امروز : جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹ ساعت : ۲:۰۳ AM
دربست بهارستان/ ۵۰
عبارت گزارش می دهد؛

کیفیت مشارکت مازندرانی ها در انتخابات ادوار مجلس+ اینفوگرافیک

انتخابات مجلس +  عبارت
    -     کد خبر: 46743
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۲|۱۶:۳۲
سرویس : سیاست >> مجلس
مازندران از استانی های با مشارکت سیاسی بالا به شمار می رود. مثلا در انتخابات مجلس دهم میانگین مشارکت مازندرانی ها ۷۲ درصد، یعنی ۱۰ درصد بیشتر از میانگین مشارکت کشور (حدود ۶۲ درصد) بوده است.

عبارت- گروه سیاسی: مشارکت ها در هر دوره انتخابات مجلس، نوساناتی داشته که تابع عواملی چون «خواسته های اجتماعی و سیاسی مردم، شرایط اقتصادی کشور، نحوه احراز صلاحیت ها، مقبولیت اجتماعی از جریانات سیاسی و تلاش برای روی کار آوردن یک جریان خاص، میزان انگیزه بانوان و رای اولی ها» بوده است.
میانگین میزان مشارکت مردم ایران در انتخابات مجلس در ادوار ده گانه حدود 55 درصد است. طبق آمار، بیشترین میزان مشارکت مردم در انتخابات مجلس پنجم با 71 درصد و کمترین میزان مشارکت در مجلس هشتم با 51 درصد بوده است.

در این میان مازندران از استانی های با مشارکت سیاسی بالا به شمار می رود. مثلا در انتخابات مجلس دهم میانگین مشارکت مازندرانی ها 72 درصد، یعنی 10 درصد بیشتر از میانگین مشارکت کشور (حدود 62 درصد) بوده است. بر اساس آمار سوادکوه با 98.3 بیشترین درصد مشارکت در استان و چالوس با 59 درصد کمترین میزان مشارکت در استان را داشته اند.

بنابراین با توجه به میزان بالای مشارکت مازندرانی ها در ادوار مختلف انتخابات مجلس و افزایش تعداد کاندیداها در ثبت نام انتخابات مجلس یازدهم، می توان گفت مازندران در انتخابات پیش رو نیز یکی از استان های با مشارکت بالا خواهد بود.

لازم به ذکر است در انتخابات مجلس یازدهم 401 نفر در حوزه های 9 گانه انتخابیه مازندران ثبت نام کردند که نسبت به دوره دهم به میزان 31.5 درصد رشد داشته است. نکته جالب این نام نویسی ها این است که 15 درصدشان را داوطلبانی تشکیل می دهند که در دوره های گذشته نیز سابقه نامنویسی در انتخابات مجلس را داشته اند.

در اینفوگرافیک امروز میزان مشارکت مازندرانی ها در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی را مشاهده می کنید.

عبارت به زودی در گزارشی ویژه به نسبت افزایش مشارکت و موفقیت نمایندگان مازندران در ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی خواهد پرداخت.

مجید ساجدی فر- خبرنگار ارشد و دبیر سرویس مجلس

اخبار مرتبط
گزارش‌های محلی کار دست پدرخوانده ها داد / از قانون پاکت طلایی تا جوج زدن با رفقا در خزرشهر ردصلاحیت نامزد مشهور و جوان ساری قطعی شد تکلیف نمايندگانی که از حمایت لاریجانی برخوردار شدند یا پرونده دارند چیست؟ چگونگی روند اطلاع نامزدهای انتخابات مجلس / پیش‌بینی ۶۴ شعبه بیشتر از انتخابات مجلس دهم در این دوره آیا ماجرای تایید در وقت اضافه تکرار خواهد شد؟ به جز نجفی چه کسانی رفتنی هستند / لابی‌های پایتخت؛ تنها امید باقی مانده ۷۶ داوطلب در استان ردصلاحیت شدند/ شاخص ترین ردصلاحیت ها مربوط به کدام حوزه است؟ حساس ترین، متنوع‌ترین و سیاسی‌ترین مجلس ایران را بهتر بشناسیم/ مجلسی که دیگر تکرار نشد بخاطر حوادث اخیر و جان باختن تعدادی از هموطنان، متاسفم/ ۵ درصد هم فکر نمیکردم در انتخابات شرکت کنم / زجر میکشم دنیا در حال پیشرفت است اما ما... جدال لفظی نماینده قائمشهر و تهران / محمود صادقی: برخی در مجلس برای خود نقش مبصر کلاس و مامور حراست قائلند / ادیانی: آقای شیخ محمود صادقی مجلس مبصر لازم ندارد / لاریجانی: بیان چنین بحث‌هایی از تریبون مجلس خوب نیست

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال