امروز : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۵:۴۲ PM
دربست بهارستان / ۳۹
تحلیل عبارت از تغییر معادله انتخابات ساری؛

بابایی کارنامی یک گام به بهارستان نزدیک تر شد/ چه کسانی بیشترین شانس را دارند؟

کارنامی+عبارت
    -     کد خبر: 46567
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۱۹|۱۳:۲۹
سرویس : سیاست >> مجلس
پیش تر گفته بودیم که نام نویسی یوسف نژاد در تهران، بیش از همه به نفع همشهری اش منصورعلی زارعی خواهد بود و دلایل آن را هم ذکر کردیم. اکنون می خواهیم درباره تاثیر انصراف شجاعی بر معادلات انتخابات مرکز استان سخن برانیم.

نام نویسی یوسف نژاد در تهران و انصراف شجاعی تنها یک روز پس از پایان نام نویسی ها، همه و همه بیانگر یک نکته روشن است و آن فشردگی رقابت ها در مرکز استان است.

حواشی معیشتی، گرانی بنزین، ضعف عملکردی دولت و مجلس، اقبال مردم به چهره های جدید و مستفل و دلایلی از این دست، موجب شد تا نمایندگان ادوار و مدیران با سابقه که کاندیدای انتخاب شدند، بیش از سایرین احساس خطر کنند و تغییر حوزه یا کناره گیری از رقابت ها را به شکست احتمالی ترجیح دهند.

پیش تر گفته بودیم که نام نویسی یوسف نژاد در تهران، بیش از همه به نفع همشهری اش منصورعلی زارعی خواهد بود و دلایل آن را هم ذکر کردیم. اکنون می خواهیم درباره تاثیر انصراف شجاعی بر معادلات انتخابات مرکز استان سخن برانیم.

قطعا شجاعی به عنوان نماینده ادوار و یکی از چهره های ملی ساری از ضلعهای مهم انتخابات ساری محسوب می شد و پایه رای وی در دو انتخابات هشتم و نهم حدود 40 هزار رای بوده است و پیش بینی می شد در این دوره با توجه به افزایش نامزدهای مطرح و احتمال کاهش مشارکت جمعیت شهری، این رقم تا حدود کاهش یابد.

اگرچه گستره آرای شجاعی در تمام نقاط حوزه مرکز استان، پراکنده است اما به طور قطع اکثریت آرای او از جانب همولایتی هایش (چهاردانگه ای ها) بوده که آن هم با حضور نامزدهای مطرحی چون بابایی کارنامی و عالیه زمانی که اتفاقا از بستگان و نزدیکان شجاعی هستند، محل تردید بود و انصراف شجاعی تا حدود بسیاری منجر به تقسیم آرا بین این دو نامزد خواهد شد.

به ویژه آنکه چهاردانگه ای ها که در انتخابات قبلی مجلس، در اثر تعدد کاندیداها، میدان را به رقبای خود واگذار کرده بودند، در این دوره مصمم به اجماع و حمایت از یک نامزد هستند. اگرچه این امر در ابتدا کمی محال می نمود اما انصراف شجاعی بخشی از راه اجماع را هموار کرد و با توجه به حمایت رسمی نقیبی، کیادهی و دیگر چهره های جنوب ساری از علی بابایی کارنامی، شانس رای آوری این کاندیدا افزایش یافت. اگرچه به هیچ وجه نباید از عالیه زمانی کیاسری دیگر کاندیدای چهاردانگه ای و اجماع کیاسری ها و حمایت بخشی از چهاردانگه از وی غافل شد. ضمن اینکه وی از حمایت بخشی از بانوان سایر بخشها نیز برخوردار است. اما پشتوانه رای ۴٠ هزار نفری بابایی کارنامی در انتخابات کاملا دوقطبی دوره پیش حالا خیال او را از رقبایش راحت‌تر کرده است.

از آنطرف دامادی بعنوان تنها نماینده دودانگه در ازدیاد و تشتت چهاردانگه ای ها شانس بالایی برای انتخاب مجدد دارد.

تاریخ انتخابات ساری ثابت کرده است که هرگاه در بزرگترین بخش مازندران اجماع حاصل شد، یکی از کرسی های ساری در بهارستان به چهاردانگه ای ها تعلق گرفت. آیت الله شجاعی کیاسری و سید رمضان شجاعی تقریبا در 6 دوره ای که کاندیدا شدند، سر از مجلس در آوردند. اما در انتخابات مجلس دهم، تعدد کاندیداها و تقسیم آرا این معادله را بهم زد و نامزدهای این بخش راه به جایی نبردند. باید دید در انتخابات پیش رو چه پیش خواهد آمد.

در شرایط فعلی انتخابات ساری و میاندورود، اقبال نامزدهایی چون (به ترتیب حروف الفبا: آقامیری، بابایی کارنامی، دامادی، روحی، زارعی و زمانی کیاسری) برای ورود به بهارستان بیش از بقیه است و باید منتظر اعلام احراز صلاحیت ها و دیگر تغییرات احتمالی این حوزه ماند.

 

 مجید ساجدی فر l خبرنگار ارشد و دبیر سرویس مجلس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو