امروز : جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۰۰ AM

چه کسانی دلواپس بازداشت پسر آخوندی شدند؟

علامت سوال + عبارت
    -     کد خبر: 46159
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۱۰|۰۹:۱۱
سرویس : سیاست >> مجلس
بازداشت مشاور و پسر وزیر سابق راه و شهرسازی و تایید آن توسط مقامات قوه قضاییه این پرسش را به ذهن متبادر می‌کند که چه کسانی فارغ از خانواده این متهمان نگران این اقدام هستند و احساس خطر می‌کنند.

عبارت : اولین بار در ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵ و در هنگام استیضاح عباس آخوندی وزیر وقت راه و شهرسازی اسامی فرزندان وزیر سابق مطرح و اعلام شد. در متن استیضاح نمایندگان مجلس این سئوال مطرح شد که توسعه فعالیت اقتصادی بنگاه‌های وابسته به آخوندی در حوزه وزارت راه و شهرسازی و نقش فرزندان ایشان در قرارداد‌های این وزارتخانه چه توجیهی دارد؟
علیرضا بیگی نماینده تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ۳۰ بهمن ماه ۱۳۹۵ با اشاره به موضوع استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی که در دستور کار روز یکشنبه اول اسفند مجلس قرار داشت، گفته بود که این استیضاح ۱۲ محور دارد که نمایندگان مدارک و مستندات کافی در این زمینه‌ها دارند و روز استیضاح درباره آن‌ها صحبت خواهد شد.

وی با انتقاد از عملکرد وزیر راه و شهرسازی گفته بود که نقش فرزند آخوندی در قرارداد‌های وزارتخانه یکی از محور‌های استیضاح است که روز یکشنبه در جلسه استیضاح مدارک و مستندات در این زمینه ارائه خواهد شد. نمایندگان در خصوص محور‌های استیضاح اسنادی دارند و در جلسه استیضاح در این زمینه صحبت خواهد شد.

نمایندگان مجلس در همان روز‌های استیضاح وزیر سابق راه و شهرسازی مدام از حضور فرزندان وزیر سابق راه و شهرسازی در وزارتخانه یاد شده اظهار نارضایتی می‌کردند. در محور سوم متن استیضاح عباس آخوندی آمده بود که سوال افکار عمومی این است که توسعه فعالیت اقتصادی بنگاه‌های وابسته به آخوندی در حوزه وزارت راه و شهرسازی و نقش فرزندان ایشان در قرارداد‌های این وزارتخانه چه توجیهی دارد؟

برخی از فعالیت‌های اقتصادی فرزندان آخوندی (محمد مهدی و محمد هادی احمد آخوندی) نشان می‌دهد که آن‌ها در اکثر شرکت‌ها به همراه همان نزدیکان و معتمدین وزیر سابق راه و شهرسازی عضو هیات مدیره بودند.

محمد مهدی آخوندی که موضوع گزارش ما است در شرکت سرمایه افزا پارس، مسکن سازان بهشت پویا، گروه مدیریت صدر پارس، آرامش سازان پیشرو، خدمات مهندسی شهری و مالی ایرانیان، رایان هم افزا و ... عضو هیات مدیره بوده است.

w4gLD1VWpD4v

نمودار بالا نشان می‌دهد فرزندان آخوندی به همراه حسین عبده تبریزی (مشاور وزیر راه و شهرسازی) و اصغر فخریه کاشان (قائم مقام وزیر راه و شهرسازی) عضو و رئیس هیات مدیره شرکت‌های بسیار زیادی هستند. شرکت‌هایی که هر کدام دارای سرمایه بسیار زیاد بوده و بعضا دولتی (سهامی عام) محسوب می‌شوند.

شاید آن روز‌ها کمتر کسی تصور می‌کرد که حتی بعد از چند بار رای اعتماد گرفتن آخوندی از مجلس و حتی بعد از استعفا از کابینه دولت به یکباره نام مهدی آخوندی و مشاور وزیر راه و شهرسازی یعنی شهرام اجتهادی مطرح و خبر بازداشت این دو سر خط اخبار اکثر رسانه‌ها شود.

پیگیری‌ها نشان داد که فرزند آخوندی متهم به کارچاق‌کنی و دریافت مبالغی در وزارتخانه مربوطه بوده و به همراه یکی از مشاوران وزیر سابق راه و شهرسازی بازداشت شده است.

نکته‌ای که همواره در برخی از بازداشتی‌های مربوط به مفاسد اقتصادی و تخلفات مالی به خصوص بازداشت این دو فرد مطرح و حائز اهمیت است این است که معمولا در اطراف این افراد اشخاص با نفوذ دیگری نیز وجود داشته و دارند که در فعالیت‌های این افراد درگیر هستند و به همین دلیل فشار‌های شدیدی به پیگیری‌کنندگان این پرونده و قوه قضائیه برای آزاد کردن این دو نفر و پیگیری نشدن این پرونده وارد خواهند کرد.

از سوی دیگر، اما این نگرانی مطرح است که مبادا این افراد نزدیک و حلقه اتصال با این بازداشت اخیر از کشور خارج شوند و امکان دسترسی به آن‌ها برای دریافت اطلاعات یا پیگیری‌های بیشتر درباره اتهامات احتمالی آن‌ها از بین برود./ فارس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال