

سپس عبدالله مهاجر رئیس اتاق بازرگانی استان مازندران که از حاضرین در این جلسه بود گفت: اگر کارگاه های ما پیوست دانش بنیان را در کنار خود داشته باشند مطمئنا تاثیر بسزایی در کار آن ها دارد. ما مجوز حضور در اوراسیا را گرفتیم و اگر از این ظرفیت استفاده نکنیم به ضرر ما است.

وی افزود: از آنجایی که 4 کشور اوراسیا همسایه مازندران هستند ایجاد یک دبیرخانه مختص اوراسیا در مازندران می تواند نقطه مثبتی برای ما باشد و صادرات ما را چند برابر کند. حدود 3 هزار کارگاه در مازندران وجود دارد که رشد آنها می تواند کمک بسزایی به اقتصاد کشور باشد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ابتدای صحبت هایش گفت: توسعه در اقتصاد دانش بنیان یک امر درون زا است. هیچکسی از خارج نمی تواند باعث پیشرفت شما باشد. یک کشور 80 میلیونی را نمی توان با نفت چرخاند. ما یک بشکه نفت را 50 دلار می فروشیم اما چند سی سی عطر در خارج از کشور 100 دلار است.

وی افزود: یکی از مشکلات فرهنگ نفتی ضربه زدن به کارآفرینی است. به عنوان مثال همین تولید مرغ در مازندران. برای فراوری مرغ باید غذا و واکسن ها و ... را وارد کنیم. یعنی قسمت هایی که ارزش افزوده ی بالایی را دارد به خارجی ها داده ایم و کار سختش برای ما است. به همین دلیل است که با توجه به تولید داخلی این محصولات باز هم در هنگام افزایش قیمت دلار قیمت این محصولات داخلی نیز افزایش می یابد.

ستاری ادامه داد: هرچه مقدار دانش در یک کاری بالاتر باشد آن کار ارزش افزوده ی بالا تری دارد. هرگاه در کمبود باشیم نوآوری افزایش می یابد مثل اکنون که در تحریم ها هستیم. مازندران نیز با توجه به وسعت و سبقه ی دانشگاهی استان ظرفیت بسیار بالایی برای رشد در این زمینه دارد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به نقش خیرین در این زمینه گفت: قطعا پارک علم و فناوری استان می تواند نقش مهمی در رشد این فعالیت ها داشته باشد. البته در بسیاری از جاهای دنیا و حتی کشور پارک های علم و فناوری توسط بخش خصوصی احداث می شود که باعث سرعت بخشیدن به کار خواهد شد.

وی افزود: ما دانش بنیان را به یک اکوسیستم تبدیل کردیم. دولت بیش از 130 نوع خدمت به شرکت های دانش بنیان ارائه می دهد. از معافیت های مالیاتی تا معافیت های سربازی. ما باید همانطور که از کشف یک معدن در استان خوشحال می شویم از برگرداندن دانشجویانی که در دانشگاه های معتبر تحصیل کرده اند به استان خوشحال شویم

ستاری در ادامه اظهار کرد: کارآفرینی باید به یک ارزش تبدیل شود. این در فرهنگ نفتی درک نخواهد شد. من فکر می کنم استان مازندران با بیش از 200 هزار دانشجو پتانسیل بالایی داشته باشد. مردم باید حضور این دانشجویان و کم یا زیاد شدن آن ها را حس کنند. آن ها بودند که مالیات تحصیل ما را دادند و ما نیز باید تلاش کنیم تا مشکلات و مسائل آنان را حل کنیم.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در انتها گفت که باز هم به مازندران خواهد آمد و از پروژه های در دست کار بازدید به عمل می آورد.

 

اخبار مرتبط
راه نجات ما منتظر توجه ویژه بالا دستی ها / به جای زمین مغزهایمان را شخم بزنیم این وظیفه شناسی لعنتی و هیولای سیری ناپذیر ادوات کنکور تخصیص یارانه تجاری‌سازی فناوری به قراردادهای فروش و سرمایه‌گذاری در نمایشگاه دستاوردهای هفته پژوهش و فناوری تا سقف ۲۰۰۰ میلیون ریال فراخوان شرکت های فعال در حوزه پسماند در رویداد ملی مدیریت پسماند و محیط زیست حل مشکلات کشور در همه زمینه‌ها نیازمند کار علمی و پژوهشی است بازدید معاون رئیس جمهور از دستاوردهای شرکت های مستقر در پارک علم و فناوری مازندران در حوزه مدیریت سبز سومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی، پژوهشی و پارک‌های علم و فناوری درحوزه مدیریت سبز با حضور پارک علم و فناوری مازندران برگزارشد بازدید رهبر انقلاب از نمایشگاه شرکت‌های دانش‌بنیان/ تأکید بر لزوم عبور از اقتصاد نفتی استاندار مازندران: شرکت‌های دانش بنیان، پسماند استان‌های شمالی را به انرژی و مواد تبدیل می‌کنند انعقاد قرارداد همکاری فی مابین پارک علم و فناوری مازندران و دانشگاه علوم پزشکی بابل

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال