امروز : پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ ساعت : ۹:۳۵ PM

رودست آیت‌الله جوادی آملی به منافقین

جوادی آملی +عبارت
    -     کد خبر: 46842
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۹/۲۷|۱۸:۰۵
سرویس :
حضرت آیت‌الله جوادی آملی، مفسّر برجسته قرآن کریم؛ در برنامه تفسیر خود که روز دوشنبه گذشته از رادیو قرآن پخش شد؛ در توضیح آیات ششم تا هشتم سوره حجرات فرمودند: دروغ جامعه را ناامن می‌کند. جامعه‌ای که به دروغ اکتفا می‌کند یک جامعه جاهلی است. –در یک جامعه جاهلی- روی خبرهای دروغ برنامه‌ریزی می‌کنند.

عبارت:  ایشان تصریح کردند: -اما- جامعه عقلانی جامعه علم و عقل است. جامعه‌ای که در آن به حرف یکدیگر ایمان ندارند جامعه لرزان است. جاهلیت گاهی به رهزنی است. گاهی به بی‌عفافی و بی‌حجابی است، گاهی هم به عدم اعتماد به یکدیگر است. اگر جامعه بخواهد عقلانی باشد باید حرفش مطمئن باشد.

آیت‌الله جوادی آملی در ادامه افزودند: دروغ گفتن، از جهل در مقابل عقل نشأت می‌گیرد. به حرف دروغگو برنامه‌ریزی کردن از جهل نشأت می‌گیرد. فرمود نه دروغ بگویید و نه به دروغ اعتماد کنید. بی‌تحقیق سخنی را نگویید و نپذیرید. چیزی که بر شما روشن نشد تکذیب نکنید. یعنی هم تکذیب و هم تصدیق بایستی محققانه باشد. این جامعه عقلانی است.

این مفسّر برجسته قرآن کریم در ادامه بیان کرد: از آنطرف، یک گزارش حق و خیری است که باعث آرامش جامعه است. ولی چون جزو حزب و گروه ما نیست این را نمیگوییم. این هم جاهلیت است...یک حادثه خیلی خوبی پیش آمد که جامعه را آرام می‌کند. حالا چون مال ما نیست نگوییم؟ این کتمان حق است. همانطوری که اظهار باطل جامعه را ناامن می‌کند؛ کتمان حق هم جامعه را ناامن می‌کند... تنها مسئله درگیری‌های نظامی نیست که جامعه را ناامن می‌کند.

ایشان افزودند: یک موفقیتی است. یک شخصی انجام داد. و اگر ما بگوییم و جامعه بداند؛ -جامعه- آرام می‌شود، مطمئن می‌شود. خب چرا نگوییم؟...جامعه حق دارد –خبر- پیشرفت فردی که آن پیشرفت باعث آرامش است را بداند. این را در آیه 42 سوره بقره (وَلَا تَلْبِسُوا الْحَقَّ بِالْبَاطِلِ وَتَکْتُمُوا الْحَقَّ وَأَنْتُمْ تَعْلَمُونَ) فرمود. چرا این حق را کتمان می‌کنید. حالا از حزب شما نیست. نباشد!

آیت‌الله جوادی آملی تصریح کردند: اگر کاری کسی کرد که جامعه آرام بشود. چه در بخش فرهنگی، چه در بخش عفاف و حجاب چه در بخش اقتصاد... -جامعه باید این را بداند - این حق جامعه است. و همانطوری که آن تبرّج جاهلیت منهیست، این کذب هم منهیست. فرمود این کارها را نکنید.[1]

 

*اشاره و مصداق این تفسیر آیت‌الله جوادی‌آملی در بحث "کتمان حق"، تهدیدی است که امروز متوجه فضای عمومی کشورمان شده و منافقین و دشمنان خارجی نیز دائما بر آن می‌دمند. تهدیدی با محتوای "کتمان دستاوردهای کشور" و سیاه‌نمایی از شرایط ایران.

کار به جایی رسیده است که عملا از برخی تریبون‌ها صدایی پیرامون بیان دستاوردهای کشور در امور مختلف به گوش نمی‌رسد و عده‌ای نیز در این میان صرفاً به بیان دستاوردهای امنیتی اشاره می‌کنند!

این در حالی است که عقلانیت دینی و سیاسی حکم می‌کند دستاوردهای نظام اسلامی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، قضایی و... نیز بدون هراس از ریشخند شدن از سوی دشمن گفته شود تا همانطور که آیت‌الله جوادی‌آملی هم تأکید دارند جامعه دارای امنیت بیشتری در بعد روانی شود.

مقام‌معظم‌رهبری پیش از این و در جریان دیدار با خبرگان ملّت در همین رابطه فرمودند:

«دشمن تلاش زیادی را برای سست کردن عزم و اراده‌ی مردم و ناامید کردن آنان به کار بسته است که باید در مقابل، عزم و اراده‌ی ملی تقویت شود و این مهم نیز، با دستور امکان‌پذیر نیست بلکه با استدلالهای صحیح و با حضور به‌موقع صاحبان فکر در میان مردم محقق میشود.»[2]

ایشان قبلا و در بیانیه گام دوم نیز در اشاره به دستاوردهای کشور از چیزی به نام «تبلیغات نارسای مسئولان» انتقاد کرده بودند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور روحانی هم چند ماه پیش در اشاره به عدم بیان دستاوردهای کشور گفته است: "متأسفانه با سیاه‌نمایی و در بوق و کرنا کردن این موضوع که وضع کشور خیلی بد است. طوری جا انداختند که حتی مدیران دولتی از بیان اتفاقات و دستاوردها هراسان هستند."[3]

در این زمینه پای منافقین و دنباله‌های داخلی آنها نیز به رأی‌العین دیده می‌شود. بطوریکه هرکس کوچکترین صحبتی از دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی بکند با تندترین حملات مواجه و بلافاصله به خوشگذرانی و مرفّه بودن متهم می‌شود.

این جریان خطرناک دائما مشغول القای جعلیات و بزرگنمایی از تحریم‌ها و مشکلات کشور است و در عین حال اصرار دارد که علت بروز این مشکلات نیز ماهیت اسلامی نظام، مدیریت ولایت فقیه و عدم مذاکره با آمریکاست!

عده‌ای از صاحبان تریبون نیز با استدلال زخمی "باید درد مردم را گفت" بلندگوی سیاه‌نمایی به دست گرفته‌اند و اصلا متوجه نیستند که درد مردم را حتما بایستی با پیوست‌های دارویی لازم مطرح کرد و نیمه پر لیوان را هم دید.

چه در غیر اینصورت فضایی شبیه به «انقلاب فرانسه» بر هر جامعه‌ای حاکم می‌شود و افکار عمومی دچار بدترین حالت روانی منجر به فروپاشی یعنی «احساس فقر» می‌شوند.

تفسیر و توصیه اشاره شده از آیت‌الله جوادی‌آملی نوشدارویی است که حتما بایستی مدّ نظر صدا و سیما و سایر نهادها و مسئولان متولی کشور باشد و گرنه ممکن است دیر شود.

گفتنیست، طبق رصد ما یکی از مبرّزترین افرادی که حاضر به دفاع مدلل از دستاوردهای اقتصادی کشور در منابر است و صراحتاً از سیاه‌نمایی انتقاد می‌کند؛‌ شخص مقام معظم رهبری است. ایشان حتی در یکی از دیدارهای خود عنوان کردند که نظام جمهوری اسلامی را مایه مباهات اسلام می‌دانند. جمله‌ای که کارنامه خواص و رسانه‌های کشور در ماساژ آن و بیان دلایل و ابعاد آن مشخص نیست...

گفتنیست، وبلاگ مشرق، از زمان انتشار خود تاکنون؛ به فضل الهی در صدها گزارش به بیان دستاوردهای کشور پرداخته و از پیش از اغتشاشات دیماه 96 هشدار داده بود که عدم بیان این دستاوردها منجر به ایجاد بلوا و «فتنه اقتصادی» خواهد شد.

ما در این گزارش‌ها تحلیل‌هایی را از برخی محافل نقل کردیم که تأکید داشتند دستی عامدانه در مشکلات کشور دیده می‌شود.../مشرق

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین