امروز : یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱:۳۲ AM
اختصاصی عبارت
سماجت حسین زادگان نتیجه داد؛

تصویب ۱۰۰ میلیارد تومان برای سد گلورد در هیئت دولت / همراهی و پیگیری مسئولان استانی و کشوری و نتیجه ی مطلوب

سد گلورد+عبارت
    -     کد خبر: 45978
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۶|۱۱:۳۲
سرویس : سیاست >> دولت
از دیگر سدهای استان مازندران می توان به سد گلورد اشاره کرد. این سد در ۵۰ کیلومتری جنوب شهر نکا در شرق مازندران است که مکان‌یابی و ساخت آن از سال ۴۸ شکل گرفت.

عبارت - گروه سیاسی: احداث سد در ایران، در سال 1950 آغاز شد و در طول دو دهه قبل از انقلاب، 14 سد بزرگ ایران با کمک مهندسان و مشاوران خارجی ساخته شد، اما سدسازی تنها به همان دوران خلاصه نشد و در دوران پس از انقلاب، در ایران اسلامی ظرفیت و توان سدسازی قابل توجهی به وجود آمد که با تقویت برخی از شرکت‌های طرف قرارداد، سدسازی در ایران رونق گرفت و در برخی موارد این سدها با استفاده از توان داخلی و بومی ساخته شد. سدسازی و مطالعات احداث سد در مازندران نیز از قبل از انقلاب آغاز و بعد از انقلاب، این سدها یکی پس از دیگری به بهره‌برداری رسید که علاوه بر ضرورت تولید برق، باید به طور موثر مدیریت و کنترل کمبود تقاضای آب، در سراسر کشور را جبران می‌کردند.

از جمله سدهای استان مازندران می‌توان به سد لار استان مازندران اشاره کرد که از جمله، سدهای خاکی است که تامین‌کننده آب آشامیدنی و آب بخش کشاورزی است و در 100 کیلومتری شهر آمل قرار دارد، مطالعات احداث این سد از سال 1330 آغاز شد و در نهایت در سال 1361 گشایش یافت. سد البرز از دیگر سدهای خاکی مازندران است که روی بابل‌رود در جنگل‌های لفور بسته شد و در سال 1387 به بهره‌برداری رسید. سد شهید رجایی (سلیمان تنگه) نیز از دیگر این سدها در استان مازندران است که در 45 کیلومتری جنوب ساری در نزدیکی روستای افراچال در منطقه‌ای کوهستانی در سال 1379 برای بازدید مسافران و گردشگران به بهره‌برداری رسید.

از دیگر سدهای استان مازندران می توان به سد گلورد اشاره کرد. این سد در 50 کیلومتری جنوب شهر نکا در شرق مازندران است که مکان‌یابی و ساخت آن از سال 48 شکل گرفت. با وقوع سیل و سیلاب در سال 78 در نکا و از دست دادن برخی از مردم، در این سیلاب و بی‌خانمان شدن بسیاری از شهروندان دیگر، پیگیری‌های بیشتری برای احداث و به ثمر رساندن سد گلورد انجام شد و ساخت‌وساز سد گلورد نکا برای حل مشکل کم‌آبی مزارع کشاورزی و همچنین کنترل سیلاب، مورد توجه جدی قرار گرفت.

طراحي اين سد بر عهده شرکت مهندسين مشاور آب نيرو بوده که به صورت مشارکت با شرکت ساختماني او- يول همکاري داشته است. جهت بررسي و تـاييـد نهـايي طـراحي سـازه های کليدي شرکت مشاور اشتـوکي نيـز تـوسط اين گروه مشارکت به خدمت گرفته شده است. هدف از اجراي طرح تامين آب زراعي براي بخشي از دشت نکا و بهشهر، جلوگيري از خسارات ناشي از سيلاب هاي مخرب در محدوده آسيب پذير، توسعه دامپروري و صنايع جنبي کشاورزي و پرورش آبزيان و ايجاد کار و اشتغال و جذب توريست و ايجاد اثرات مثبت زيست محيطي مي باشد.

عملیات احداث این سد بتنی با اعتباری در حدود 230 میلیارد تومان از سال 88 آغاز شد و در سال 96 آبگیری این سد آغاز گردید. اما همچنان برای تکمیل این سد که پس از سد البرز و شهید رجایی سومین سد بزرگ مازندران به حساب می آید اعتبار نیاز است. موضوعی که در ابتدای امسال و پس از جاری شدن سیل در استان بیش از پیش خود را نمایان کرد این بود که هرچه زودتر برای تکمیل کارایی این سد نیاز است تا آبگیری آن به حداکثر ظرفیت ممکن برسد.

جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در همان زمان سفری به استان مازندران داشت و آغاز ماجرای اختصاص اعتبار به این سد از آنجا کلید خورد. در این تقریبا یک سال برای پیگیری این موضوع و مسکوت نماندن آن، پیگیری، مکاتبات و جلسات متعددی از سوی مازندران انجام شد. از شخصیت های مطرحی که در این پیگیری ها نقش داشتند می توان به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه، حسین زادگان استاندار مازندران، اردکانیان وزیر نیرو، نجار رئیس ستاد مدیریت بحران و ... اشاره کرد.

استاندار مازندران شخصا برای پیگیری این موضوع 2 بار به پایتخت سفر کرد و دیداری با مسئولان مربوطه در این حوزه داشت تا بتواند هرچه سریع تر این اعتبار را برای تکمیل پروژه ی پر اهمیت سد گلورد به استان مازندران بیاورد.

بلاخره بعد از پیگیری های فراوان و تشریح اهمیت این پروژه برای مقامات کشور، 100 میلیارد تومان اعتبار برای حل مشکلات سد گلورد و روستاهای اطرافش اختصاص داده شد. در این طرح حسین زادگان توانست نماینده مردم شرق مازندران علی محمد شاعری را با خود همراه کند. همچنین علی رغم اینکه این پروژه مربوط به شرق استان است حمایت همه ی نمایندگان استان را به همراه داشت تا اهمیت آن برای تمام استان مازندران روشن شود و در این راه بتوان از قابلیت های مجلس نیز استفاده کرد.

به گفته ی مسئولان استانی دولت این تصمیم را به خاطر اهمیت و ضرورت نقش این پروژه در پیشگیری از سیل‌های آتی و حوادث غیرمترقبه، احداث راه و پل جایگزین (راه روستایی واقع شده در پایین‌تر از آب دریاچه سد گلورد) و برقراری ارتباط جاده‌ای روستاهای بالادست اتخاذ کرد

بدون شک اگر پیگیری ها و سماجت استانداری به همراه حمایت نمایندگان مازندران از این امر صورت نمی گرفت اکنون خبری هم از این 100 میلیارد تومان پول ضروری برای تکمیل این پروژه نبود.

سد گلورد نکا در ارتفاع 640 متری از سطح آب‌های آزاد، بر روی رودخانه نکا در نزدیکی روستای گلورد و در 45 کیلومتری جنوب شرقی نکا قرار گرفته است که از نوع سنگ‌ریزه‌ای با رویه بتنی است و ارتفاع آن از پی 113 متر، رقوم تاج سد 739 متر، عرض کل سد در پی 370 متر و طول تاج سد 270 متر است.

مساحت حوزه آبریز این سد به وسعت یک‌هزار و 480 کیلومتر است که 25 هزار هکتار اراضی کشاورزی دشت نکا و بهشهر از آب آن مشروب می‌شود و همچنین تامین 36 میلیون متر مکعب از آب شرب شهرهای پایین‌دست نکا، بهشهر و گلوگاه هم از دیگر اهداف مورد نظر این سد است.

 

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال