امروز : سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ ساعت : ۱:۰۲ PM
اختصاصی
گزارش عبارت از سرانه ورزشی در مازندران و وضعیت آن به بهانه حضور وزیر ورزش در استان؛

لطفا ایفانتینیو را به وطنی نیاورید!

سالن ورزشی+عبارت
    -     کد خبر: 47078
    -     تاريخ انتشار : ۱۳۹۸/۱۰/۵|۰۸:۳۵
سرانه ورزشی چیست؟ سرانه ورزشی به فضا و محدوده‌ای اطلاق می‌شود که هر فردی باید آن را در اختیار داشته تا بتواند فعالیت‎های مختلف ورزشی را انجام بدهد آن‌هم بدون اینکه مانعی داشته باشد. این سرانه ورزشی به طرق مختلفی از سوی دولت باید تعیین و در اختیار شهروندان گذاشته شود. بر اساس جمعیت باید زیرساخت‎های ورزشی مساحت منطقی و اصولی داشته باشند

عبارت - گروه ورزش: به بهانه حضور دکتر مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان در مازندران و افتتاح چند پروژه ورزشی در استان، نگاهی داریم به وضعیت سرانه فضای ورزشی در مازندران و کشور.

سرانه ورزشی چیست؟ سرانه ورزشی به فضا و محدوده‌ای اطلاق می‌شود که هر فردی باید آن را در اختیار داشته تا بتواند فعالیتهای مختلف ورزشی را انجام بدهد آن‌هم بدون اینکه مانعی داشته باشد. این سرانه ورزشی به طرق مختلفی از سوی دولت باید تعیین و در اختیار شهروندان گذاشته شود. بر اساس جمعیت باید زیرساختهای ورزشی مساحت منطقی و اصولی داشته باشند.

بر اساس استانداردهای جهانی سرانه جهانی در نظر گرفته‌شده برای هر فرد باید به میزان 2 و نیم متر برای هر نفر باشد تا بتواند فعالیتی مؤثر در ورزش داشته باشد، فعالیتی که بر روی سلامت جسمانی او تأثیر کاملاً مثبت و مستقیم بگذارد.

بااین‌وجود نظریههای مختلف حاکی از این است که میزان سرانه ورزشی در هر کشور باید متفاوت باشد. درواقع نمیتوان انتظار داشت که حداقل سرانه ورزشی یک فرد در کشوری توسعهیافته با حداقل سرانه فردی دیگر در کشوری درحال‌توسعه برابر باشد. درحالی‌که در برخی از کشورهای توسعه‌یافته یک فرد 10 برابر استاندارد سرانه فضا برای ورزش کردن در اختیار دارد ، فرد دیگر در کشوری جهان‌سومی حتی از یک سانتیمتر هم بی‌بهره است.

سرانه فضاهای ورزشی در کشور ما حدود ۱ متر است. وزیر ورزش و جوانان در سال ۹۷ آماری را ارائه کرد که سرانه ورزشی تحت اختیار این وزارتخانه ۸۷ سانتی متر است. یک سری اماکن ورزشی دیگری هم داریم که در اختیار شهرداری ها و آموزش و پرورش است و اگر مجموعه اینها را درنظر بگیریم، سرانه ورزشی مان حدود ۱ متر خواهد بود. البته ممکن است این سالنهای ورزشی به لحاظ جغرافیایی و تخصصی توزیع مناسبی هم نداشته باشند. ممکن است این فضاها عمدتاً در چند رشته خلاصه شده باشد و دیگر رشته ها زیاد مورد توجه قرار نگرفته باشند که این موضوع نیز مسئله ی بسیار مهمی است که در مجال این بحث نمی گنجد.

مازندران اما در چند سال گذشته رشد خوبی را در این زمینه تجربه کرده است. در سال 96 سرانه ورزشی استان 80 سانتیمتر اعلام شد که 20 سانت از میانگین کشوری پایین تر بود اما طبق آمار های جدید سرانه این فضاها در مازندران به 120 سانتیمتر رسیده است و با بهره برداری از فضاهای در حال ساخت خانه کشتی تنکابن، سالن ورزشی کلارآباد و ورزشگاه پنج هزار نفری نور که در سفر امروز وزیر به بهره برداری می رسند و چند پروژه ی در دست احداث دیگر قرار است تا پایان برنامه ششم توسعه به 150 سانتیمتر به ازای هر فرد برسد.

هرچند این مقدار برای استانی که به گواه کارشناسان پایتخت کشتی جهان است و با استناد به آمار مدال آور ترین استان در مسابقات آسیایی ، جهانی و المپیک برای کشور می باشد مقدار قابل قبولی نیست اما با توجه به ضعف سراسری کشور در این زمینه و بالاتر بودن سرانه ی ورزشی مازنی ها از میانگین کشوری می توان اقدامات دولت در این زمینه را برای استان قابل قبول ارزیابی کرد.

اما در این میان توجه دکتر سلطانی فر را به بخش ورزش بانوان در استان جلب می نماییم. دخترانی که با همه ی محدودیت های بین المللی و کمبود امکانات در کشور مبارزه می کنند و حتی پا به پای مردان در مسابقات فرا ملی برای کشورمان افتخار می آفرینند. به راستی که چه ذوق شیرینی است دیدن شیر زنان ایرانی بر سکو های افتخار آسیایی و جهانی. اما این ذوق وقتی شیرین تر خواهد شد که امکانات و حمایتی درخور این قشر مهم جامعه برای آنان در نظر گرفته شود. تا دلتان بخواهد در این سال ه شعار حمایت از ورزش بانوان شنیده شده و تغییری در اصل ماجرا اتفاق نیفتاده است.

آمار فضای سرپوشیده ورزشی برای دانشجویان دختر در مازندران 36 سانتیمتر است که نزدیک به فاجعه است. اغلب طرح های ورزشی استان نیز به سالن های چند منظوره ی ورزشی اختصاص یافته که در نهایت تمام آن ها به عنوان سالن فوتسال استفاده می شوند که از قضا در آن ها نیز استاندارد های لازم برای استفاده ی بانوان فراهم نشده است و عدالت نیز در واگذاری این اماکن بین مردان و زنان نیز رعایت نمی شود.

بحث دیگر موضوع استادیوم شهید وطنی است. تنها استادیوم لیگ برتری استان که بعد از 24 سال میزبانی از تیم های بزرگ کشور در مازندران را تجربه می کند. با صعود نساجی به لیگ برتر این ورزشگاه دستخوش تغییراتی شد و در بسیاری از موارد نیز وضعیت مطلوب تری پیدا کرد اما همچنان راهی دور و دراز برای رسیدن به استاندارد های یک استادیوم فوتبال معمولی دارد. شنیده شده که اینفانتینیو رئیس فیفا در اوایل سال میلادی قصد سفر به ایران را دارد تا روند ورود بانوان به ورزشگاه ها در مسابقات لیگ برتر را بررسی کند. پیشنهاد می شود اگر به ایران آمد او را به ورزشگاه وطنی بیاورید و بگویید اگر رویش می شود باز هم از حضور بانوان در استادیوم های ایران صحبت کند. ضعف در امکانات ساده ای مانند درب های ورودی و خروجی ( استادیوم وطنی با گنجایش تقریبی 8 الی 10 هزار نفر یک درب خروجی دارد ) به حدی زیاد و نکراری است توضیح آن از حوصله ی مخاطب خارج است.

ایجاد سرانه بیشتر ورزشی نیازمند رعایت کردن و فراهم آوردن شروط متعددی است. سرمایهگذاری، در نظر گرفتن فضای مناسب، اعمال روشهای مهندسی استاندارد، برنامهریزی دقیق و جامع مهمترین شروط این کار محسوب میشوند. اما ما مردم امیدوار، همیشه با دیدی روشن به آینده می نگریم و از افتتاح این چند پروژه ی ورزشی به دست وزیر محترم قدردان و متشکریم اما نیاز استان به فضاهای تخصصی ورزشی غیر از سالن های چند منظوره و بهبود وضعیت فضای ورزشی بانوان و رسیدگی به ورزشگاه لیگ برتری مازندران را نیز فراموش نمی کنیم و از مسئولین استانی و کشوری می خواهیم در صدد حل این معضلات برآیند.

آصف بادام - دبیر تحریریه

ارسال نظر

نام
پست الکترونیک
متن
captcha
ارسال