امروز : شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ ساعت : ۷:۰۲ AM
اختصاصی
عبارت نگاهی دارد به لوگوی رونمایی شده برای ساری ۲۰۲۲؛

ماجرای لوگوی ساری ۲۰۲۲ / لیوان پر از خالی لوگویی که بویی از طراحی نبرده است

ساری ۲۰۲۲+عبارت
    -     کد خبر: 47042
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۴|۱۱:۴۲
اگر تا کنون این لوگو را ندیده اید با این تعاریف حتما طرحی که درذهنتان نقش می بندد بسیار زیبا و جذاب خواهد بود اما می توان گفت به هیچ وجه اینگونه نیست!

عبارت – آصف بادام: چند روز پیش عباس رجبی از انتخاب ساری به عنوان پایتخت گردشگری کشور های عضو اکو در سال 2022 خبر داد. این اتفاق از بسیاری جهات برای شهر ساری و استان مازندران حائز اهمیت است. این بار یکی دیگر از پروژه‌های بلندمدت برای جذب گردشگرخارجی وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهر ساری را انتخاب کرده تا بتواند با راهکارهای مختلف تا سال ۲۰۲۲ میزان جذب گردشگر خارجی در این شهر را افزایش دهد. در حال حاضر نیز ارگان های مختلف سعی در آماده کردن زیرساخت‌های لازم دارند تا به نتیجه موردنظر که تبدیل ساری به مقصد ۲۰۲۲ است دست یابند. عبارت در آینده در گزارشی مفصل به اقدامات لازم و فعالیت های انجام شده در این زمینه خواهد پرداخت.

اما موضوع فعلی لوگوی است که برای این رویداد مهم برگزیده شده. در روز 30 آذر بود که مراسم رونمایی از لوگوی ساری پایتخت گردشگری ۲۰۲۲ اکو در محل موزه تاریخ شهر ساری با حضور مسئولان میراث فرهنگی استان، هنرمندان! و مدیران شهری ساری برگزار شد.

علی ماهفروزی دبیر اجرایی رویداد ساری پایتخت گردشگری ۲۰۲۲ در این مراسم گفت: این لوگو توسط تیمی از طراحان گرافیکی و هنرمندان استانی و ملی طراحی شده است.

ماهفروزی استفاده از نماد‌های متعدد در لوگوی ساری ۲۰۲۲ را از ویژگی‌های آن توصیف کرد و گفت: الهام گیری از نماد میراث طبیعی همچون دماوند!، جنگل‌های هیرکانی!، آبگیر‌ها! و تالاب‌ها و دشت‌ها! از ویژگی برجسته این لوگو است. ( البته شاید اصلا لوگوی دیگری را به این مسئول عزیز نشان داده اند)

دبیر اجرایی ساری ۲۰۲۲ افزود: در طراحی لوگو از عناصر دیگر نمادین مازندران مانند معماری و دیگر میراث‌های تاریخی و معنوی و همچنین رنگ جنگل هیرکانی در تمام فصول و معماری صنایع دستی الهام گرفته شد!!

ماهفروزی هدف از این طراحی را که به دست هنرمندان بزرگ استان و کشور ( بدون ذکر نام گروه یا فرد طراح )  انجام شد، معرفی مازندران و جاذبه های گردشگری استان در یک قالب به تمام دنیا و به خصوص کشور‌های عضو اکو اعلام کرد.

اگر تا کنون این لوگو را ندیده اید با این تعاریف حتما طرحی که درذهنتان نقش می بندد بسیار زیبا و جذاب خواهد بود اما می توان گفت به هیچ وجه اینگونه نیست!

زمینه ی سفید با 7 نیم دایره رنگی(زرد ، آبی ، بنفش ، قرمز، سبز)  که به صورت نامتقارن روی هم قرار گرفته اند و در زیر آن کمه ی «ساری 2022» تمام هنری است که طراحان این لوگو در آن به کار گرفته اند.

اگر با تعاریف نگارنده فضای مینیمالیستی در ذهنتان تداعی شد عذر خواهی بنده را پذیرا باشید چون به هیچ عنوان این طرح شاخصه های یک طراحی مینیمالیستی را نیز دارا نمی باشد.

پس از رونمایی این طرح نظرات متعددی از سوی گرافیست های استان مازندران در خصوص کیفیت این لوگو در فضای مجازی دست به دست شد. رضا هدایتی نوشت «همیشه یک سوال و یک جواب ساده در شکل گیری و هدفمندی یک اثر هنری لازم است. این اصل در تمامی موارد در شکل و ماهیت بصری یک نیاز مبرم می باشد، مهمترین چیزی که این نشانه را فقیر کرده است عناصر بی تاثیر آن برای ارتباط موثر می باشد چرا که این خوانش فقط برای معنی رویداد نیست و اهداف بالاتری دارد. متاسفانه به سنت غلط همیشگی هیچ فراخوانی برای طراحی این دست رویداد ها شکل نگرفته و یک اثر کاملا سلیقه ای رونمایی شد که باعث تاسف است»

بسیاری خانه هنرمندان ، انجمن گرافیک و انجمن هنرهای تجسمی را مقصر این قضیه می دانند. این انجمن ها که در شعار صحبت از حمایت گرافیست ها و طراحان استان می کنند وقتی در چنین بزنگاه هایی جامعه هنری به آنان نیاز پیدا می کند به خاطر موقعیت کاری و جایگاهشان سکوت اختیار کرده اند .

سارا مهدوی از گرافیست های ساری در مورد این اتفاق می گوید: ناراحتم از کسانی که در گرافیک ساری مدعی هستند و فقط برای اجاره چند بیلبورد اطراف شهرداری و شورای شهر می چرخند. وقتی گرافیست های شهر ما اتحاد نداشته باشند نمی توان انتظار داشت تا سفارش دهنده، حرفه و کار ما را جدی بگیرد.

طراحی این لوگو به حدی ابتدایی است که شاید اگر کسی در جریان موضوع گردشگری و انتخاب شهر ساری به عنوان میزبان این رویداد نباشد تا سالها هم که به این طرح زل بزند چیزی از این موضوعات نخواهد فهمید. انگار حلقه های المپیک را گرفته اند و از وسط نصف کرده ان و بعد گفتند حالا چه کار کنیم؟  آن ها را در ظرفی گذاشته و هم زده اند و شد این چیزی که حالا به عنوان طرحی فوق العاده و حاصل همکاری هنرمندان برجسته مازندران و کشور به خورد ما داده اند!

رنگ سبز و آبی و قرمز و زرد و بنفش را لابد به پای دریا و رنگ درختان جنگل های هیرکانی نوشته اند انگار دریا و جنگل های دیگر کشور ها سیاه و صورتی است! آن نیم دایره های بی هویت در زمینه ی سفید رنگ کدام یک از فرهنگ ها و هویت ها یا معماری سنتی ما را برای کشور های هدف تشریح می کند؟ آقا ما خودمان که عمری در ساری زندگی کرده ایم ربط این لوگو را با هیچ یک از موارد گفته شده نیافتیم چه رسد به مردم بیچاره ی کشور های دیگر که بخواهند با ابن لوگو ترغیب شوند و ساری را برای تعطیلاتشان انتخاب کنند.

در انتها باید گفت که در این شهر با همه ی کمبود امکانات و سخت افزار و عدم حمایت و توجه، هنرمندانی وجود دارند که حاضرند بدون چشمداشت لوگو هایی به مراتب بهتر از این را برای اعتبار بخشی به شهرشان طراحی کنند اما باز هم اسیر همان کم توجهی مسئولان شده و نهایتا در گوشه ای نشسته و از طرح های هنرمندانه ی منتخب مسئولین لذت می برند. حالا که بعد از جام جهانی کشتی ساری در سال 84 بار دیگر رویدادی جهانی در این شهر در حال اتفاق است نگذاریم تا با کج سلیقه گی و منفعت طلبی عده ای این فرصت نیز از دستمان برود و ما بمانیم و حوض قشنگ شهرمان.

آصف بادام - دبیر تحریریه

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال

نظرات ارسال شده

بادوم زمینی
پنج شنبه ۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۹
از کار کردن با خانم علیرضا نجاتی بیشتر لذت می بری برو ا و نطرف
آخرین اخبار
پربازدیدترین

وزیر آموزش و پرورش: در صورت ادامه تعطیلات، دانش آموزان مجازی آموزش می بینند

مردم در اولین مجلس گام دوم انقلاب به ائتلاف اصولگرایان اعتماد کردند/ این پیروزی شیرین و بزرگ را به رهبر معظم انقلاب اسلامی و همه منتخبین مردم تبریک می گوییم

وقتی دن کورلئونه باید برود جلو، بوق بزند! / دچار ویروس کرختی شده‌ایم

از اظهار ندامت خبرنگار به خاطر رای دادن به روحانی تا حمله شدید بنزینی به حسن نژاد

جیب خالی و پز عالی / چرا دیوار کوتاه CIS برای ما بلند است

لطفا به قانون و شعور مردم مازندران توهین نکنید! / مردم فریب این پروپاگاندا را نمیخورند / شک نکنید همین طرح باعث شکست شما خواهد شد

مدارک جنجالی و دردسر ساز مسئولین کشوری / از خاتمی و هاشمی تا رحیم مشایی و روحانی + عکس و جزئیات

دو نامزد قطعی اصلاح طلبان در استان کیستند / از رایزنی شیخ در شرق تا ترس از تکرار نفاق در نوشهر

قم با ۴۰ دقیقه در صدر است ، مازندرانی ها ۲۲ دقیقه در روز مطالعه می کنند / مردم اهل مطالعه اند ما بلد نیستیم نسخه بپیچیم / با اعلام این اعداد به مردم ظلم می کنیم / عرق شرم بر پیشانی مردم یا مسئولان؟

رئیس سازمان جنگل‌ها بازداشت شده است؟

آرشیو