امروز : جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۱:۳۶ AM
اختصاصی
یادداشت عبارت به بهانه ۱۶ آذر روز دانشجو؛

این وظیفه شناسی لعنتی و هیولای سیری ناپذیر ادوات کنکور

دانشجو + عبارت
    -     کد خبر: 46472
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۱۶|۱۰:۰۷
وجهه ی علمی و موقعیت اجتماعی دانشگاه ها روز به روز تحلیل رفت تا جایی که عده ای تنها برای پز عالی دادن نهایت فشار را به جیب خالی آوردند و نهایتا بدهکاری شدند که فرزند مهندس بیکارش در خانه نشسته و آینه دغ شده است.

گروه جامعه ـ آصف بادام: پس از بازگشایی دانشگاه ها در مهرماه ۱۳۳۲ که همزمان با شروع دادگاه فرمایشی دکتر محمد مصدق، دکتر علی شایگان و مهندس احمد رضوی بود، جنب و جوش زیادی در میان دانشجویان برای فعالیت‌های سیاسی و برگزاری راهپیمایی‌ها و تجمعات اعتراضی پدید آمد. نخستین حرکت عملی در این زمینه تظاهرات روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به نشانه اعتراض به محاکمه این سه تن بود. در این مراسم دانشجویان با سر دادن شعارهایی مثل «مصدق پیروز است» و «مرگ بر شاه» نسبت به تداوم فضای خفقان پس از کودتا و تجدید رابطه سیاسی دولت شاهنشاهی با بریتانیا که همان روز‌ها خبرش اعلام شده بود، شدیداً اعتراض کردند.
در روز ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در پی یورش نیروهای امنیتی و گارد به دانشکده فنی دانشگاه تهران و درگیری میان آنان و دانشجویان، سه دانشجوی این دانشگاه به نام‌های آذر شریعت‌رضوی، مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی کشته و گروه دیگری مجروح و بازداشت شدند. 
از آن روز تا کنون حادثه ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به عنوان یک روز تاریخی در دانشگاه تهران و تبارشناسی دانشگاهی ایران ثبت شد. پس از پیروزی انقلاب روز ۱۶ آذر به عنوان «روز دانشجو» در تقویم گنجانده شد. هنوز هم ۱۶ آذر به عنوان نقطه‌ای قابل اتکا برای بروز و ظهور جنبش دانشجویی در تقویم سالیانه دانشگاه‌ها مورد توجه دانشجویان فعال قرار دارد و یادگار دوران شکوفایی و بلوغ سیاسی دانشجویان ایران است.
روزگاری دانشجویان نقش موثری در تعیین سرنوشت کشور ایفا می کردند و به نوعی با چراغی در دست پیشاپیش جامعه آنان را به سمت قله هدایت می نمودند. جوینده ی دانش جوینده ی نیکی ها و رهرو راه موفقیت بود و آن چند ورق کاغذ که به نام مدرک به او می دهند برایش اهمیت چندانی نداشت.    
اکنون اما تقریبا اکثر جوانان جامعه بعد از رسیدن به سن 18 سالگی راه دانشگاه را در پیش می گیرند و دانشگاه شده است یک وظیفه!
در این وظیفه شناسی دانشگاه های دولتی، غیر دولتی، موسسات آموزش عالی و هزاران عنوان دیگر در کنار مراکز علمی وابسته به نهادهای دولتی که کاری جز تولید عالم بی عمل برای افزایش رقم دستمزد در فیش حقوقی ندارند هر روز به لیست مراکز ثبت نام وظیفه شناسان کشور اضافه شدند. انگار نه انگار این وظیفه شناسی معهود و محکوم به اندازه هزینه چندین سال زندگی آبرومندانه یک خانواده متوسط الحال است که حالا قرار است در پای بی تفاوتی دولت ها به این روزمره گی قربانی شود. وجهه ی علمی و موقعیت اجتماعی دانشگاه ها روز به روز تحلیل رفت تا جایی که عده ای تنها برای پز عالی دادن نهایت فشار را به جیب خالی آوردند و نهایتا بدهکاری شدند که فرزند مهندس بیکارش در خانه نشسته و آینه دغ شده است.
در این میان برنده اصلی نه دانشگاه بود و نه دانشجو، نه جامعه سود کافی از مالیات شهروندانش به دست آورد و نه اقتصاد پای لنگانش را به مدد عصای او گرفت. بلکه تنها شکم سیری پایان ناپذیر کلاس های کنکور و کتاب های کمک آموزشی مزید آمد.
پس نباید متعجب باشیم که چرا دانشگاه دهه 80 و 90 به دانشگاه در دهه 40 و 50 متفغاوت است. آن دوره هر ننه قمری که از پدر و مادرش قهر کرده بودخواننده و دانشجو نمی شد، چون خواندن هنر بود و علم آموزی معرفت و ای دریغ از زمانه بی هنر و بی معرفت. امروز کسانی از روی وظیفه به دانشگاه می روند و آن وظیفه گرفتن مدرک علی حده است ، نه تفکر و کنش سیاسی. اصلا طرف آمده دانشگاه وقت گذرانی نه کاری به سیاست دارد و نه جامعه. مادر گرامی هم سفارش کرده اگر سرت را از پان لاک لامصب بیرون بیاوری شیرم را حلالت نمی کنم.
با این احوال شما جای آن بندگان خدا باشید دست از پا خطا می کنید؟ در این الگو اصلا کار به سختگیری حکومت و سانسور و خودسانسوری و از این حرف ها نمی رسد.
به همین دلایل فعالیت های اجتماعی و سیاسی دانشگاهیان علیرغم افزایش تعداد دانشجو کاهشی چشم گیر داشت. بسیاری از افرادی که در دانشگاه ها مشغول تحصیل هستند به معنای واقعی ارتباطی با کلمه دانشجو ندارند و امکانات و فضایی هم که در اختیار آنان قرار می گیرد در شان نام دانشجو نیست، چون جمعیت مطالبه گران به مراتب اندک است.

 

آصف بادام - دبیر تحریریه

اخبار مرتبط
مروری مستند بر یک نان به نرخ روز خوری خجالت‌آور / توهین به شعور ملت با سواستفاده از عنوان ملت دانشجو باید از تبعیض های ناروا در جامعه و دانشگاه بگوید کشته شدن دانشجوی دانشگاه چمران و کشف جسد بعد از سه روز + جزئیات بازداشت پیشگیرانه برخی دانشجویان در جریان اعتراضات اخیر/ نادیده گرفتن مردم عصبانی خطرناک است دسیسه پلید آقای رئیس برای خانم دانشجوی پزشکی سرنوشت دانشجویان بازداشتی در اغتشاشات اخیر چه می شود ؟ برگزاری اولین رویداد فناورانه سلامت دانشجویي دانشگاه علوم پزشکي مازندران رونمایی از نخستین پروژه استارتاپی دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي مازندران با حضور مديرکل دفتر توسعه فناوري سلامت وزارت بهداشت مازندران استان هشتم کشور در زمینه شرکت های دانش بنیان / یک کشور ۸۰ میلیونی را نمی توان با نفت چرخاند / یک بشکه نفت ۵۰ دلار یک شیشه عطر ۱۰۰ دلار! / مردم باید تاثیر این تعداد دانشجو در استان را ببینند همایش پیاده روی نشاط و سلامت در دانشگاه علوم پزشکی مازندران برگزار شد

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال