امروز : جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۵:۱۸ PM
دربست بهارستان / ۶۴
تحلیل عبارت:

علل نام نویسی نامزدهای همنام در برخی حوزه های مازندران چیست؟

انتخابات+عبارت
    -     کد خبر: 47029
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۴|۰۹:۱۵
سرویس : سیاست >> مجلس
پرس و جو و بررسی ما از منابع آگاه و مطلعان چند حوزه انتخابیه، نیز بر درستی چنین ادعایی صحه گذاشته و ما برای پیشگیری از بروز هرگونه سوتفاهمی، به نام هیچ فرد و حوزه انتخابیه ای اشاره نمی کنیم

عبارت- گروه سیاسی: یکی از معضلات دوره های اخیر انتخابات مجلس در برخی حوزه های انتخابیه مازندران، «نام نویسی شبهه دار برخی اسامی همنام» است. نامزدهایی که نام، نام خانوادگی و حتی نام پدرشان یکی است. معضل از این جهت که بیشتر این موارد، آگاهانه و با اهداف از پیش تعیین شده انجام می شود.

پرس و جو و بررسی ما از منابع آگاه و مطلعان چند حوزه انتخابیه، نیز بر درستی چنین ادعایی صحه گذاشته و ما برای پیشگیری از بروز هرگونه سوتفاهمی، به نام هیچ فرد و حوزه انتخابیه ای اشاره نمی کنیم و صرفا از ماهیت و چرایی وجود آن سخن می رانیم.

نخست اینکه نام نویسی نام های مشابه شبهه دار، معمولا به پیشنهاد و تحریک برخی رقبا انجام می شود تا در حد امکان، کاندیدای مطرح همنام را به حاشیه بکشانند و توجه و تمرکز او را از موضوعات اصلی انتخابات، دور کنند تا نامزد مطرح همنام، بیشتر سرگرم حواشی پیش آمده و مسائل فرعی باشد. اینکه نکند از نامزد همنام حرکتی، رفتاری، گفتاری سر بزند که خواسته یا ناخواسته به او نسبت داده شود و در فضای مجازی و محافل رسمی منتشر شود و موجب سوء تفاهم افکارعمومی گردد. بنابراین نامزد رقیب ناچار است به جای تمرکز بر رقبای اصلی، تا حدود بسیاری توجهش را معطوب نامزد همنام و رفتارهای او و حامیانش کند.

دوم اینکه برخی نامزدها می خواهند با روی کار آوردن نامزد همنام برای رقیب، در حد امکان، ذهن افکار عمومی را از نامزد مطرح رقیب، دورتر کنند و تا آنجا که می توانند تشخیص و تمیز دادن دو نامزد همنام ازهم را برای قشرهایی از مردم که آشنایی کمتری با افراد سیاسی دارند، به دشواری بکشانند تا بلکه از هر دو نامزد همنام به سادگی عبور کنند و به سمت آن ها متمایل شوند.

سومین دلیل روی کار آوردن نامزد همنام برای رقیب، به وجود آوردن اختلالات احتمالی در حین برگزاری انتخابات و شمارش آرای اوست. چون معمولا بسیاری از مردم بر اساس روال گذشته یا عرف موجود در انتخابات، فقط به نوشتن نام و نام فامیل کاندیدا اکتفا می کنند. در نتیجه در حین شمارش آرا این شاعبه به وجود می آید که منظور رای دهنده، کدامیک از دو نامزد همنام بوده است و حتی از لحاظ قانونی نامزد همنام روی کار آمده یا غیرمطرح می تواند درخواست شمارش مجدد آرا را بنماید.

چهارمین علت بروز این پدیده، ممکن است ناشی از فرصت طلبی فرد همنام نامزد مطرح است که می خواهد از این طریق، به اصطلاح کیسه ای برای خود بدوزد و در این آشفته بازار، برای بیرون رفتن از صحنه رقابت و اتمام شاعبه ها، شرط و شروطی مبنی بر  گرفتن حق حساب یا امتیازاتی از نامزد مطرح همنام خود کند تا از این طریق برای خود درآمدزایی کرده باشد. معمولا در چنین مواردی، برخی رقیبان، او را تشویق به ماندن تا پایان انتخابات می کنند.

پنجمین دلیل، می تواند در ابتدا ناشی از برانگیخته شدن حس «شهرت طلبی» و خودنمایی فرد باشد و فرد همنام می خواهد با مطرح کردن خود به عنوان همنام کاندیدایی مطرح، دیده شود و مورد توجه رجال شهر و افکار عمومی قرار گیرد. اما ممکن است در ادامه، با همراهی و تشویق برخی رقیبان کاندیدای همنام مطرح، همراه شود و سر از ناکجا آباد در آورد.

در مجموع، پرواضح است که در چنین شرایطی، نامزد کمتر شناخته شده منفعت بیشتری خواهد برد و در هر 5 مورد، احتمال کاستن آرای نامزد همنام و افزایش پیروزی رقبای او وجود دارد.

مجید ساجدی فر/ خبرنگار ارشد و دبیر سرویس مجلس

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو