امروز : سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت : ۲:۱۲ PM
اختصاصی
گزارش عبارت از نشست خبری سرپرست سازمان بهزیستی استان مازندران؛

۶۸۰۰ نفر در مازندران علاوه بر کمک های دولت بسته معیشتی دریافت می کنند / از افزایش حق پرستاری تا کمک های بلاعوض و وام قرض الحسنه / مناسب سازی معابر وضعیت خوبی ندارد / سهم ۳ درصدی معلولان از استخدامی های دولت

جمال باقری+عبارت
    -     کد خبر: 46254
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۱۱|۱۳:۱۷
دكتر جمال باقرى شعار بهزيستى براى هفته معلولين را « ارتقاء مشاركت افراد داراى معلوليت براى دستيابى به توسعه فراگير و عادلانه و پايدار» اعلام كرد.

عبارت - گروه جامعه: به مناسبت نزديك شدن به ١٢ آذر و روز جهانى معلولين ، سرپرست سازمان بهزيستى استان مازندران به همراه معاونينش در نشست خبرى در شيرخوارگاه شكوفه سارى شركت كردند.

دكتر جمال باقرى شعار بهزيستى براى هفته معلولين را « ارتقاء مشاركت افراد داراى معلوليت براى دستيابى به توسعه فراگير و عادلانه و پايدار » اعلام كرد.

وى با اشاره به تصويب قانون جامع حمايت از حقوق معلولين در ١٠ سال گذشته گفت: در اصلاحيه اين قانون كه به تازگى تصويب شد حتى بخش هاى خصوصى نيز درگير اين مسئله شده اند به عنوان مثال كارفرمايانى كه افراد معلول را جذب كنند از پرداخت حق بيمه ى كارفرمايى آن فرد معلول معاف خواهند شد.

باقرى در ادامه گفت: دولت و وزارت كار و رفاه اجتماعى بعد از افزايش نرخ بنزين ، اقدامات خوبى را در جهت حمايت از مددجويان انجام داده است. از جمله اينكه براى مددجويان بسته حمايتى در نظر گرفته شد كه در آبان ماه به حسابشان واريز شد.

همچنين حق پرستارى افراد داراى معلوليت نخاعى از ١٨٠ هزار تومان در گذشته به ٥٥٤ هزار تومان افزايش يافت كه اين هم در آبان به حساب مددجويان واريز شد. يارانه مراكز نگه دارى معلولين نيز ٢٠ درصد افزايش را تجربه كرد و از ٧٧٠ هزار تومان به ٩٢٠ هزار تومان رسيد.

سرپرست بهزيستى مازندران با ارائه آمارى اظهار كرد: براى ٦ هزار و ٨٠٠ مددجوى بهزيستى بسته معيشتى در نظر گرفته شده كه اين بسته با كمك هاى معيشتى دولت متفاوت و جدا از آن است.

وى ميزان اين كمك ها را اينگونه عنوان كرد: خانواده هاى يك نفره ١٢٠ هزار تومان، دو نفره ١٣٠ هزار تومان، سه نفره ١٤٠ هزار تومان و چهار نفره به بالا ١٥٠ هزار تومان به عنوان بسته هاى معيشتى هر ماه در اختيار آن ها قرار خواهد گرفت.

سرپرست بهزیستی استان همچنین از اهدای 65 واحد مسکونی به معلولین مازندرانی در یک سال گذشته خبر داد و گفت: کمک های بلاعوض بهزیستی برای ساخت مسکن روستایی از 12 میلیون به 36 میلیون تومان افزایش یافت و کمک ها برای خانواده های شهری نیز 60 میلیون تومان شد.

وی افزود: برای خانواده های روستایی علاوه بر این کمک ها یک وام قرض الحسنه 40 میلیون تومانی نیز در نظر گرفته شده است.

جمال باقرى تعداد معلولين مازندران را ٥٨,٧١٠ نفر اعلام كرد و افزود: حدود ٣٦ هزار نفر از اين تعداد تحت پوشش بهزيستى قرار دارند. ٥ هزار و ٥٠٠ نفر در استان تحت حمايت مستقيم مراكز بهزيستى هستند كه ٢ هزار و ٩٢٤ نفر در مراكز روزانه تحت پوشش قرار مى گيرند و مابقى در مراكز شبانه روزى.

گفتنى است در استان مازندران ٢٦ مركز شبانه روزى تحت پوشش بهزيستى وجود دارد.

دكتر باقرى در ادامه با اشاره به سياست هاى مد نظر بهزيستى اظهار كرد: سياست بهزيستى اين است كه تا حد ممكن با ارائه خدمات، فرد معلول را در كنار خانواده نگه دارد به جز در مواردى كه افراد نيازمند مراقبت هاى ويژه يا امكانات خاص هستند كه اين افراد اغلب از سالمندان يا معلولين شديد ذهنى و جسمى هستند كه به مراقبت هاى ويژه ى روزانه نيازمندند.

وی یکی از بحث های مهم در راستای حمایت از حقوق معلولین را دسترسی کامل و راحت معلولین به اماکن و مراکز عمومی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر وضعیت مناسب سازی معابر برای معلولین شرایط خوبی ندارد. یکی از بند های لازم الاجرای قانون حمایت از معلولین برای همه ی ارگان ها همین امر می باشد. شهرداری ها و نظام مهندسی استان با ایجاد حساسیت در این موضوع می توانند نقش کلیدی در این کار داشته باشند.

باقری با ارائه آماری گفت: 60 درصد ورودی ادارات در مازندران برای رفت و آمد معلولین به سازی شده اما در مناسب سازی سرویس های بهداشتی خوب عمل نشده و تنها 20 درصد در این زمینه به سازی انجام شد. در آسانسورهای ادارات نیز وضع به همین ترتیب می باشد و تنها 20 درصد مناسب سازی صورت گرفته است. به طور کل در همه ی زمینه ها میانگین 33 درصد مناسب سازی در ارگان های استان مازندران برای معلولین انجام شده که درصد پایینی است.

سرپرست بهزیستی مازندران در انتها گفت: ۳ درصد نیروهای استخدامی دولتی باید از جامعه معلولین باشند و همچنین این افراد باید در آزمون های استخدامی با یکدیگر رقابت کنند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

یکی از نمایندگان فعلی ساری رای نمی‌آورد/ شايعه ردصلاحیت برای تخریب رقیب است

کدام مسئولان ارشد جمهوری اسلامی ایران ثروتشان را علنی کردند / از عباس آخوندی تا محمدباقر قالیباف

آرشیو