امروز : جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۴:۴۴ PM
اختصاصی
گزارش عبارت از جلسه ی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار به همراه نایب رئیس دانشگاه علوم پزشکی و مدیرکل دامپزشکی مازندران در خصوص آنفولانزای نوعA؛

امسال ۳ هفته زودتر پیک بیماری آغاز شد / ۶ فوتی در استان / لزوم رعایت شرایط پیشگیرانه / به هیچ وجه خوددرمانی نکنید!

آنفولانزا + عبارت
    -     کد خبر: 46039
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۷|۰۸:۲۵
در این جلسه ابتدا روحانی زاده بعد از تاکید بر این که این نوع آنفولانزا از نوع A ( N۱H۱ ) ، و همینطور آنفولانزای فصلی و نوع انسانی می باشد گفت: طبق آخرین بررسی ها این بیماری نه تنها در منطقه بلکه در اروپا نیز در جریان است. ایران هم از این قضیه مستثنا نیست، البته ۱۱ استان در کشور به علل مختلف بیشتر با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند که مازندران نیز از جمله ی همین استان ها است.

عبارت - گروه سلامت:  حسین حسن نژاد معاون سیاسی امنیتی استاندار، دکتر حامد روحانی زاده نایب رئیس و سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران و دکتر رضوانی مدیرکل دامپزشکی استان در جلسه ای به منظور اطلاع رسانی در زمینه ی آنفولانزای نوع A که به تازگی در کشور فراگیر شده شرکت کردند.

در این جلسه ابتدا روحانی زاده بعد از تاکید بر این که این نوع آنفولانزا از نوع A ( N1H1 ) ، و همینطور آنفولانزای فصلی و نوع انسانی می باشد گفت: طبق آخرین بررسی ها این بیماری نه تنها در منطقه بلکه در اروپا نیز در جریان است. ایران هم از این قضیه مستثنا نیست، البته 11 استان در کشور به علل مختلف بیشتر با این موضوع دست و پنجه نرم می کنند که مازندران نیز از جمله ی همین استان ها است.

دکتر روحانی زاده از بستری شدن 376 نفر در ارتباط با بیماری های حاد تنفسی در بیمارستان های استان خبر داد و گفت: البته تمام این افراد به علت آنفولانزا بستری نیستند. از این تعداد 11 مورد فوتی داشتیم که 6 مورد مرتبط با آنفولانزای نوع A بود.

وی افزود: هرساله پیک این بیماری معمولا در اواخر آذر شکل می گرفت که امسال 3 . 4 هفته زودتر این اتفاق رخ داد.

البته روحانی زاده از تهاجمی تر شدن این بیماری نسبت به گذشته خبرداد اما گفت که جای نگرانی وجود ندارد.

وی همچنین اهمیت پیشگیری از ابتلا را در جلوگیری از انتشار این بیماری بسیار مهم عنوان کرد.

نایب رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین از توافق با آموزش و پرورش و بهزیستی خبر داد و گفت: کودکانی که درگیر بیماری می شوند می توانند با مراجعه به دکتر و تشخیص بیماری به مدرسه و مهدکودک نروند زیرا این مکان ها با توجه به شرایطشان برای انتشار بیماری بسیار پرخطر هستند.

روحانی زاده همچنین چند نکته ی مهم در خصوص مقابله با بیماری آنفولانزای نوع A بیان کرد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

* پرهیز از خود درمانی یکی از مهمترین نکات در مقابله با آنفولانزا است. هرچه با تاخیر به پزشک مراجعه شود بیماری تشدید و فرایند درمان آن دشوار تر خواهد شد.

* گروه های پرخطر مانند سالمندان یا بیماران تنفسی، کلیوی یا کبدی، افراد تحت شیمی درمانی، کسانی که کورتون مصرف می کنند، مادران باردار و کودکان خردسال در صورت مشاهده ی علائم بیماری سریعا به پزشک مراجعه کنند.

* پرهیز از مصرف خودسرانه ی دارو از دیگر نکات مهم در این زمینه است. علائم آنفولانزا کمی با سرماخوردگی متفاوت است، این بیماری ابتدا با بدن درد، تب و در بعضی موارد حالت تهوع آغاز می شود، به همین دلایل امکان این که افراد دچار خوددرمانی شوند و داروهایی مانند دگزامتازون یا آنتی بیوتیک مصرف کنند بسیار بالا است که می تواند برای این گروه خطرآفرین باشد.

روحانی زاده همچنین گفت: تمام فوتی های این بیماری 3 شاخصه داشتند، یا داروهای دارای کورتون مصرف کرده بودند یا با تاخیر به پزشک مراجعه کرده بودند و یا جزو افراد پرخطر بودند.

وی تاکید کرد که افراد پرخطر همواره باید قبل از شروع فصل سرما واکسن آنفولانزا را دریافت کنند و افزود: از مردم درخواست داریم تا در دوره ی پیک این بیماری از دست دادن و روبوسی خودداری به عمل آورند.

دکتر جوانیان معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز که در این جلسه حاضر بود از فوت 3 نفر مبتلا به آنفولانزا در بابل خبر داد و گفت: تمام این بیماران یک بیماری زمینه ای داشتند. این بیماری هر 1 تا 3 سال یک اپیدمی را تشکیل میدهد و آخرین باری که این اپیدمی در کشور به وجود آمد سال 94 بود.

وی همچنین از تهیه ی آسان واکسن آنفولانزا در استان گفت و نکته ای را متذکر شد. او ظهار کرد: یک مورد در بابلسر به علت استفاده از داروهای بدنسازی و مصرف کورتون بعد از ابتلا به آنفولانزا جان باخت. اگر جوانان شرایط ایمنی بدنشان را دستخوش تغییرات نکنند این بیماری خود محدود شونده است و تاثیر زیادی در سلامت آنان نخواهد گذاشت.

دکتر رضوانی مدیرکل دامپزشکی استان مازندران نیز از وضعیت آرام استان در زمینه ی دام و طیور خبر داد و گفت: تا امروز فقط 2 مورد کانون روستایی در بابلسر و چمستان مشاهده شد که اقدامات لازم انجام و موضوع کنترل شد.

وی افزود: تقریبا تمام مراکز صنعتی پرورش طیور مازندران واکسینه شده اند و وقتی ما مرغ مادر را ماکسینه می کنیم جوجه ها تا حد زیادی ایمن می شود.

رضوانی همچنین مازندران را قطب صنعت طیور کشور خواند و گفت: از 80 مرکز جوجه کشی کشور بیش از 50 درصد آن در مازندران است و بیش از 40 درصد مرغ مادر کشور نیز در مازندران تولید می شود.

وی گفت: انتقال بیماری به طیور از چند طریق ممکن است. اول اینکه از آنجایی که طیور بومی واکسینه نشده در مازندران بسیار زیاد است این پرنده ها ممکن است ناقل بیماری باشند و ما از روستاییان می خواهیم تا در صورت مشاهده ی هرگونه مرگ و میر مشکوک مسئولین مربوطه را در جریان بگذارند.

مدیرکل دامپزشکی مازندران یکی دیگر از راه های انتقال بیماری را پرندگان مهاجر اعلام کرد و گفت: به همین علت مجوزی برای شکار را در سراسر استان صادر نکردیم و درخواست داریم تا مردم نیز از شکار کردن و مصرف گوشت های شکاری خودداری کنند.

محمدی تاکامی مدیرکل امور شهری استانداری نیز در این جلسه از آمادگی شهرداری های سراسر استان برای تبلیغات در بیلبوردها و تلویزیون های شهری در زمینه ی پیشگیری و مقابله با بیماری آنفولانزا خبر داد.

ساداتی نماینده آموزش و پرورش استان نیز از فرستادن بخشنامه ای به مدارس تمام استان مازندران در خصوص استراحت دادن به دانش آموزان بیمار گفت و مدت زمان این استراحت را 5 تا 7 روز عنوان کرد.

حسین حسن نژاد معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران نیز در خصوص این بیماری گفت: این بیماری از نوع انسانی و بومی منطقه ما است. خوشبختانه ما در استان هم امکانات درمان این آنفولانزا را داریم و هم امکانات پیشگیرانه ی آن را.

وی افزود: در این فصل خاص با توجه به سرمای زودرس و تعداد زیاد مسافرین بازگشته از اربعین حسینی همچنین به ویژه محیط زیست و نوع کشاورزی ما، این تعداد آنقدرها عجیب نیست و در سال های گذشته نیز سابقه داشته است.

حسن نژاد همچنین از فروکش کردن این بیماری تا دو الی سه هفته ی آینده خبر داد و گفت: در تمام مکان هایی که می تواند به انتقال این بیماری کمک کند باید اقدامات توصیه ای لازم صورت بگیرد.

 

 

 

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو