امروز : پنج شنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ ساعت : ۱۰:۲۲ PM

سقف انتقال وجه در آپ‌های غیربانکی کاهش یافت

سقف انتقال وجه در آپ‌های غیربانکی + عبارت
    -     کد خبر: 45904
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۵|۱۳:۰۸
سقف انتقال وجه برخی بانک‌ها در اپلیکیشن‌های غیر بانکی از سه میلیون به یک میلیون تومان کاهش یافته که این اقدام بر اساس سیاست بانک‌های مبدأ است و به نظر می‌رسد برای سوق دادن مشتریان بانکی به سمت استفاده از اپلیکیشن‌های بانک‌ها باشد.

عبارت :  استفاده از اینترنت برای انجام عملیات بانکی، در سال‌های گذشته در پی اقداماتی که بانک‌ها برای توسعه بانک‌داری الکترونیک انجام داده‌اند، به صورت روزافزون افزایش یافته و در همین راستا نیز بانک‌ها درصدد کاهش شعب بانکی خود برای پایین‌ آوردن هزینه‌ها برآمده‌اند.

استفاده از اینترنت برای انجام عملیات بانکی و کاهش مراجعه حضوری به شعب بانکی هرچند مزایای زیادی برای بانک‌ها و مشتریان آن‌ها دارد، اما با فراگیرشدن بانک‌داری الکترونیک، تهدیدات این حوزه نیز بیشتر می‌شود.

یکی از مواردی که این روزها مشتریان، بانک‌ها، بانک مرکزی، پلیس فتا و دستگاه قضایی درگیری زیادی با آن‌ دارند، سواستفاده‌ از حساب‌های بانکی و کلاهبرداری‌هایی است که به واسطه اطلاعات کم برخی افراد یا در مواردی مشکلات امنیتی طرح‌های بانکی اتفاق می‌افتد.

از سوی دیگر، بانک‌ مرکزی قوانینی را نیز برای جلوگیری از انتقال پول‌های فاسد یا به عبارت دیگر پولشویی تصویب و در بانک‌ها اجرایی کرده است.

از زمانی که اپلیکیشن‌های بانکی برای نقل و انتقال وجه در شبکه شتاب فعال شدند، رضایت مشتریان بانکی افزایش یافت و در همین راستا، سایر کسب و کارهای خصوصی غیر بانکی نیز برای کمک به شبکه بانکی وارد کار شدند، به طوریکه در حال حاضر برخی اپلیکیشن‌های غیر بانکی که خدمات بانکی را ارائه می‌دهند، از اپلیکیشن‌های خود بانک‌ها طرفدار بیشتری پیدا کرده‌اند.

اما بر اساس قانون بانک مرکزی سقف انتقال وجه کارتی در اپلیکیشن‌های بانک‌ها سه میلیون تومان و سقف انتقال وجه در اپلیکیشن‌های غیر بانکی یک میلیون تومان تعیین شده است.

حال آنکه در سال‌های اخیر بانک‌ها بسته به سیاست خود، سقف انتقال وجه برای اپلیکیشن‌های غیربانکی را نیز تا سه میلیون تومان در نظر گرفته بودند که به گفته معاون سابق فناوری‌های نوین بانک مرکزی، این موضوع بستگی به سیاست‌های بانک مبدا برای انتقال وجه دارد.

در عین حال بانک مرکزی طرح دیگری را مبنی بر اجباری شدن استفاده از رمز دوم یک‌بار مصرف برای مشتریان بانکی در دست اجرا دارد که این رمزها از دو طریق اپلیکیشن‌های بانکی و پیامک توسط مشتریان قابل دریافت است.

حال آن‌که استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی برای دریافت رمز دوم پویا بیشتر مورد توجه بانک‌هاست، چراکه در صورت ارسال پیامک، بانک‌ها باید هزینه این پیامک‌ها را به اپراتورها پرداخت کنند، به همین دلیل رغبت بانک‌ها بیشتر به استفاده مردم از اپلیکیشن‌هاست.

شاید به همین علت باشد که مدتی است بانک‌ها سقف انتقال وجه در اپلیکیشن‌های غیر بانکی را به همان یک میلیون تومان کاهش داده‌اند.

پیشتر یکی از مسئولان اپلیکیشن غیربانکی آسان پرداخت (آپ) به ایسنا گفته بود که کاهش سقف انتقال وجه در این اپلیکیشن مربوط به سیاست‌های بانک مبدا است و آپ دخالتی در آن ندارد.

آمار نشان می‌دهد که بانک‌های بیشتری در طول این مدت سقف انتقال وجه در اپ‌های غیربانکی را کاهش داده‌اند تا مردم را برای انتقال وجه به سمت استفاده‌ از اپلیکیشن‌های خود بانک سوق دهند؛ اپلیکیشن‌هایی که برای دریافت رمز دوم پویا نیز کاربرد دارند.

البته استفاده از اپلیکیشن‌های بانکی برای دریافت رمز دوم پویا به جای پیامک برای خود مشتریان بانکی نیز بهتر است، چراکه هم امنیت بالاتری دارد، هم هزینه‌ای به بانک‌ آن‌ها تحمیل نمی‌کند./ ایسنا

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال