امروز : شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ ساعت : ۴:۰۱ PM

نماینده ولی فقیه در مازندران: باید به بخش خصوصی میدان داد

۱ + عکس
    -     کد خبر: 45929
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۵|۱۵:۰۲
نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه مرکز استان، بخش خصوصی را بخش بسیار مهمی عنوان کرد که در برخی زمینه ها حتی از بخش های دولتی و نیمه دولتی مهمتر و بهتر عمل می کند. لذا باید به این فعالان اقتصادی میدان و بها داد.

عبارت : حجت الاسلام محمدباقر محمدی لائینی در دیدار با اعضای هیأت نمایندگان اتاق مازندران با بیان اینکه تولیدکنندگان در عرصه جنگ اقتصادی با روحیه بسیجی، جهادی و استشهادی از کیان و بنیه اقتصادی نظام جمهوری اسلامی دفاع شایسته دارند، اظهار داشت: باید از تولیدکنندگانی که در این شرایط سخت اقتصادی عرصه را رها نکردند و حاضر نشدند تا پول خود را در بانک بگذارند و سود آن را استفاده کنند، تقدیر کرد.

وی از وابستگی به دولت و نفت به عنوان دو مشکل اصلی اقتصاد یاد کرد و گفت: اگر بناست به فرموده رهبر انقلاب، تولیدکنندگان افسران میدان جنگ اقتصادی باشند، این افسر با دست بسته چه کاری می‌تواند انجام دهد بنابراین باید موانع را بر طرف ساخت.

نماینده ولی فقیه در مازندران با بیان اینکه اهتمام به تولید اقدام باارزشی است، گفت: از مدیران و مسئولان اتاق بازرگانی و تولیدکنندگان مازندران می خواهم که میزان تحقق رونق تولید در مازندران را در قالب گزارش جامعی ارائه دهند و برای برنامه هایی که به مسئولان ارائه می دهند  ضمانت اجرا بخواهند زیرا همیشه مشکلات ما در حوزه اجراست.

محمدی لائینی با اشاره به سخنان رئیس اتاق بازرگانی مازندران، برخی قوانین ناکارآمد را از دیگر معضلات حوزه اقتصادی عنوان و خاطرنشان کرد:  برخی از قوانین سالهای بسیار دور تصویب شدند و نتنها با شرایط امروز کشور همخوانی ندارند بلکه کاملا دست و پا گیر هستند.

وی از ضرورت تعامل و سازنده مجلس شورای اسلامی با فعالان اقتصادی استان گفت و تاکید کرد که از طریق این تعاملات می توان معبرهای سخت و تنگ اقتصادی کشور را روان کرد و مجلس باید ناظر بر اجرا و پشتیبان آن باشد.

نماینده ولی فقیه در مازندران بخش خصوصی را بخش بسیار مهمی عنوان کرد که در برخی زمینه ها حتی از بخش های دولتی و نیمه دولتی مهمتر و بهتر عمل می کند. لذا باید به بخش خصوصی میدان و بها داد.

امام جمعه مرکز مازندران با بیان اینکه غیر از  تعداد اندکی از اعضای بخش خصوصی، بقیه آنها در حال جهاد اقتصادی هستند، گفت: این عده علیرغم مشکلاتی چون نبود امکانات، سختی هایی که در کسب موافقتنامه ها وجود دارد و دردسرهای بانکی و بالا بودن سود بانکی، اما با تمام وجود فعالیت دارند و جهاد می کنند.

وی در پایان با بیان اینکه باید به ترویج فعالیت بخش تعاونی و خصوصی در کشور بپردازیم، اظهار داشت: باید به بررسی زمینه های رشد و کاهش موانع در بخش خصوصی و تعاونی بپردازیم و برای رسیدن به این هدف نیز باید نشست هایی برگزار و گره های اصلی را بررسی کنیم.

 

دولت باید از اقتصاد دل بکند/ در اجرای قانون مشکل داریم

 

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران هم در ابتدای این نشست با بیان اینکه اگر دولت از حوزه اقتصاد دل بکند همه مشکلات حل می شود، تصریح کرد: در دوره ای اقتصاد را به اهلش واگذار و نظارت کردند ولی در اجرا که باید اتفاق بیفتد، انجام نشده است.

عبداله مهاجر دارابی با تبریک مسئولیت خطیری که به عنوان نماینده ولی فقیه در مازندران و امام جمعه مرکز استان از سوی مقام معظم رهبری به حجت الاسلام محمدی لائینی سپرده شده است، اظهار داشت: شما را یکی از افتخارات استان می دانیم. نگاه شما در حمایت از بخش خصوصی و پیگیری مشکلات محرومین را داریم، احساس می کنیم نگاه ولایت در وجود تمام نمایندگان رهبری هم وجود دارد. آمادگی داریم که در کنار شما منویات رهبری را اجرا کنیم.

وی با اشاره به دیدارهایی که سال گذشته با آیت الله طبرسی نماینده سابق ولی فقیه در استان داشتند و ایشان نیز پیگیر و همراه اتاق بازرگانی در حل مشکلات بودند، برای آن عالم بزرگوار آرزوی شفای عاجل کرد.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران به معرفی اعضای 15 نفره هیأت نمایندگان استان پرداخت و گفت: این اعضا از شهرهای مختلف هستند و توانستیم ظرفیت های استان در حوزه بازرگانی و تجارت را در اتاق گرد هم بیاوریم.

مهاجر بیان کرد: اتاق اصناف، تعاون و اتاق بازرگانی، مشکلات به‌روز در حوزه کسب و کار را با هدف حمایت و پشتیبانی از بخش خصوصی، پیگیری می کند.

وی با اشاره به اینکه تمام تلاش اتاق این است که کارهای خود را به درستی انجام بدهد، گفت:  تمام اعضای هیات نمایندگان در وقت هایی که برایشان تعیین شده است به خوبی حضور دارند و کمک کار هستند.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه ارتباط ما با استاندار و مدیران  استان خوب است، افزود: آنچه که مورد گلایه مندی و مشکل ساز است؛ عدم رعایت قانون یا عدم نظارت بر اجرای دقیق قانون است. اگر از این خلا خارج شویم و اصلاح صورت بگیرد، بسیاری از مشکلات حل می شود.

این مسئول در مثالی واضح از عدم رعایت اجرای قانون اظهار داشت: در گذشته، به اتاق بازرگانی ماموریتی در زمینه صادرات دادند، ورود بسیار جدی داشتیم اما آنچه را که باید اجرا کنند اجرا نشد، البته یک بار انجام شد اما عمل به آن “دولت در دولت” می شود و با این روند شرکت ها آسیب می بینند زیرا اصل 44 به درستی عمل و اجرا نشده است. لذا درخواست ما این است که قانون به معنای واقعی اجرا شود.

مهاجر با بیان اینکه اگر دولت از حوزه اقتصاد دل بکند همه مشکلات حل می شود، تصریح کرد: در دوره ای اقتصاد را به اهلش واگذار و نظارت کردند ولی در اجرا که باید اتفاق بیفتد، انجام نشده است. هر سال از سوی  دولت این جمله که ما باید از اقتصاد دل بکنیم را داریم اما در اجرا چیزی نمی بینیم.

وی ادامه داد: حمایت های شما تاثیرگذار است، همانطور که رهبر انقلاب گفتند وظیفه ای که بخش خصوصی دارد و آنها را سربازان یا فرماندهان حوزه اقتصادی نامیدند؛ باید به درستی مسیر خود را ادامه دهد و در این صورت است که بسیاری از مشکلات را می توانیم نداشته باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی گفت: دو سال قبل استاندار وقت از ما تکلیف خواستند که در سال 1400 به صادرات 3 میلیارد دلاری در مازندران برسیم. در همین ارتباط، یک کتاب بیش از 100 صفحه ای را در همه حوزه ها دیدیم و آن را به استانداری تقدیم کردیم و تایید شد. چیزی که ما را میتواند به هدف برساند؛ اجرای برنامه است. حل برخی از مشکلات در اختیار دولت است و اگر واقعا این کار انجام بشود؛ ظرفیت استان بیش از 3 میلیارد دلار است.

این مسئول افزود: در این راستا با پیوستن ایران به کشورهای اوراسیا اتفاقاتی افتاده است، سرای تجاری در ولگاگراد روسیه افتتاح شد. جمعیتی حدود 400 میلیونی را در اطراف خودمان داریم. 200 میلیون نیز در اوراسیا هستند که بازار هدف خوبی برای ما هستند.

وی در پایان، تعرفه های صادراتی را یکی از مشکلات عنوان و بیان کرد: اما دغدغه دیگر این است که دولت باید بخش خصوصی را باور داشته باشد و سرمایه های بخش خصوصی را به سمت و سوی درست هدایت کند./ روابط عمومی اتاق بازرگانی مازندران

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال