امروز : چهارشنبه ۹ مهر ۱۳۹۹ ساعت : ۱۱:۵۰ AM
آخرین اخبار:
ظرفیت ذخیره‌سازی محصولات باغی مازندران به ۱.۵میلیون تن رسید / کاهش چشمگیر ضایعات مرکبات استاندار : گردشگری مازندران تعطیل‌بردار نیست ارائه تسهیلات ویژه مالی و بیمه‌ای برای دستیاران پزشکی مازنـدران، گنجینـه ای پیش چشمـان ما مشکلتان با صادر کننده ها چیست؟ دیگر با صف های طولانی خداحافظی کنید کشف عتیقه جات ۳ هزار ساله در میاندورود! / دستگیری باند ۶ نفره سرقت از ساختمان‌های نیمه کاره در چالوس / ۲ سوداگر مرگ در شهرستان عباس آباد به دام افتادند / سارق موتور سیکلت بابلی ها در چنگال قانون این مکمل ها از پیر شدن شما جلوگیری می کنند / خطرناک ترین خوراکی ها برای کودکان کدامند؟ / اکسیر زیبایی موهای شما در این ویتامین نهفته است / چگونه آلرژی فصلی را با کرونا اشتباه نگیریم؟ عناوین روزنامه های مازندران امروز / هرکه را بینی شکایت می کند! / واکسن سیاسی یا سیاست واکسنی؟ / دردی که شنیده نشد / پست قاپ ها مشغولند! عناوین روزنامه های ورزشی امروز / شیخ و میلیچ می مانند باند سفت ها می روند / گربه سیاه قربانی بعدی سرخ ها؟ / تک به اربک / استقلالی که سعادتمند نیست
اختصاصی عبارت
اجازه ندهیم فساد در مازندران ساختاری شود؛

برخورد با بیش از ٣٠ مسئول فاسد مازندرانی در یکسال اخیر / اصلی‌ترین کانال های فساد در استان کجاست؟

دستگیری+عبارت
    -     کد خبر: 46592
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۲۰|۰۸:۵۲
از ابتدای سال جاری تا بحال بیش از ٣٠ مدیر و رئیس و عضو شورای شهر در مازندران یا دستگیر شده‌اند و یا حکمشان نهایی شده یا در مسیر دادرسی قرار دارند.

عبارت - گروه سیاسی: دیروز باز هم خبر دستگیری یکی از مقامات مسئول در مازندران رسانه‌ای شد. اخباری که شنیدنش برای مردم مثل اخبار آب و هوا عادی شده اما این معضل در کنار معضل محیط زیست بزرگترین تهدید برای آینده استان است. 

از ابتدای سال جاری تا بحال بیش از ٣٠ مدیر و رئیس و عضو شورای شهر در مازندران یا دستگیر شده‌اند و یا حکمشان نهایی شده یا در مسیر دادرسی قرار دارند.
این عدد قاعدتا بیشتر است، چرا که بسیاری از موضوعات به رسانه ها درز نمی‌کند و با جابجایی، تودیع یا مهاجرت اجباری مسئولان پرونده اش بسته می‌شود.
بررسی تاریخ مازندران بعد از انقلاب به روشنی نشان می‌دهد که هرگز به اندازه یک دهه اخیر شاهد افزایش فساد در انواع خود در میان مسئولان مازندرانی نبوده ایم. مفاسدی که یکی پس از دیگری با کیفیت بیشتری واقع می‌شوند و بسیاری از آنها هرگز مکشوف نمی‌گردند و همچون لکه ای زشت و زبر بر صفحه تاریخ اداری استان می‌مانند.

تشدید برخورد قضایی در استان، حضور شخصیت فساد گریزی همچون حسین زادگان در راس مدیریت دولتی مازندران، الکترونیکی شدن خدمات و بسیاری از اقدامات یا روش های بازدارنده دیگر هم نتوانسته این تخلفات را به صفر برساند و این زنگ خطری است که نشان دهنده بدل شدن فساد موردی به فساد ساختاری در مازندران است.

در یک دهه اخیر بیش از ١٠٠ مدیر یا شخصیت مشهور مازندرانی راهی دادگاه شده‌اند اما به جز چند سال اخیر و به ویژه بعد از روی کارآمدن ابراهیم رئیسی در قوه قضاییه، خبری شفاف از نتیجه دادرسی ها به دست نیامده.
ده ها پرونده زمین خواری مسئولان و نمایندگان و کارمندان تشکیل شده اما تنها نتیجه تعداد اندکی از آنها رسانه‌ای شده است.

در شرایط دشوار ملی و بین‌المللی آنچه بیش از هرچیزی اعتماد عمومی به نظام را تقویت می‌کند، همین شفاف سازی ها است. البته نباید اجازه داد لذت شفاف سازی، اهمیت بنیادین پاکسازی فساد را کم رنگ کند. اصل بر جلوگیری از وقوع جرم است، وگرنه زیاد شدن دادگاه ها و برخوردها بعد از مدتی اثر عکس خواهد داشت و به جای رضایتمندی به نارضایتی می‌انجامد.

نمونه های مختلف فساد در استان نشان می‌دهد که شهرداری ها و نهادهای دولتی صادر کننده مجوزهای درآمدزا اصلی ترین کانال های فساد در استان هستند و ضرورت دارد اگر قصد ریشه کنی داریم کمی به اعماق برویم و تنها به محکومیت حلقه های پسینی قانع نشویم و بدانیم بدون حمایت فاسدان از دورن دستگاه های مختلف هیچ فاسدی از خارج مجموعه توان نفوذ نخواهد داشت.

برگزاری کلاس های آموزشی برای کارمندان در پست های حساس، افزایش نظارت سازمان یافته بر این حوزه ها، به کارگیری گزارشگران مردمی، جدی گرفتن شکایات و گزارش های عمومی و از همه مهتر تقویت دولت الکترونیک و روابط عمومی ادارات بعنوان پل ارتباطی مردم و مسئولان می‌تواند و باید به کاهش فساد دولتی و خصوصی در مازندران کمک کند.

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
سایر تصاویر
آخرین اخبار

ظرفیت ذخیره‌سازی محصولات باغی مازندران به ۱.۵میلیون تن رسید / کاهش چشمگیر ضایعات مرکبات

استاندار : گردشگری مازندران تعطیل‌بردار نیست

ارائه تسهیلات ویژه مالی و بیمه‌ای برای دستیاران پزشکی

مازنـدران، گنجینـه ای پیش چشمـان ما

مشکلتان با صادر کننده ها چیست؟

دیگر با صف های طولانی خداحافظی کنید

کشف عتیقه جات ۳ هزار ساله در میاندورود! / دستگیری باند ۶ نفره سرقت از ساختمان‌های نیمه کاره در چالوس / ۲ سوداگر مرگ در شهرستان عباس آباد به دام افتادند / سارق موتور سیکلت بابلی ها در چنگال قانون

این مکمل ها از پیر شدن شما جلوگیری می کنند / خطرناک ترین خوراکی ها برای کودکان کدامند؟ / اکسیر زیبایی موهای شما در این ویتامین نهفته است / چگونه آلرژی فصلی را با کرونا اشتباه نگیریم؟

عناوین روزنامه های مازندران امروز / هرکه را بینی شکایت می کند! / واکسن سیاسی یا سیاست واکسنی؟ / دردی که شنیده نشد / پست قاپ ها مشغولند!

عناوین روزنامه های ورزشی امروز / شیخ و میلیچ می مانند باند سفت ها می روند / گربه سیاه قربانی بعدی سرخ ها؟ / تک به اربک / استقلالی که سعادتمند نیست

آرشیو
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو